A selection of articles in English, dealing with the Czech politics and the Czech media, mostly published in the Czech internet-daily Britske listy over the past year or so, is at this address.
Zde je minulé vydání Britských listů,.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Adresa Britských listů je zde. Pouze když nefunguje, pište na tuto alternativní adresu.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku jsou zde.
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Stránku diskusního pořadu České televize Na hraně, věnovaného problémům a názorům mladé generace, najdete na této adrese.
Citát dne
"Byla jsem šokována vysíláním videozáznamu Clintonova svědectví před vysokou porotou. Všudypřítomnost televizních kamer nám nyní nahradila někdejší všudypřítomnost božího oka, v niž už dnes lidé často nevěří a boží všudypřítomnost jim schází. Jenže nahradíte-li všudypřítomnost božího oka všudypřítomným objektivem videokamery, za jejímž hledáčkem je člověk, blížíte se vytvoření policejního státu jako u Orwella nebo v komunistickém východním Německu. Jsem emigrantka z komunistického Německa a zažila jsem i Hitlera. Přišla jsem na Západ v naději, že se zde totalitní praktiky zavádět nebudou." - Občanka, telefonující v úterý odpoledne ze skotské pustiny v hrabství Argyle do debatního pořadu britského rozhlasu Radio 4 o všudypřítomnosti televizních kamer, inspirovaného televizním zostuzováním prezidenta Clintona ve Spojených státech. Je snad zajímavé, že všichni účastníci tohoto živého debatního pořadu, kam telefonovali britští občané, prohlásili, že jsou zveřejněním videozáznamu Clintonova vystoupení před vysokou porotou šokováni a vyjádřili pronásledovanému americkému prezidentu sympatie, ať už udělal cokoliv špatného. "Nikdo nemá být ponižován, ať třeba spáchal sebehorší trestný čin," uvedl jiný debatér.
Co je nového v České republice
Vláda včera schválila definitivní podobu návrhu zákona o státním
rozpočtu, který bude mít v roce 1999 schodek 26,8 miliardy korun při příjmech 580,9 miliardy Kč.
Místopředseda vlády pro hospodářskou politiku Pavel Mertlík uvedl,
že rozpočet je "konstruován jako fiskálně neutrální" (škoda, že řádně nevysvětlil občanům, co to znamená - užívání těžko srozumitelných odborných termínů při veřejných projevech je cítit arogancí.) To prý umožní centrální bance psnižovat úrokové sazby. (Jestliže si však vláda bude muset na deficit těch 26,8 miliard Kč od bank vypůjčit, tato zvýšená poptávka po penězích přece nutně povede ke zvyšování úrokových sazeb?)
Pro návrh rozpočtu hlasovali údajně všichni ministři kromě jednoho, který se zdržel hlasování. - Rozpočet chce posílit bytovou
výstavbu, bude podporovat i hypotéky (tj. budou sociální demokraté z daní dotovat bohaté české občany? Mohou si totiž normální občané v ČR hypotéku vůbec dovolit? ). Rozpočet také bude financovat dopravní infrastrukturu a podporovat vývoz. Budou zvýšeny spotřební daně na pohonné hmoty a cigarety, sociální pojištění se zvýší o 2,4 procenta a investice se budou rychleji odepisovat. Josef Tošovský označil rozpočet za rozumný. - Deficit soustavy veřejných rozpočtů, tedy včetně rozpočtů místních,
by měl v roce 1999 činit 2,2 procenta HDP. Maastrichtská kritéria pro vstup do Evropské měnové
unie tolerují tříprocentní schodek.
ČR se umístila podle indexu vnímání korupce (CPI) firmy Transparency International na 37.místě z 85 hodnocených zemí světa. Jenže, jak uvádí Andrew Stroehlein v tomto čísle Britských listů, tato českými sdělovacími prostředky dnes široce publikovaná zpráva je pochybná, neboť informuje jen o subjektivním dojmu, jaký mají obyvatelé jednotlivých zemí, kromě toho existuje i při zjišťování těchto "dat" dosti podstatná statistická nepřesnost.
Před emigrací do Velké Británie zrazoval Romy při úterní návštěvě Rokycan britský velvyslanec v
České republice David Boucher.
