Británie - národ zlodějů a podvodníků
Tři čtvrtiny britských občanů kradou od zaměstnavatelů, vyplývá z nejnovější rozsáhlé studie o kriminálních tendencích lidí v zaměstnání.
Studie, kterou vydala University of Nottingham Business School, definuje tři druhy zaměstnanců:
1. zaměstnance, kteří kradou pokud možno pořád. Těch je asi pětadvacet procent;
2. zaměstnance, kteří kradou, kdy se náhodou k tomu naskytne příležitost. Těch je padesát procent;
3. a zaměstnance, kteří nekradou nikdy.
Tři čtvrtiny zaměstnanců jsou ochotny někdy od zaměstnavatele krást. Krádeže jsou nejrůznějšího druhu: odnášení papíru z kanceláře pro domácí použití, telefonování z práce v soukromých záležitostech, až po velké finanční podvody.
Nejnebezpečnější jsou na první pohled solidně vypadající manažeři střední podnikové hierarchie, kteří už pracují v podniku velmi dlouho. Tito lidé nejpravděpodobněji páchají největší finanční podvody, protože vědí velmi dobře, jak podvést svou firmu a jak to účinně zakamuflovat.
Nejvíce kradou bělošští muži, ale postupující feminizace středního managementu v Británii vedla k tomu, že se na finančních podvodech nyní podílejí i ženy.
Podle údajů britského vládního Serious Fraud Office stojí závažné finanční podvody britské firmy přibližně 5 miliard liber (250 miliard Kč) ročně. Většinu těchto podvodů páchají zaměstnanci.
Odborníci na tyto záležitosti konstatují, že je věc utajována v mlčenlivém spiknutí. Organizace National Criminal Inteligence Service odhaduje, že krádeže zaměstnanců stojí celkem firmy ročně 29 miliard liber (1450 miliard Kč).
Většina podvodů zůstává skryta, protože i když podnik objeví podvod, nezveřejní ho z obav, aby neochromil důvěru zákazníků. Pachatelé bývají nenápadně propuštěni, namísto aby byli zatčeni.
Aktivisté organizací na ochranu lidských práv argumentuje, že firmy přehánějí své úsilí vypátrat podvádění a krádeže a že tím omezují občanská práva. "Pokud se zasahuje do soukromí zaměstnanců bez jakéhokoliv podezření či důkazu, je to zjevně neospravedlitelná akce," konstatuje Liz Parratová z organizace Liberty.
Mike Bluestone, ředitel londýnské firmy Berkeley Security Bureau, kterou najímají podniky pro vyšetřování podezřelých zaměstnanců, konstatuje, že často dohánějí zaměstnance k podvádění zoufalé osobní problémy. "Několik podvodníků, které jsme odhalili, se dalo na podvádění, protože potřebovali zaplatit lékařské ošetření pro nemocného příbuzného," uvedl.
Výzkum, provedený v osmdesátých letech ve Spojených státech, dokazuje, že zaměstnanci také často kradou od zaměstnavatele, protože se mu chtějí pomstít. Zaměstnanci, kteří dospějí k názoru, že se k nim zaměstnavatel chová neférově, kradou schválně, aby se pomstili, dokázalo několik studií.
Nová zpráva Nottinghamské univerzity, s titulem Fraud Survey - 1998 je založena na studii 200 čelných britských firem.