Meteorologicko-mravoučná glosa
Inverze v zemích českých
Normálně je dole tepleji a nahoře chladněji. Když se přírodě zachce a udělá nahoře tepleji a dole chladněji, mluvíme o inverzi. Jako poklice na hrnec se posadí oblak na kotlinu. A nehne se a nehne. Vítr nezavane, slunce se k zemi marně dobývá. Nakonec se lidé počnou dusit vlastními exhaláty. Nezdravo je za krátké inverze, poškodit zdraví může dlouhá inverze.
Dva příklady, kterak může inverze z nebe sestoupit mezi lidi:
Zlatý slavík, či jak se nyní soutěž nazývá, zaklapl poklici nad pop music. Vyhlášení výsledků na televizní obrazovce, to jsou dvě hodiny nudy (za vydatného přispění inverze na NOVĚ, kde zvláště pan Adamec už začíná obrůstat mechem). Dobrý nápad měla Mirka Spáčilová (MFD 11. 12.), když přepnula na ČT 1 a klauna Bolka Polívku. V jeho Manéži vystoupila jako vichr Petra Jungmannová. Dokázala, že prvotřídní zpěvačky máme, jen se jim nějak nechce do společnosti Bartošových a Machálkových. V mužské kategorii a kupodivu ani ve skupinách se však nezvedl ani slabý vítr. Karel Gott, který už léta nezavadil o hit a Olympik, který stále končí, aby se znovu objevoval, nepřinesou nic nového, ani kdyby chodili po pódiu bosí.
Stejně zatuchlo je na politické scéně. Opoziční smlouva znehybnila společenské dění. V politických hitparádách a průzkumech veřejného mínění jsou stále tatáž jména. Jestliže paní Benešovou nahradí soudružka Rögnerová, je to jen krok z bláta do louže. Podle senátora Fischera, dříve čerstvé nezávislé naděje, by se dnes dal malovat obraz s názvem Ticho po pěšině. A Petr Pithart, jako staronový šéf senátu, to je duet s Karlem Gottem. Jejich Píseň o ničem pokličku nad českou kotlinou nezvedne. Teď už jde jen o to, kdy se začneme dusit.