Ta lobby
An English version of this article is available in The Electronic New Presence.
Martin Říman v Lidových novinách 18.11. 1998 chce přesvědčit české voliče, že ODS nyní zastupuje obyčejného, chudého občana proti novým zbohatlíkům. To je docela zábavné pro každého, kdo žije už pár let v České republice. Ale Říman šel dál...
Říman považoval za nutné opakovat Klausovu mantru, která kritizuje pojem "lobby". Bohužel jde na české pravici o příliš známou věc: favorit Unie svobody Vladimír Mlynář nedávno doporučoval občanům, protestujícím proti zvyšování cen SPT Telecomem, aby si o sobě nemysleli, že jsou "lobbysté" -a to slovo vyslovil s pohrdáním.
Proč má slovo "lobby" v České republice tak záporný význam? V demokracii přece svoboda shromažďování znamená, že se přirozeně sdružují lidé obdobných názorů a nakonec začnou společné bránit své přesvědčení. Pokud je taková zájmová skupina "lobby", tak proč ne?
Ve Spojených státech existují "lobby" (nátlakové skupiny) pro nejrůznější kauzy. Existují skupiny, které prosazují právo na potraty, i skupiny, které chtějí potraty zakázat. Existují skupiny, které prosazují vlastnictví střelných zbraní, i skupiny, které chtějí zamezit volnému vlastnictví střelných zbraní. Existují skupiny chránící životní prostředí i skupiny zdůrazňující záporné hospodářské důsledky ochrany životního prostředí. Občané tyto skupiny podporují podpisy, veřejnými protesty a penězi.
Ano, mnoho Američanů si stěžuje, že mají tyto nátlakové skupiny vliv, ale často jsou to samotní příslušníci některé nátlakové skupiny. Je jen přirozené, že se lidé sdružují s jinými lidmi, majícími stejné zájmy. V každé společnosti - dokonce i v malé vesnici - je jednotlivý občan bezmocný, dokud nevstoupí do skupiny, s jejímiž cíli souhlasí.
Svoboda spolčovat se - a ano, lobovat - je v demokratickém světě normální. Žádná společnost není homogenní a různé skupiny v demokratické společnosti si navzájem vždycky konkurují ve snaze získat vliv. Existuje snad jiná verze demokracie? Snaží se snad Klaus prosazovat nějaký experiment, o němž na Západě dosud nebylo praxí dokázáno, že funguje? Chce snad Klaus společnost, kde všichni se vším souhlasí? Prosím, ukažte mi, kde to tak funguje.
Byli by odpůrci lobování jako je Klaus šťastnější v plně atomizované společnosti, kde jsou jedinými veřejnými organizacemi politické strany?