Děti Země - Ekologické informační centrum Český kras
tel./fax: 0311/621 247, Husovo nám. 85, 266 01 Beroun
e-mail: dz.beroun@iol.cz www.ceskykras.cz
Požadavek na zmenšení dobývacího prostoru Velkolomu Čertovy schody sílí
Ve věci nejzávažnějšího případu devastace chráněného území těžbou v ČR došlo v těchto dnech k dalšímu vývoji. Občanské sdružení Děti Země společně s obcemi Českého krasu zaslalo orgánům státní správy a těžebním organizacím dopis s důraznou výzvou k urychlenému řešení skandální situace kolem devastace Českého krasu.
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart se v pátek 1.12. 2000 sešel se zástupci obecních samospráv a občanských sdružení ve Svatém Janu pod Skalou v Českém krasu. Hlavním bodem diskuse byl právě velkolom Čertovy schody. Ministr Kužvart i přítomný ředitel Správy chráněných oblastí ČR RNDr. František Pelc jednoznačně potvrdili, že budou prosazovat zmenšení dobývacího prostoru Velkolomu Čertovy schody o území celých II. zón chráněné oblasti. Ty v současné době představují asi 200 hektarů, čili zhruba polovinu dobývacího prostoru.
Příloha: Otevřený dopis orgánům státní správy a těžařským společnostem
Kontakty na adresáty otevřeného dopisu:
Obvodní báňský úřad v Kladně - 0312-893318
Správa CHKO Český kras - 0311 - 681713
Správa chráněných krajinných oblastí ČR - 02 - 7936613
Agentura ochrany přírody a krajiny - 02 - 83069111
Ministerstvo životního prostředí ČR - 02 - 67121111
Velkolom Čertovy schody a.s. - 0311 - 689615
Českomoravský cement a.s. - 05 - 44226111
Za Děti Země
Michal Štingl, vedoucí Sekce za zachování přírody na Zemi, 0311/621 247
Adéla Kubíčková, tisková mluvčí, 0606 72 79 42
V Berouně 15. listopadu 2000
Věc: Petice pro Český kras a českou krajinu
Vážený pane ministře,
obracíme se na Vás ve věci jednoho z nejzávažnějších případů devastace přírody těžbou nerostných surovin v Evropě a vůbec nejvážnějšího v ČR. Chráněná krajinná oblast Český kras je kriticky zatížena těžbou vápenců. Například za minulý rok to představuje neuvěřitelných 28.387 t/km2, přičemž za kritické je považováno již přesažení 10.000t/km2. U ostatních chráněných oblastí je toto číslo při nejhorším o řád nižší. Od roku 1995 výše těžby v Českém krasu neustále narůstá.
Zdaleka největší hrozbu představuje Velkolom Čertovy schody, který je největším vápencovým lomem v Českém krasu, ale také v České republice. Jeho současná 100 hektarová rozloha je o to hrozivější, že dobývací prostor představuje bezmála 400 hektarů, které mohou nadnárodní společnosti vytěžit. Je třeba připomenout vyjádření předního geologa a člena čestné rady Sdružení obcí za záchranu Českého krasu Doc. Jiřího Kovandy: "Všechny plánované rekultivace a revitalizace nemohou nikdy nahradit přirozený a chráněný ráz krajiny (CHKO!) a její ekosystémy. Totéž platí o nenávratně a neekonomicky vytěžených zásobách zcela mimořádně vytěžené suroviny (stanovisko k povolování těžby ve VČS - západ, 14.9.2000)". S tímto stanoviskem se ztotožňujeme a zdůrazňujeme, že je třeba maximálně omezit těžbu ve Velkolomu Čertovy schody i v dalších těžebnách uvnitř chráněné oblasti.
V případě Velkolomu Čertovy schody vidíme jako jediné reálné východisko odpis zásob vápenců z celého území II. zón chráněné oblasti, čímž by došlo k uchránění poloviny plochy dobývacího prostoru a přírodně cenné lokality. Zároveň dojde ke znemožnění dalšího postupu obřího lomu, ale zůstane dostatek suroviny pro šetrné využití.
Rádi bychom upozornili, že pro odpis zásob vápenců z celého území II. zón CHKO je celá řada podstatných argumentů:
zákon č. 114/1992 o ochraně přírody a krajiny výslovně zakazuje provádět na území II. zón CHKO terénní úpravy značného rozsahu. O tom, že Velkolom Čertovy schody je terénní úpravou značného rozsahu, pravděpodobně nemůže nikdo soudný pochybovat.
stanovisko posuzování vlivů Ministerstva životního prostředí dává jako podmínku k další těžbě povinnost těžaři připravit během příštího roku odpis zásob z území II. zón CHKO
uvedený odpis zásob podporuje celá řada odborníků, osobností, obcí, občanských sdružení a v neposlední řadě veřejnost. Někteří odborníci a osobnosti jsou členy petičního výboru "Pro Český kras a českou krajinu", další dali své jednoznačné vyjádření v průběhu procesu EIA a řízení POPD v tomto roce. Petici pro Český kras a českou krajinu podpořili na valné hromadě všechny členské obce Sdružení obcí za záchranu Českého krasu. Pod uvedenou petici se dodnes podepsalo pět tisíc lidí.
Žádáme Vás o zcela konkrétní vyjádření, jakým způsobem a v jakém termínu se Vaše instituce zasadí o provedení odpisu zásob vápenců dobývacích prostorů Koněprusy a Suchomasty z celého území II. zón CHKO Český kras.
Na závěr nám dovolte připomenout, že již v roce 1995 dal územní odbor MŽP návrh na odpis zásob vápenců z celého dobývacího prostoru mimo lom. Odpis zásob pouze z I. a II. zón je tedy do značné míry kompromisní. Jistě tedy chápete, že tento požadavek je z hlediska ochrany přírody naprosto mezní a není z něho kam ustupovat.
Děkujeme za pozornost tomuto problému a očekáváme odpověď.
Michal Štingl
vedoucí Dětí Země Beroun
Ing. Zdeňka Francová
předsedkyně Sdružení obcí
starostka obce Koněprusy
Mgr. Věra Sklenářová
Za záchranu Českého krasu
Zasláno:
Ministr životního prostředí
Obvodní báňský úřad v Kladně
Správa CHKO ČR
Správa CHKO Český kras
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Velkolom Čertovy schody a.s. + jeho hlavní akcionáři Českomoravský cement a Lhoist