Výstava Rolnická a ekologická hnutí ve třetím světě
Vážení,
dovolte mi informovat Vás o konání námi pořádané výstavy "Rolnická a ekologická hnutí ve třetím světě", která se bude konat od 9. do 30. dubna v přízemní hale Právnické fakulty UK (náměstí Curieových 7, Praha 1).
Výstava pojednává o dnešních ekologických problémech rozvojových zemí, stejně jako zemědělských, které mají těsnou souvislost - problém rozdělení půdy, právo na vlastní model rozvoje a odmítnutí vlivu nadnárodních společnosti na lokální ekonomiku, soběstačnost a tradiční komunitní způsoby života. Pojednává
o problému původních obyvatel často žijících ve vlastní zemi pod hranici důstojnosti, o problému ničení deštných pralesů a jejich důsledcích, o liberalizaci dovozu potravin a zemědělských produktů.
Zejména vsak informuje o jedincích či hnutích, kteří nalezli odvahu těmto jevům čelit a nabídnout vlastní, alternativní model rozvoje - jako například brazilské masové hnuti bezzemků Movimento Sem Terra, zalesňovací kampaň afrických žen pod vedením Wangarii Maathai (hnuti Zelený pás), zapatistické hnuti a jejich autonomní komunity v Chiapasu, hnutí indických rolníků proti vnucování geneticky modifikovaného osiva a patentování rostlinných a živočišných druhů a mnoho dalších.
Nad výstavou má záštitu Centrum UK pro otázky životního prostředí pod vedením Prof. RNDr. Bedřicha Moldana a je konána za podpory Informačního centra OSN v Praze. Mj. z toho důvodu , že nynější dekáda je OSN vyhlášena desetiletím původního obyvatelstva (domorodým obyvatelům je ve výstavě věnována zvláštní
pozornost) a také proto, že letošní rok se koná konference OSN o nejméně vyspělých zemí světa.
Uskutečnila se se značným ohlasem již na České zemědělské univerzitě v Praze v prosinci loňského roku. Připravuje se její konání na dalších pražských a mimopražských VŠ a fakultách.
Pořádáme ji jako studentskou aktivitu, nikoli jako organizace. Naším záměrem je výstavu uvést na dalších VŠ na principu ad hoc aktivity lidi z dané fakulty, které výstava oslovila a inspirovala k tomu představit ji na své alma mater a na principu otevřenosti - může byt doplněna či modifikována o otázky zajímavé právě pro určité místo konání (např. lidskoprávní na půdě PF UK) a principu anticopyrightu - obsah může být (pro nekomerční účely) bez omezeni šířen, doplňován.
V pondělí 9.4. 2001 v 16 hod se bude konat krátké zahájení výstavy, kde vystoupí s krátkým proslovem o významu zemědělství a jeho vztahu k ekologii proděkan PF UK JUDr. Milan Damohorský, a s proslovem o globálních souvislostech ekologických problémů vedoucí katedry práva životního prostředí Doc. JUDr. Václav Mezřický, kteří též podpořili její konání.
Za náš "tvůrčí tým" Vás srdečně zvu na zahájení výstavy a jeji shlédnutí.
Helena Svatošová, 4.r. PF
Ivana Minaříková, 5.r. PF
e-mail: znet@centrum.cz
svath7aj@ius.prf.cuni.cz