Ještě naposledy v roce 1997 varování: bude nechutná vulgarizace českého novinářství, které vévodí Mladá fronta Dnes, pokračovat i v novém roce?
Zajímavou ukázkou vulgarizace Mladé fronty dnes, (našly by se i jiné texty) je článek o zavraždění protestantského extrémisty Billyho Wrighta v pondělní MFD. Srovnejte s tím (doufám víceméně) objektivní článek o této záležitosti v pondělních Britských listech, sepsaný na základě britských zdrojů.
Zavraždění Krále Krysy v Ulsteru oživuje touhu loajalistů po krvi
MFD 29. 12. 1997
(Zvýrazněny bulvární formulace. JČ)
B e l f a s t (zah, Reuters, ČTK) - Chceme pomstu! - volají aktivisté ilegálních bojůvek v Severním Irsku po sobotním atentátu na vůdce probritských loajalistů Billyho Wrighta, přezdívaného Král Krysa. Křehký mírový proces se tak může v nadcházejících dnech změnit jen v labutí píseň (čeští novináři nemohou nikdy odolat využívání zamlžujících a nic neříkajících, pokleslých lyrických metafor, které možná patří do špatné poezie, nikoliv však do věcného zpravodajství, JČ) na pozadí nekonečných bojů mezi katolickými Iry a probritskými protestanty. (Že by se třeba MFD pokusila vysvětlit, proč tomu tak je? JČ) "Ulsterský dobrovolnický sbor brzy rozšíří své operace," hrozí protestantští radikálové a vyzdvihují zavražděného jako vlastence, jehož jméno nesmí být zapomenuto. Wrighta zastřelili pěti ranami do zad tři příslušníci republikánské ultralevicové Irské národní osvobozenecké armády v přísně střeženém vězeňském komplexu Maze. Král Krysa předtím přežil šest pokusů o atentát. Jeho spolubojovníci se ještě večer pomstili v Dungannonu zastřelením jednoho příslušníka irské bojůvky, Při akci byli zraněni další tři lidé včetně čtrnáctiletého chlapce. "Všichni máme velký strach, že vlny násilí, které jsme zažili v minulosti, se nyní budou opakovat," vysvětluje Denis Haughey, umírněný katolický politik. Nebezpečí útoků je nyní vyšší i proto, že na svátky byla řada radikálů propuštěna z vězení. "Už mi volali známí a plakali do telefonu. Ptali se mě: `Co s námi bude? Vzplane celé Severní Irsko?`," říká Ken Maginnis, poslanec zastupující ulsterské unionisty v britském parlamentu. Již v sobotu večer propukly nepokoje v řadě severoirských měst. V Portadownu - baště zabitého Billyho Wrighta - skupina maskovaných lidí zapálila autobus, nákladní vozidlo a dvě osobní auta, jejichž osazenstva přinutila vystoupit. Asi 50 osob založilo další požár v autobuse v městě Ballymena severně od Belfastu. Několik osob v souvislosti s událostmi policie zatkla. Zatím žádné nepokoje nebyly zaznamenány přímo v Belfastu (!!), kde policie již v sobotu odpoledne preventivně uzavřela všechny přístupové cesty mezi katolickými a protestantskými čtvrtěmi. Britská ministryně pro Severní Irsko Marjorie Mowlamová vyzvala obyvatele Ulsteru, aby zachovali klid. Vraždu odsoudil také americký prezident Bill Clinton, který označil útok za nesmyslný. Zakázaný Ulsterský dobrovolnický sbor, v jehož vedení byl zabitý Wright, zdůraznil, že bude pokračovat v boji proti sjednocení Ulsteru s Irskem. Irská národní osvobozenecká armáda, která se odštěpila od Irské republikánské armády (IRA), prosazuje naopak nekompromisní boj za sjednocení obou území. Obě skupiny přitom rozhodně blokují pokusy o kompromisní jednání, která zahájila Blairova londýnská vláda za účasti politického křídla IRA, strany Sinn Féin.