Americký protiraketový systém:
New Scientist: Američany odražené jaderné střely asi zasáhnou Evropu
Vědci varují, že střely, zaměřené na americká města, jejichž let na cíl by přerušil obranný štít prezidenta Bushe, by pravděpodobně zasáhly Evropu, na Kanadu i na střední Ameriku, napsal 29. srpna týdeník New Scientist.
Bushův plán jaderné obrany má zahrnovat systém, který přeruší let interkontinentálních balistických střel hned několik minut po startu, zatímco budou ještě v provozu odpalovací raketové motory (rocket boosters). Přerušení letu hned ve startovací fázi by mělo být jednodušší než zaměřit se na rakety uprostřed letu, protože zaměřit se na raketu s ohnivým ocasem je lehčí než vyhledávat relativně chladnou a obtížně zaměřitelnou hlavici, která letí ve vysokých vrstvách atmosféry.
Avšak zničí-li americký raketový systém jen odpalovací motory rakety, hlavice rakety poletí dál, konstatuje Ted Postol, fyzik na Massachusetts Institute Technology. To, jaké místo hlavice rakety zasáhne, bude záviset na tom, kdy přesně byly odpalovací raketové motory zničeny během čtyř až šestiminutové doby, kdy jsou v provozu. To by bylo velmi obtížné přesně určit, takže by hlavice potenciálně mohla zasáhnout jakékoliv mezi místem jejího odpálení a cílovým městem.
To znamená, že by jaderná hlavice, odpálená na Spojené státy ze Severní Koreje, by mohla explodovat nad Aljaškou nebo nad Kanadou, zatímco hlavice odpálená z Iráku by explodovala nad Británií nebo nad kontinentální Evropou.
"I kdybyste znali všechny podrobnosti, nikdy si nemůžete být jisti, co se stane v jednotlivém konkrétním případě."
Likvidace startovacích raket
Spojené státy připravují různé alternativy, jak zlikvidovat startovací raketové motory (boosters). Jedním z nich by byl silný laser, umístěný ve vzduchu, v modifikovaném letadle Boeing 747. Laserový paprsek by proděravěl tenký plášť raketového motoru balistických střel, avšak nebyl by schopen zlikvidovat raketovou hlavici, která je zkonstruována tak, aby vydržela při návratu do atmosféry vysoké teploty.
Zničit hlavici samotnou by vyžadovalo vyvinout daleko efektivnější zbraň proti útočným jaderným raketám, ale nic takového Spojené státy v současné době nerealizují, upozornil Postol.
Takovou zbraň by bylo nutno odpalovat ze země nebo z moře a pak by se musela konkrétně zaměřit na odpalovanou hlavici, například vystřelením proudu šrapnel. "Technologie, jak tento problém překonat, existují," konstatuje Postol, "ale Bushova vláda nic takového nepřipravuje."
Úspěch nebo selhání
Vědci se neshodují ohledně toho, zda by bylo možno považovat systém, který pouze způsobí, že hlavice dopadne někde jinde, za úspěch nebo neúspěch. Kdyby zasáhla pevninu, pravděpodobně by hlavice dopadla na relativně neobydlené území a usmrtila by daaleko mení množství lidí, než bylo původně zamýšleno, vysvětlil fyzik Richard Garwin, který pomáhal před mnoha lety vyvíjet americkou vodíkovou bombu. Argumentuje, že tato skutečnost by měla odradit státy, jako je Irák nebo Severní Korea, aby kdy proti Spojeným státům odpálily raketu, když by se nemohly být jisty, kam ta raketa dopadne.
Avšak proti tomu se vyskytují námitky: "Tomu, kdo by chtěl takovou raketu odpálit, asi bude jedno, že raketa nezasáhne zrovna New York. To ho neodradí od toho, aby raketu odpálil."
Problém, že by útočná jaderná raketa mohla po přerušení jejího letu americkým obranným systémem spadnout kamkoliv, zřejmě zvýší napětí mezi Spojenými státy a jejich spojenci, konstatoval George Lewis, fyzik na MIT. "Jestliže se ptáte, kolik lidí bude průměrně usmrceno, je samozřejmě lepší, aby raketa spadla někde jinde," konstatuje. "Jenže lidi, na něž ta raketa pravděpodobně spadne, budou mít asi trochu jiný názor."