Velká Británie, středa, půlnoc středoevropského času:
První vážnější parlamentní rebelie mezi labouristickými poslanci proti vládě Tonyho Blaira
Nejméně 46 labouristických poslanců rebelovalo ve středu před půlnocí při parlamentním hlasování o novém návrhu zákona, který předložila labouristická vláda Tonyho Blaira, podle něhož se má snížit sociální podpora pro nezaměstnané svobodné matky, starající se doma o děti. Labouristé mají v Dolní sněmovně od květnových voleb obrovskou parlamentní většinu, takže nebylo překvapením, že návrh zákona byl ve středu v noci v Dolní sněmovně schválen velkým množstvím poslanců, přesně tak, jak si labouristická vláda přála.
Velmi nepříjemným překvapením pro labouristickou vládu byl však podstatný počet rebelujících labouristických poslanců, kteří se vzepřeli parlamentní hlasovací disciplíně a kontroverzní návrh zákona odmítli podpořit. Pro návrh zákona hlasovalo z ccelé sněmovny 457 poslanců, proti 107.
Téměř padesát dosud velmi poslušných labouristických poslanců, rebelujících proti příkazu své strany, aby hlasovali pro vládní návrh zákona, je pozoruhodný. Je zjevné, že pro velký počet nemůže vedení strany tyto rebely pro neposlušné hlasování příliš přísně potrestat. Nikdo asi nebude dočasně z parlamentu vyloučen, ani tři čtyři nejhlasitější rebelové, kteří v této věci ostře kritizovali vládu ve sdělovacích prostředcích. Vyjádřili se, že by byli rádi, kdyby byli dočasně z parlamentu vyloučeni. Záležitost by totiž byla postoupena k odvolacímu tribunálu, to by vyvolalo velký zájem sdělovacích prostředků a veřejný zájem by se soustředil na otázku sociální podpory pro svobodné matky, což právě rebelující poslanci chtějí.
Ve středu opustili tři labourističtí poslanci britský vládní tým, protože nemohli srovnat se svým svědomím, že se vláda rozhodla snížit sociální podporu svobodným matkám. Dva členové vládního týmu podali v této věci z principiálních důvodů demisi, pozdě ve středu večer byla další ministerská náměstkyně z funkce v této věci odvolána.
Rebelie byla projevem nespokojenosti labouristických poslanců s tvrdým postojem labouristické vlády vůči svobodným matkám, jedněm z nejchudších členů britské společnosti, jejichž zájmy Labouristická strana dosud v minulosti ochraňovala.
Při debatě o této otázce byl ve středu ve sněmovně premiér Blair značně nejistý, když na něho útočil šéf konzervativců William Hague. Paradoxně konzervativci kritizují a odmítají tvrdý postoj labouristů vůči svobodným matkám a poukazují na to, že kdyý byli labouristé v opozici, prý tvrdou sociální politiku vůči svobodným matkám odsuzovali.
"Občané nechápou, proč mají zrovna chudí platit na chudé lidi," argumentoval ve sněmovně šéf menší strany liberálních demokratů Paddy Ashdown.
Blair se hájil, že se před květnovými volbami labouristé zavázali, že budou dodržovat existující konzervativní rozpočtová omezení, ale že poskytnou svobodným matkám možnost osvobodit se od podpory v nezaměstnanosti a získat pracovní příležitosti. Ministři jeho vlády argumentují, že snižování podpory v nezaměstnanosti nevadí, protože svobodné matky budou moci chodit do práce. Kritiky to však nepřesvědčilo.