O Gröbovce je asi už rozhodnuto: dostanou ji za symbolický nájem Američané
Tomáš Pecina, Štěpán Kotrba
Velkému politickému tlaku čelí v těchto dnech zastupitelé radnice Prahy 2, kteří by měli 15. května schválit nebo zamítnout návrh smlouvy s americkým institutem CEELI a tím rozhodnout o dalším osudu parku Gröbovka.
Již před dvěma týdny odpověděla radnice na náš dotaz podle zákona o svobodném přístupu k informacím a poskytla odkaz na internetovou stránku společnosti B. I. R. T., kde jsou k dispozici propozice veřejné soutěže (které, jak je patrné, mají k rozumnosti, přiměřenosti a jednání ve veřejném zájmu notně daleko).
Na svém sponzoru Michaelu Kocábovi (a Václavu Havlovi) zcela nezávislé Literární noviny věnovaly lobbyingu za Američany celou stránku - argumenty, jako že pronájem sice výhodný není, ale zda ho Česká republika akceptuje, prokáže, nakolik už je vyspělou zemí, jsou odrazem myšlenkového niveau Patočkovy redakce.
Hlavní roli strýčka, který ví, co je pro radní nejlepší, převzal ale kupodivu poslanec za ODS (a častý cestovatel do USA) Jiří Payne.
Někteří zastupitelé se nám neoficiálně svěřují, že oni sami jsou proti, ale bojí se osobních politických důsledků, a proto zvednou ruku pro to, co si přeje vedení radnice, bez ohledu na zájmy veřejnosti. V této souvislosti je zajímavá zpráva o tom, jak se v kauze vede "nepohodlným" radním.
Úsměvně, téměř až kouzlem nechtěného, působí přehled nedávné historie parku z pohledu starosty Michala Basche (ODS): jen je divné, že pan starosta v přímé konfrontaci s novináři nedokázal uvést ani jeden příklad, v čem je "mediální kampaň" nepravdivá nebo pomlouvačná (bylo pomluvou zveřejnění pravého návrhu nájemní smlouvy?).
Tato korespondence zase ukazuje v akci hlavního PR-mana vinohradské radnice a šéfredaktora Novin Prahy 2 Martina Bradáčka: ano, v našem periodiku - placeném z obecních peněz - budeme diskutovat pluralitně a demokraticky, ale o tom, co je pluralitní a demokratická diskuse a kdo se jí smí účastnit, rozhoduji já!
Z dalších dokumentů, které se Britských listům podařilo získat, stojí za pozornost rozhovor s Jiřinou Novákovou z CEELI Institutu, dopis občanského sdružení Ochrana životního prostředí radním za Prahu 2 a zejména rozbor nákladů, které radnice vynakládá na provoz Gröbeho vily v současné době.
Přestože nevěříme, že by radní při svém rozhodování směli a chtěli vzít ohled na veřejný zájem, kauzu budeme pro čtenáře Britských listů sledovat dál, až do hořkého - a patrně neodvratného - konce. (TP, šok)