V Británii je na mediálním trhu přísně:
Labouristé chtějí nařídit britské komerční televizi, aby znovu zavedla zrušené hlavní večerní zprávy ve 22 hodin
Po dlouhá léta usilovala britská komerční televize ITV, aby nemusela vysílat půlhodinové hlavní večerní zprávy ve 22 hodin. (V Británii se většinou chodí do práce až od 9 nebo od 9. 30 ráno a lidé chodí tedy podstatně později spát než v České rebublice, 22 hodin je pro ně uprostřed večera.)
Potíž je, že zpravodajství ve 22 hodin bránilo komerční televizi vysílat celovečerní filmy. Znamenalo by to, že bude muset dvouhodinový celovečerní film (který je s přestávkami pro reklamu dlouhý spíše 2 a půl hodiny) začít vysílat už někdy o půl osmé. To je doba, kdy není v britských domácnostech klid na sledování celovečerních filmů: večeří se, dětí píší úkoly, je všeobecný zmatek. Populární veřejnoprávní televizní okruh BBC 1 vysílá hlavní zprávy v 21 hodin a od 21.30 může v klidu vysílat celovečerní filmy. Ale vysílat celovečerní filmy od 22.30, to je pro ITV zase už příliš pozdě.
Proto dlouhou dobu usilovala komerční televize ITV o to, přimět britskou Radu pro komerční televizní vysílání, aby jí dovolila zrušit zprávy ve 22 hodin. Loni se jí to po třiceti letech konečně podařilo.
Nyní vychází najevo, že britská labouristická vláda je s tou situací neobyčejně nespokojena a bude naléhat na Radu pro komerční televizní vysílání, aby bylo zpravodajství ve 22 hodin v komerční televizi do příštích všeobecných voleb obnoveno.
Britský ministr kultury Chris Smith napsal v těchto dnech oficiální stížnost Radě pro komerční televizní vysílání, v níž odmítá jako nedostatečné ty zpravodajské pořady, které zprávy ve 22 hodin na komerční televizi nahradily.
Smith v dopise konstatoval, že je znepokojen klesající sledovaností a klesající kvalitou zpráv komerční televize, které se nyní vysílají v 18.30 a ve 23.00 hodin.
Smithův dopis je podle listu Independent prvním oficiálním důkazem, že je britská vláda oficiálně rozhodnuta obnovit půlhodinové zpravodajství na komerční televizi ITN včas před příštími všeobecnými volbami.
Independent považoval tuto zprávu za tak důležitou, že ji umístil v pátek 12. listopad na čelo své titulní strany jako hlavní zprávu dne. Kultivace politické arény a veřejná informovanost o politice, stejně jako práce médií, se v Británii považuje za důležitou.
Šíří se informace, píše Independent, že Tony Blair i ministr kultury Chris Smith byli naprosto rozezleni, když se Rada pro komerční televizní vysílání loni rozhodla splnit přání ITV a nahradit půlhodinové televizní noviny ve 22 hodin celovečerními filmy a inscenacemi.
Rada pro komerční televizní vysílání se tedy pokusila uklidnit ministry tím, že trvala na přísných podmínkách, které ITV byla nucena splnit a přislíbila, že novou situaci znovu zhodnotí v dubnu roku 2000, zda bylo ze zpětného pohledu zrušení zpravodajství ve 22 hodin v komerční televizi přijatelné.
Avšak špatná sledovanost nových celostátních i regionálních zpravodajských pořadů vedla nyní ministra kultury Smithe, aby zasáhl a připomněl komisi její vlastní podmínky.
Když se v březnu 1999 přestaly vysílat News at Ten, jejich průměrná sledovanost byla 5,8 miliónů diváků (Británie má asi 60 miliónů obyvatel). Avšak nové zprávy ve 23 hodin sleduje jen asi 3,3 miliónů diváků. Zprávy ve 22 hodin s tímtéž populárním moderátorem, černochem Trevorem McDonaldem, byly přesunuty na 18.30. Tam je sleduje 5,3 miliónů diváků.
Ve své stížnosti Radě pro komerční televizní vysílání konstatuje Smith, že bude požadovat "tvrdé" zhodnocení důsledku likvidace pořadu News at Ten a vyjadřuje obavy, že "kvalita a vliv" zpravodajských pořadů, které News at Ten nahradily, je nízká. Ministr kultury si také v dopise stěžuje na to, že televize ITV nesplnila požadavek, aby vysílala "smíšenou dietu" kvalitních i zábavných pořadů, ale že nyní servíruje divákům jen směsici filmů o James Bondovi, game shows a televizních inscenací.
Rada pro komerční televizní vysílání povolila televizi ITV zrušit zpravodajství ve 22 hodin pod podmínkou, že rozšíří spektrum pořadů vysílaných od 21 do 23 hodin a začně vysílat vysoce kvalitní půlhodinový regionální zpravodajský bulletin v každé ze šestnácti regionů ITV. (Komerční stanice ITV se skládá ze šestnácti samostatných regionálních stanic, které spolu soutěží o to, jaké jejich programy se dostanou do celostátního vysílání, aby nemohla příliš silná komerční televizní stanice vyvíjet v Británii přiliš velký politický vliv.)
Stížnost ministra kultury Chrise Smithe přichází nedlouho poté, co se britský ministr školství David Blunkett vyjádřil, že zrušení zpravodajského pořadu ve 22 hodin na ITV znamenalo, že se milióny britských občanů "naprosto izolovaly" nejen od politického života, ale od společnosti vůbec.
Downing Street je také neobyčejně znepokojena, že v důsledku zrušení News at Ten ztratila velká část britské veřejnosti jediný svůj zdroj informací o tom, co se děje v britské politice.
Ředitelé společnosti ITV už čelí šetření v parlamentním výboru pro kulturu, sdělovací prostředky a sport. Očekává se, že tam budou muset v nadcházejících týdnech svědčit o tom, co udělali s britskou komerční televizí. Předseda tohoto parlamentního výboru Gerald Kaufman charakterizoval likvidaci zpravodajství ve 22 hodin jako "nový mezník v procesu zprimitivňování Británie".
Jestliže bude analýza situace vzniklé po likvidaci pořadu News at Ten kritická, vyvolá to tlak na Radu pro komerční televizní vysílání, aby donutila ITN pořad obnovit. Britská vláda sice nemůže ve věci intervenovat přímo, ale Rada má pravomoci donutit ředitele ITN, aby původní zpravodajský pořad obnovili.