Havel "v předvečer setkání s Tony Blairem útočí na Británii"
Toto napsal z Prahy Francis Harris, reportér pravicového týdeníku Sunday Telegraph (který vlastní kanadský tiskový magnát Conrad Black). JČ
Otevřeně se projevující český prezident Václav Havel zpochybnil právo Velké Británie na permanentní křeslo v Radě bezpečnosti OSN, a to v předvečer své státní návštěvy do Londýna, která se uskuteční tento týden.
Je zcela jisté, že Havlovy kontroverzní výroky budou iritovat jeho hostitele. Bývalý dramatik a disident, který se setká s královnou a s Tony Blairem během cesty do Británie, která začíná v pondělí, argumentoval, že by Evropská unie měla přijmout jediné křeslo, aby země jako Indie "s více lidmi a s více etnickými skupinami" mohly vstoupit do Rady bezpečnosti. Havel uvedl, že Evropa má příliš mnoho zástupců v Radě bezpečnosti, že tam mají křesla Británie i Francie a o dalším pro Německo se uvažuje.
Činitelé na Pražském hradě uvedli, že si jsou dobře vědomi, že Havlova slova nebudou v Británii vídána. I české ministerstvo zahraničních věcí se distancovalo od Havlových slov a uvedlo, že Praha schvaluje, aby Německo získalo křeslo v Radě bezpečnosti, ale zároveň nadále podporuje i britské a francouzské členství.
Havlovy návrhy jsou překvapujícím políčkem Tonymu Blairovi, které měl dosud velký zájem zdůrazňovat své vznikající přátelství s nejvýznamnějším politickým představitelem východní Evropy.
Podle jednoho Havlova poradce není důležité, kdy Havel vyslovil tyto svoje názory. Poradce uvedl: "Není to velmi diplomatické, ale toto je muž, který říká, o čem si myslí, že je to správné. Jedná jako intelektuální provokatér, vznáší myšlenky i tehdy, kdyý ví, že to zraní pocity některých zemí."
V posledních letech se český prezident názorově projevuje stále více jako nekonformní individualista. Blízcí přátelé konstatují, že poté, co téměř nepřežil celou řadu vážných nemocí, začal Havel říkat otevřeně, co si myslí.
Havel vyjádřil své názory ohledně Rady bezpečnosti OSN minulý týden na jedné "konferenci intelektuálů", kde byla přítomna také Hillary Clintonová a Henry Kissinger, bývalý americký ministr zahraničních věcí. Havlovy poznámky vyvolají v Londýně nelibost, kde všechny politické strany souhlasí, že křeslo v Radě bezpečnosti OSN umožnuje Británii mít ve světě větší vliv, než jaký si zaslouží.
Třídenní návštěva Václava Havla do Británie byla připravena tak, aby odrážela britské přátelství vůči muži, který strávil pět let v komunistických vězeních a pak stál v čele revoluce v roce 1989. Součástí návštěvy je cesta do Severního Irska a udělení čestných titulů na univerzitách v Oxfordě a v Glasgow. Havel také stráví večer s dramatikem Tomem Stoppardem a přáteli.