Jaké bude lékařství v budoucnosti: prognóza British Medical Journal
Lékařský časopis British Medical Journal zveřejnil shrnutí analýzy "Medical Futures", která se snaží předvídat, jak se změní lékařství v následujících padesáti letech.
Prý už nebudeme tak často chodit k lékaři, ale budeme žít v inteligentních domech, které budou kontrolovat naše zdraví prostřednictvím implantátů v našem těle a na internetu budou vyhledávat lékařského odborníka, pokud zjistí problém.
Podle Davida Delpyho, profesora lékařské fyziky na univerzitě v Londýně, bude pravděpodobně instantní diagnostické zařízení fungovat prostřednictvím infračervených signálů. Infračervené světlo totiž dokáže proniknout hluboko do tkání. "Vzhledem k obrovskému pokroku počítačové vědy a schopnosti infračerveného světla rozlišovat absorpční schopnosti pocházející z různých molekul v těle, možná nastane den, kdy lékař prostě zamává nad pacientem příručním čidlem jako v seriálu Star Trek a bude mít okamžitou diagnózu," uvedl Delpy.
Dodal, že se pacienti budou stále více starat o sebe sami. "Budou si kupovat v lékárně malé diagnostické soupravy a sledovat vlastní zdraví. Budou to stále více vyžadovat zdravotnické pojišťovny.
Deply očekává, že tělesné implantáty budou kontrolovat krevní tlak, tep a další zdravotnické indikátory. Mozly by být propojeny se zařízením v "inteligentním domě", který by sytematicky zaznamenával data z implantátů a okamžitě zjistil chřipku i infarkt. Zejména by to bylo užitečné u starších lidí, žijících o samotě, kde by "inteligentní" dům automaticky pacienta objednal k lékaři, bylo-li by to zapotřebí.
Co se týče léčení rakoviny, jeden odborník předpovídá, že nastane "zlatý věk" objevování léků proti rakovině a genové terapie. Začíná se experimentoval s ranými formami genové terapie a tyto experimenty budou častější. Jedním možným přístupem je označit rakovinové buňky geny, které z nich učiní viditelnější cíle pro protirakovinové léky.
Avšak vzhledem k tomu, že populace stárne, procento rakoviny nutně stoupne. Avšak Karol Sikora, profesor mezinárodního onkologického lékařství na Imperial College v Londýně odhaduje, že v důsledku intenzívní protikuřácké kampaně by do roku 2020 mohl poklesnout výskyt rakoviny o dvacet procent a v důsledku změn v jídelním lístku lidí o dalších 20 procent.
Leslie Iverson, profesor farmakologie v Oxfordu, předpovídá transplantace mozkových buněk a opravování nervů. Transplantace mozkových buněk by dokázaly vyléčit choroby jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Opravou nervů by bylo snad možno vrátit slepým zrak a hluchým sluch.
Budou identifikovány geny, které vytvářejí dispozice k duševním chorobám, jako je schizofrenie, manická deprese a narkomanie.
Catherine Peckhamová, profesorka dětského lékařství v britském Institutu pediatrie upozornila, že do deseti let budou k dispozici umělá zařízení na pěstování nemluvňat. Prostřednictvím klonování určitých částí DNA, které přispívají k fyzickému či mentálnímu zdraví, by bylo možno odstanit nežádoucí vlastnosti a produkovat tzv. "designer babies". Mělo by se o těchto věcech předem intenzívně diskutovat.