The weekly English-language electronic NEW PRESENCE, edited by Andrew Stroehlein, is here.
Zde je minulé vydání Britských listů.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Co je nového v České republice
Český prezident Václav Havel se během své návštěvy Velké Británie přimlouvá za to, aby také Slovenská republika byla přijata v první vlně do Evropské unie. V neobvykle otevřeném rozhovoru na téma Slovenska pro Financial Times Havel poznamenal, že výměna vládní garnitury v Bratislavě je "jednou z nejdůležitějších změn v Evropě od pádu komunismu" a současně vyjádřil vážnou pochybnost nad tím, zda Evropa vůbec pochopí rozsah změn, ke kterým právě teď na Slovensku dochází.
FT citují Havla jako jednoho z předních kritiků rozdělení Československa a zdůrazňují prezidentovo přesvědčení, že Slovensko (ještě stále) může dohnat Českou republiku a další (středoevropské) uchazeče ze střední Evropy. Podle Financial Times je český prezident netrpělivý, pokud jde o tempo příprav na začlenění střední Evropy. "Zdá se, že povědomí o historické důležitosti (rozšíření EU) se rozplývá v tahanicích o jablka, ryby nebo brambory," říká ve Financial Times Václav Havel. - Ale právě tahanice o jablka, ryby nebo brambory se týkají života obyčejných lidí.
Je otázka případné nevěry Dagmar Veškrnové problémem veřejného zájmu? - Televize Nova otevřela problém, o němž si prý povídají v Praze vrabci na střeše. Typicky česky však o tom nikdo nechce otevřeně mluvit. Škoda je, že - s malými výjimkami - se problému vyhýbá i České televize - že by to bylo jen proto, že problém otevřela "konkurenční, bulvární" televize Nova? - Přitom je zjevné, že by kvalitní veřejnoprávní televize o tomto problému mluvit měla, ale inteligentním přemýšlivým způsobem. Měla by se třeba veřejně zamýšet nad tím, do jaké míry je tato otázka vůbec otázkou veřejného zájmu. Všechno to je přece spojeno s osobností Václava Havla a s tím, zda si měl či neměl brát herečku Veškrnovou, a dále sezávažným českým problémem, že totiž Češi podepisovali v minulosti tak obrovské množství nejrůznějších podvodných prohlášení či deklarací, že jeden manželský slib přece nikdo v ČR (??) nebude brát úplně vážně.
Na Václava Havla hlučně křikl britský týdeník Sunday Telegraph, a Havel se zalekl. Vypadá to úplně, jako že Havlovi ještě nikdo jaksi neřekl, že je prezidentem suverénní země, a že může stát za svými výroky a názory a nemusí se za ně stydět. Přirozeně, že je pravda, že Británie asi nemá mít zastoupení v Radě bezpečnosti a že "Britain is punching above her weight", že má větší mezinárodní vliv, než si zaslouží. Ve světě už dávno probíhá diskuse, z níž vyplývá, že nynější osazenstvo Rady bezpečnosti je jen anachronickým, přežívajícím důsledkem druhé světové války, protože se rozdělení světa po ukončení druhé světové války na tak dlouho zadřelo. Jenže dnes není rok 1945, ale rok 1998. Svět se mezitím poněkud radikálně změnil. Působí trochu trapně, jestliže Václav Havel vyjádří nakonec nepříliš původní myšlenku, že by měla Evropská unie mít v Radě bezpečnosti jen jedno křeslo a uvolnit některá další, jiným státům světa, a když na něho houkne Francis Harris ze Sunday Telegraphu, Havel okamžitě ustoupí, že to tak vlastně nemyslel a že to prý řekl jen na jakémsi intelektuálním shromáždění, které se ani nemělo dostat do novin...(??)
Vážení přátelé,
pokouším se touto cestou najít zloděje, kterého jsme nafilmovali při činu. Informace o
tom je na adrese http://www.mujweb.cz/www/lupic.
Chtěl bych se obrátit na vás, jako často navštěvovaný server s žádostí o pomoc při hledání tím způsobem,
že uveřejníte odkaz na tuto stránku na Vašem serveru. Doufám, že tato cesta by mohla mít větší úspěch,
než hledání policie, které je zatím bezúspěšné. Pro psavce by to třeba mohl být i námět na článek a
úvahu na toto téma.
Výše uvedené stránky jsem se raději z bezpečnostních důvodů rozhodl nepodepsat a jako odpovědní adresu
založit novou schránku (co kdyby se někdo náhodou poznal?). V případě uveřejnění odkazu prosím o
akceptování tohoto. Vzhledem k tomu, že je však celá akce míněna vážně, tak tento dopis
podepisuji plným jménem a na tel. čísle jsem k dispozici.
Pisatelovo jméno, adresa i telefonní číslo je známo. JČ
Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list".
Výběr textů z posledních dní:
Pokračování seznamu nejzajímavějších článků z poslední doby umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Všechny články předchozích vydání od začátku Britských listů v červenci 1996 jsou k dispozici v archívu BL.