Politikové: Nixon ze sobeckých volebních důvodů "zabránil brzkému dosažení míru ve Vietnamu"
Těsně před svým volebním vítězství v roce 1968 se spojil tajně Richard Nixon s jihovietnamskou vládou ve snaze zlikvidovat mírové rozhovory všech stran, zúčsatněných v konfliktu, a úmyslně prodloužit válku ve Vietnamu, v níž posléze zahynulo ještě 20 000 Američanů a desítky tisíc Vietnamců a Kambodžanů.
Toto šokující nové obvinění proti Nixonovi, které potvrzuje dlouho existující podezření mezi členy vlády Lyndona Johnsona, učinili autoři nové studie o Nixonově tajném světě, která byla zveřejněna v nejnovějším čísle časopisu Vanity Fair.
"Největší čest, jakou může poskytnout historie," je napsáno na Nixonově náhrobku v Kalifornii, "je titul mírotvorce." Ale pokud jsou obvinění od autorů Anthonyho Summerse a Robyna Swana pravdivá, republikánský prezidentský kandidát Nixon nebyl mírotvorce ale naopak dosažení míru zabránil.
Autoři líčí, že se Nixon obával, že mírové úsilí ve Vietnamu, které projevoval prezident Lyndon Johnson před listopadovými prezidentskými volbami v Americe v roce 1968 by mohlo zabránit tomuto republikánskému kandidátu zvítězit nad Hubertem Humphreym, demokratickým kandidátem, a dostat se do Bílého domu.
Nixon reagoval tak, že použil prostřednici, Annu Chennaultovou, která přesvědčila jihovietnamského prezidenta Nguena van Thieua, aby odmítl se účastnit mírových jednání.
Nixonovo úsilí mělo obrovský úspěch. 31. října nařídil Johnson úplné zastavení bombardování severního Vietnamu, pod podmínkou, že se Severní Vietnam a spojenci Vietcongu budou ochotni účastnit mírových rozhovorů. O dva dny později, po intenzivním přesvědčování od Nixona a jeho lidí, oznámil Thieu, že se jeho vláda rozhovorů účastnit nebude. O méně než o týden později byl Nixon zvolen prezidentem, a to většinou menší než jedno procento, jíž zvítězil nad Humphreyem
Nixon si hrál s americkými životy
Článek v časopise Vanity Fair argumentuje, že Johnson věděl, co se stalo. Špionážní depeše ho informovaly, že Nixon a jeho spolukandidát Spiro Agnew si zahrávají s životy amerických vojáků, jen pro své politické vítězství. "Kdyby byly tyto informace zveřejněny, bezpohyby by okamžitě zlikvidovaly jakékoliv Nixonovy naděje na to stát se prezidentem," konstatují autoři.
Johnson nabídl Humphreymu možnost tyto skutečnosti o Nixonovi zveřejnit, ale Humphrey se obával, že takové obvinění by bylo považováno za volební špinavý trik. Jakmile Nixon zvítězil, Johnson znovu uvažoval, že tyto skutečnosti zveřejní, ale dospěl k závěru, že to není v národním zájmu.
V týdnech před prezidentskými volbami argumentoval Nixon veřejně, že vietnamskou válku ukončí efektivněji než Humphrey. Přislíbil, že nebude nijak zasahovat do předvolebního mírového úsilí a zavázal se, že ani on, ani Agnew "nezničí naději na mír".
Ve skutečnosti však využil Nixon svého šéfa předvolební kampaně Johna Mitchella, které se později stal generálním prokurátorem a byl posléze zdiskreditován, aby pomocí prostředníků přesvědčil Thieua, že od Nixona jako prezidenta dostane lepší mírové podmínky, a a by bojkotoval navrhované mírové rozhovory.
Nixon neustále popíral, že uzavírá s Thieuem proti americké vládě spiknutí avšak zveřejnění dosud tajných dokumentů FBI dokazuje, že Nixon přesně věděl, co dělá.