Britská média nechtějí ztratit pověst nestrannosti
The Guardian: Televizní stanice odmítají poskytnout policii své videozáznamy pouličních nepokojů
Britské televizní stanice se tento týden postavily proti snahám britské policie zkonfiskovat jim neodvysílané videozáznamy z pěti dnů nedávných pouličních násilností a nepokojů, které se odehrály v severní Anglii. Sdělovací prostředky se obávají, že kdyby byly donuceny předat své videozáznamy policii, veřejnost by je začala vnímat jako "loutky policie" a ztratily by pověst nestrannosti.
Jak včera uvedl deník Guardian, policie v severoanglickém Manchesteru požaduje, aby jí vydaly videozáznamy nepokojů v Oldhamu televizní stanice BBC, ITN, Granada a Sky. Policie tvrdí, že materiál potřebuje, aby mohla zajistit těchto organizátory násilných demonstrací.
Avšak televizní stanice se obávají, že se jejich novináři stanou terčem pouličních násilností, jestliže vyjde najevo, že záběry, které natočí, se dostávají do rukou policice
Všechny britské televizní stanice se spojily v odporu proti policejní žádosti, podané soudu v Manchesteru, aby jí byly videozáznamy vydány.
Mike Briscow, šéf zpravodajských týmů, které natáčely nepokoje v Oldhamu, uvedl, že novináři si s sebou nyní berou při natáčení v problémových oblastech ochranku. Pokud by soud televizním stanicím nařídil, aby vydaly své videozáznamy, situace by se ještě zhoršila.
"Manchesterská policie má 300 hodin vlastních videozáznamů, získaných průmyslovou televizí, prostřednictvím kamer, rozmístěných v ulicích města. Údajně jí to nestačí. Dostává nás to do velmi obtížné situace.
Policie a poslanci by si měli vážně rozmyslet, zda se mají novináři stát loutkou policie," uvedl během debaty o tom, jak sdělovací prostředky informovaly o nedávných nepokojích v Manchesteru během tamějšího letošního festivalu Radio Academy.
Policie požaduje vydání videomateriálu podle článku 39 zákona o policii a o důkazech trestných činů. Briscow uvedl, že je zákon tak přísný, že je téměř jisté, že budou televizní stanice nuceny své videozáznamy vydat.
Televizní stanice konstatují, že začíná být stále běžnější, že policie vyžaduje vydání televizních videozáznamů, ale že případ z Oldhamu je dosud nejvážnějším a nejrozsáhlejším příkladem takové praxe.