Americký gigant Microsoft Corporation ustoupil britské firmě Inner Workings ve sporu o ochrannou značku
Ve funkci "Help" softwarového balíku "Office 2000", který přijde na prodej letos v březnu, užívá firma Microsoft postavičku tzv. Rocky the Dog. Je v softwaru defaultovou verzí sponky na papíry. Rocky the Dog je velmi podobný postavičce "Lemon Dog" glasgowské firmy Inner Workings, která je chráněna platnou ochrannou značkou firmy Inner Workings.
Microsoft Corporation plánovala široce využít postavičky Rocky the Dog jako významného "zlidšťovacího" prvku ve své marketingové kampani pro Office 2000, ve snaze přiblížit počítačový software uživatelům.
Rocky the Dog však nebyl registrován jako obchodní značka.
Firma Inner Workings konstatovala, že přílišná podobnost Rockyho postavičce Lemon Dog je porušením její ochranné značky a zažádala u edinburského soudu Court of Session o vydání tzv. interdiktu, který by zakázal prodej výrobku firmy Microsoft Office 2000 podle skotského zákona nejprve ve Skotsku, pak ve Velké Británii a postupně na všech ostatních územích světa, až do vyřešení problému.
Ve čtvrtek 28. ledna 1999, těsně před ukončením soudního jednání v Edinburku a těsně před vyhlášením rozhodnutí soudce vystoupili právníci firmy Microsoft s návrhem mimosoudní dohody.
Firma Microsoft se zavázala, že "nikdo z podniku Microsoft ani nikdo s pravomocemi podniku Microsoft nebude žádným způsobem využívat postavičky "Rocky the Dog"
od 29. ledna 1999 na žádném balení svých výrobků,
od 29. ledna 1999 při žádné reklamě ani v žádných reklamních akcích
od 29. ledna 1999 v žádném marketingovém ani inzertním materiálu
od 29. ledna 1999 v žádné dokumentaci ani reklamním materiálu k dispozici v prodejnách a na prodejních místech
a od 8. února 1999 odstraní postavičku Rocky the Dog ze všech svých internetových stránek.
Pozorovatelé to považují za podstatné vítězství firmy Inner Workings, která tímto případem chtěla zkoumat, zda je právní registrace jejích ochranných značek skutečně platná, i v případě, kdy se stane odpůrcem největší korporace na světě. Výsledkem sporu to bylo, jak se zdá, potvrzeno.
JČ
(Jan Čulík je členem správní rady firmy Inner Workings.)