Radio Free Europe chce vysílat z Prahy do Iráku a Íránu
Česká republika obviňuje americkou rozhlasovou stanici z arogance
Vicepremiér Lánský: Záměr je s ohledem na hrozící útoky pro občany příliš nebezpečný
brod Praha (vlastní zpráva) - Mezi Spojenými státy a Českou republikou se schyluje ke střetu ohledně záměru americké rozhlasové stanice Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) zahájit z Prahy vysílání v perštině a arabštině. Místopředseda české vlády Egon Lánský označil záměr stanice umístit redakci v pražské vilové čtvrti, s ohledem na nebezpečí teroristických útoků, za "nepřijatelný a riskantní."
RFE/RL až dosud vysílá v jazycích obyvatel bývalého východního bloku a republik bývalé Jugoslávie. Stanice je financována americkým Kongresem, který se na jaře rozhodl, že RFE/RL by měla od podzimu vysílat také do Iráku a Íránu, aby tam podporovala demokratické tendence. Hlavní sídlo RFE/RL se v roce 1995 přesunulo z Mnichova do Prahy a je umístěno v budově bývalého československého parlamentu v centru Prahy.
Pro íránskou a iráckou redakci získala RFE/RL bývalou residenci kubánského velvyslance v diplomatické čtvrti Bubeneč. Jako důvod byl udáván nedostatek prostoru v hlavní budově a lepší bezpečnostní podmínky. Zatímco hlavní budova na Václavském náměstí je přímo přístupná z několika stran, vila v Juarezově ulici je obklopena velkou zahradou a obehnána vysokým plotem.
V Mnichově byla budova RFE/RL v Anglické zahradě v roce 1981 cílem bombového útoku, který měl naplánovat proslulý venezuelský terorista Carlos na objednávku rumunské tajné služby. Již zpráva, ve které čtvrti se bude připravovat vysílání proti iráckému diktátoru Saddámu Husejnovi a iráckému ajatoláhovi, vyvolal mezi obyvateli budoucí redakční budovy neklid. Útoky na americká velvyslanectví v Dar-es-Salamu a Nairobi tyto obavy ještě posílily.
Za zahraniční a bezpečnostní politiku odpovědný vicepremiér Lánský na adresu RFE/RL uvedl, že je nepřijatelně, aby si "tady soukromé zahraniční firmy dělaly bez vědomí vlády, co se jim zlíbí". Lánský napadl prezidenta RFE/RL Toma Dina, který se odvolával na rozhovory s pražskou vládou. Lánský řekl, že neví o tom, že by se nějaké takové rozhovory uskutečnily, a obvinil Dina přímo z arogantního chování.
Administrativní ředitel RFE/RL Jan Obrman Lánského vývody odmítl. Zdůraznil, že stanice v poslední době všechny české kabinety plně informovala a spolupracovala s policejními orgány.
(Süddeutsche Zeitung, 24.8.1998, z němčiny přeložil Tomáš Pecina)