Ohrožení svobody slova
aneb
Uvrzte pochybovače do šatlavy!
V médiích jsme se doslechli, že se uvažuje o novém zákoně, který má umožnit trestní stíhání "osvětimské lži", tedy vyjadřování pochybností o skutečné existenci holocaustu.
Jakkoliv by takový zákon mohl řešit bezmocnost policie při stíhání extremistů, domnívám se, že jeho prosazení není příliš dobrý nápad. Jestliže totiž jednou začneme prosazovat neústavní omezování svobody slovy ve jménu ochrany "nezpochybnitelné pravdy", můžeme se jednoho dne dožít trestního stíhání za pochyby o "nezpochybnitelné" vedoucí úloze nějaké strany (říkejme jí třeba "občanská sociálnědemokratická").
Pro sci-fi scénáře nemusíme chodit do daleké budoucnosti. Již dnes platí v USA zákon, podle názoru jeho kritiků porušující ústavně zaručené právo na svobodu slova, právo na spravedlivý soudní proces a princip presumpce neviny. Tento zákon byl mimo jiné použit v případě kontroverzního případu šíření programu DeCSS po Internetu.
(Program DeCSS slouží k přehrávání DVD disků na počítačích s operačním systémem Linux. Pro tyto počítače se výrobci DVD přehrávačů jaksi neobtěžovali nic vyrobit, a proto tento program vznikl z iniciativy uživatelů. To by ale byla jiná - a dlouhá - povídka.)
Podle zákona platícího v USA (promiňte, nejsem si jistý, zda se skutečně jedná o federální zákon) musí poskytovatel Internetu odstranit stránky svého zákazníka, jestliže je o to požádán třetí osobou. Ano, nepřeslechli jste se: nikoliv na příkaz soudu, a nemusí žádat majitele stránek o souhlas. Podmínkou je, aby žadatel uvedl v žádosti, že podle jeho názoru dochází uveřejněním inkriminovaných stránek k porušení autorských práv.
Například když automobilový výrobce oznámí poskytovateli, že informace o vadné sérii brzd vystavené na WWW stránkách jeho zákazníka by mohly obsahovat informace podléhající autorským právům (v orginále "copyrighted information"), smí žádat o jejich neprodlené odstranění. (Takový případ se podle dostupných zdrojů prý skutečně stal.)
Všimněte si prosím, že ona třetí osoba neformálně obviňuje majitele stránek ze zločinu (porušování autorských práv), aniž by předložila jediný důkaz. Zároveň nemá obviněný právo hájit se před soudem, neboť odstranění jeho údajně zločinných stránek se účastní údajně poškozený a poskytovatel webového serveru. Ani obviněný, ani soud do toho nemají co mluvit.
Vtip je totiž v tom, že pokud poskytovatel odmítne inkriminované stránky odstranit, stává se automaticky účastníkem eventuálního soudního sporu jako spolupachatel. A to i v případě jakýchkoliv budoucích, nesouvisejících žalob o porušení autorských práv s úplně jinými "pachateli". Hádejte co vydírané rukojmí, pardon - suverénní podnikatelský subjekt - asi udělá? Měli jsme možnost to vidět v praxi.
A zde se dostáváme obrovskou oklikou zpět k "osvětimské lži". Pokud bude někdo trestně odpovědný za pouhý výrok, je to skryté porušení ústavního principu svobody slova, je to konec svobody myšlení a názoru. Po určité "inkubační lhůtě" takového zákona bude možné přistoupit k dalším omezením, například toho druhu, o kterém píši výše. Nakonec se ještě naše generace dožije dne, kdy bude trestné si myslet kdeco, co se nebude politické "elitě" nebo vlivným lobbistickým skupinám hodit do krámu: že poslanci mají příliš velkou imunitu, že nepotřebujeme jaderné elektrárny, že není dobré stavět dálnice vedoucí středem města, atd. apod.
Osobně se domnívám, že by bylo vhodnější vzít na extrémisty nějaký jiný klacek, který by neohrožoval "slušnou většinu". A to i s vědomím, že v EU už takový zákon proti tajtrlíkům platí.
Já jsem jenom naivní hlupáček a mám velké oči. Ale chcete-li mne vyvést z omylu, jen do toho!
P.S. Kdyby někoho přece jenom zajímal případ DeCSS, spousta informací se nachází na různých zpravodajských serverech - např. CNet (http://www.cnet.com/), Linux Today (http://linuxtoday.com/). Jeden příklad za všechny. Pohled za strany zastánců programu je na http://www.dvdfree.org/
Poznámka JČ: V Británii právě probíhá u Nejvyššího soudu soudní proces mezi několika americkými historiky a nakladatelstvím Penguin na jedné straně a kontroverzním britským historikem Davidem Irvingem na druhé straně, který je obviňován, že popírá holocaust. Včera u soudu Irving uvedl, že holocaust nepopírá, ale že v žádném případě nemohli nacisté v koncentračních táborech usmrtit šest milionů lidí, jejich kapacita to nedovolovala. Proces je široce sledován sdělovacími prostředky.