Dosud, jak uvedl, dostali azyl v Británii od začátku loňského léta pouze tři žadatelé z 560 uchazečů. "Naprostou většinu romských žadatelů posíláme do Čech. Zatím snad nebude nutné obnovení vízové povinnosti, ale pokud se
počet žadatelů o azyl zvýší, budeme muset něco dělat," řekl Boucher. - Je to další příklad ostudné britské asylové politiky, která je terčem ostré kritiky i uvnitř Británie samotné. Často rasistický britský bulvární tisk dělá z příchodu několika desítek až stovek českých či slovenských Romů do Británie "přílivovou vlnu uprchlíků". - Ostře je v těchto dnech kritizována i údajně "etická" zahraniční politika britského ministra zahraničních věcí Robina Cooka. Cook sice mluví o "etice", ale labouristé neváhají udržovat styky s odpornými diktátorskými režimy. Pochybnou "etickou" zahraniční politiku kritizovala organizace Amnesty International i bývalý konzervativní ministr zahraničních věcí Douglas Hurd.
Veteráni i současní představitelé armády a politikové si připomněli 60.výročí
mobilizace v září 1938. Předseda Senátu Petr Pithart, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý
připomněli trauma, které zůstává v českém národě v důsledku mnichovského diktátu. K tomu upozorňujeme na texty týkající se šedesátého výročí Mnichova, které vyšly ve včerejších Britských listech.
K článku Ivo Mathého poznamenává Tomáš Pecina: Ke vcerejsimu prispevku pana Mathe bych chtel jen strucne podotknout,
ze podle meho nazoru se vubec nevylucuje, aby TV poskytovala objektivni
a vyvazene informace a pritom urcovala politikum agendu; jde o to, ze
media (tedy i TV) se zabyvaji i takovymi problemy, ktere by politici radeji
nevideli, takze dobre fungujici medialni diskuse vede k dusledku, o kterem
hovoril pan Kytka.
Je pohodlnosti ceskych medii (zdaleka nejen TV), ze nova temata
neotevirala a dlouha leta papouskovala po politicich to, o cem chteli mluvit
oni, pricemz prebirala a stale ochotne prebiraji (media) nejen agendu, ale i
politickou novorec.
K případu Karla Mašity a historii Jazzové sekce napsala jedna čtenářka: Nedivim se emocionalnim reakcim pana Masity. Tricet let bojoval s vetrnymi
mlyny. Nyni se se zbytkem sil brani razantnim pragmatikum. To se
musi na cloveku nejak projevit. - Divim se ale, ze CT nema zatim zajem natocit podle velice zajimavych
materialu dokumentarni porad. Brecht sice rika: "Nestastny narod, ktery
potrebuje hrdiny", ale myslim, ze by bylo uzitecne popularizovat lidi,
kteri nedrzeli usta a krok. Cesky narod hrdinu z normalizacniho obdobi nema
moc, tim dulezitejsi by bylo dat temto lidem slovo.
Mlčením zpochybňuje Česká televize svou věrohodnost. Že by bylo vedení ČT ochotno mluvit jen s těmi, kdo je chválí? Přestože ministr kultury Pavel Dostál tento postoj kritizuje, generální ředitel Jakub Puchalský utajuje svůj projekt, na jehož základě zvítězil letos na jaře v konkursu na svou nynější funkci. Tento jeho postoj schvaluje i Rada České televize, viz tento rozhovor Tomáše Peciny s místopředsedou Rady Vladislavem Kučíkem. (Viz též zde). Šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal odmítl odpovědět na třináct závažných otázek, týkajících se zhoršování úrovně zpravodajství ČT a označil Britské listy za "nenávistný, téměř goebbelsovský list". - Česká televize dosud neobjasnila ani vztahy společnosti Hroch k ČT.
Výběr textů z posledních dní:
Jeden čtenář si stěžoval na příliš dlouhý seznam starších článků z BL na tomto místě. Proto jeho pokračování umisťuji zvlášť jako samostatný text, viz OBSAH dnešního čísla. (Toto pokračování se NENATÁHNE jako součástí Kompletních Britských listů, musíte si na ně v Obsahu samostatně kliknout.) Prosím, napište mi, co si o tom myslíte. Mnoho čtenářů se totiž často vrací ke starším textům z BL právě na základě tohoto seznamu.