Neplaťme si z daní ministerské přátele!
Skandální inkompetence pracovnice české ambasády v Londýně
Do minulé soboty jsem považoval hodně z toho, co do Britských listů i jinam psává o kvalitě personálu českých zastupitelských úřadů Jiřina Fuchsová i co se čas od času dozvídám od svých přátel v zahraničí, za emigrantskou latinu. Nyní si už jsem méně jist...
Starost Zuzany Blühové, tiskové mluvčí české ambasády v Londýně, aby se protest romských demonstrantů vinou "nekvalitních" britských bulvárních novinářů nakonec neobrátil proti nim samotným, dává vzpomenout na jinou dobu.
Požádal jsem paní Blühovou faxem o vysvětlení, jak se liší její postoj k projevu nesouhlasu skupiny občanů s politikou českého státu od praxe komunistického režimu, který rovněž obyvatelstvo varoval před veřejnými protesty, protože by je mohla zneužít propaganda imperialistického Západu. Odpovědi jsem se nedočkal; mám ostatně pocit, že šlo o otázku ryze řečnickou...
Vystupování Zuzany Blühové před kamerou ČT úzce souvisí s problémem, který v současné době začíná být veřejně diskutován, totiž se způsobem obsazování státní správy. V kruzích blízkých ministerstvu zahraničí je známo, že Blühová není pro svou funkci kvalifikována jinak než dlouholetým přátelstvím s ministrem Kavanem, a jedná se tedy v jejím případě, řečeno s Ostrovským, o "prevoschodnoje mesto dochodnoje", neboli o sinekuru. Nepotismus, "strýčkování" je zhoubou státní správy a vystoupení Blühově to odkrylo v plné nahotě.
Vcelku pozoruhodný byl i výrok mluvčího MZV Aleše Pospíšila. Protože se mi nezdálo možné, že by se ministerstvo postavilo k filmu tak tvrdě, jak prezentovala ČT, spojil jsem se s ním telefonicky a mé podezření se potvrdilo: televize z jeho vystoupení použila jen malou část, která zapadala do (propagandistického) záměru zpravodajského týmu. Pospíšil zdůraznil, že film v žádném případě nepovažuje za lživý, pouze vyslovil obavu, že pro člověka neznalého dalších souvislostí může působit poněkud jednostranným dojmem; televizní parafráze stanoviska ministerstva je tedy, mírně řečeno, velmi volná.
To je ale problém všech veřejných činitelů vystupujících na kameru a na mikrofon. Novinář je potenciální nepřítel, který, když to vyhovuje jeho záměru a zadání, vytrhne z projevu kteroukoli větu nebo její část a zbytek zasadí do kontextu, jaký potřebuje (psal jsem o tom nedávno v souvislosti s mediálními nářky poslankyně Dostálové).
Ale mezi námi, Pospíšilův výrok rozhodně není z těch, které se budou tesat do průčelí Černínského paláce: kdyby pana mluvčího jako imigranta z Východu v Německu zbili a zástupce tamního MZV mu pak z obrazovky na svou obhajobu sdělil, že zdaleka ne všichni Němci jsou proti Východoevropanům, byl by, řekl bych, s tímto vysvětlením značně nespokojen. Jsou zkrátka situace, kdy i mluvčí by měl raději mlčet.
Poznámka JČ: Myslím, že je Tomáš Pecina vůči kvalifikaci Zuzany Bluhové trochu neférový. Z.B. žila dlouhá léta v Británii a pokud vím, pracovala jako produkční v BBC. Zasloužila se o výrobu dokumentárního filmu BBC, který dokazoval, že pád komunismu v Československu byl součástí údajného spiknutí sovětských generálů.
Tomáš Pecina poznamenává:Pracovala-li Zuzana Bluehová v BBC, tím hůře.
K romské problematice přišlo několik dalších příspěvků, zveřejníme zítra.