|
O senátu z jiné stranyJiří JírovecJindřich Pařík napsal pěkně o Senátu (BL, 9.10. 1998), pojistce to české demogracie. Možná ho u těch jeho rajčat, kam ho vyhánějí obě Paříkové nebo u velkopopovického pivka, kam se asi vyhání sám, potěší zmínka, jak taková věc nefunguje v zemi kde byl kdysi politrukem můj jmenovec, ale nikdy svým učením nikoho nepoznamenal.
Senátní pojistka demogracie v Kanadě je na rozdíl od Česka jmenovaná. To je kvůli tomu, aby se mezi ty ctihodné kmety nedostal náhodou nějaký s odpuštěním vošoust, který by pak dělal při hlasování dusno.
Kanada je dvojstranná demogracie. Něco na způsob USA. Jen s tím rozdílem, že tady existují tři další strany, které ovšem nemají šanci na to stát se absolutním vítězem, protože buď nemají celostátní základnu (Qubecká a Reformní strana) nebo mají nálepku předem poraženého (Nová demokratická strana). Zůstávají tedy jen Progresivní konservativci a Liberálové. Po volbách většinou vypukne celkem mně známý systém jedné strany a vlády v němž si prvně jmenovaná dělá co chce a opozice předstírá, že do toho alespoň trochu mluví.
Jmenování senátorů je v pravomoci ministerského předsedy, který stojí před těžkým úkolem, jak všechno správně vybalancovat. Na jedné straně jsou známí, kterým je třeba projevit vděčnost (ale nesmí to příliš tlouct do očí). Na druhé straně pak ohleduplnost k politickým oponentů, kteří rovněž potřebují šanci k tomu, aby mohli vládnout. Senát, coby pojistka hlasuje o zákonech, které před tím prošly parlamentem. Je-li u moci strana Liberální, je třeba posunout rovnováhu tímto směrem. Až se dostanou k moci Progresivní Konservativci, budou muset mít zase oni příležitost jmenovat svoje lidi.
Co tedy s tím? Řešení je poměrně jednoduché. Tedy pokud ministerského předsedu nepopadne amok a nenajmenuje do Senátu samé čtyřicetileté junáky, kteří by tam pak dalších pětatřicet let smrděli. Pětasedmdesát let je totiž hranice, kdy musí senátor odstoupit. Ministerský předseda tedy pracuje především s touto věkovou hranicí. Ta je sama od sebe dost vysoká na to, aby tu a tam nějaké to místo uvolnila zubatá. Protože volby jsou tady nejdéle jednou za pět let (v průměru za čtyři) je šikovné jmenovat jednasedmdesátníka. Senátorovi bude kolem voleb pětasedmdesát a může být nahrazen v historicky krátké době člověkem s plackou vítězné strany ve klopě kabátu.
Některým politikům by se víc zamlouval český model volených senátorů. Například v Albertě budou jakoby (a z trucu) zanedlouho volit svého senátora, přestože toto místo už ministerský předseda Chretien (rovněž z trucu) obsadil svým člověkem.
Změnit současnou praxi (sám jsem pro zrušení Senátu, jako instituce naprosto zbytečné - a navíc nevidím šanci na to být, vzhledem ke svému relativnímu mládí, sám jmenován) prakticky nelze, protože to by napřed musel ministerský předseda rozhodnout, že o tom bude jednat s provinciemi a ty by to musely odsouhlasit. To je ovšem v Kanadě věc nevídaná, že by snad deset vedlejších ministerských předsedů souhlasilo s tím hlavním.
Tak si, pane Paříku, z toho českého senátu nic nedělejte. Ani tady není tráva zelenější. A řekněte to taky štamgastům z restaurace Na stadionu.
Jiří Jírovec
|