Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).
Časopis Neviditelný pes, který vydává Ondřej Neff, je na adrese http://pes.eunet.cz.
V archívu Britských listů jsou nyní k dispozici tematicky uspořádané články, zveřejněné v BL v letech 1996 - 1997.
Měsíčník Nová přítomnost je nyní k dispozici na síti.
Stránky české skupiny Amnesty
International najdete na adrese http://www.amnesty.cz.
Co je nového v České republice
Podle aktualizované makroekonomické prognózy Českého statistického úřadu by měl letos hrubý domácí produkt ČR vzrůst o 1,4 procenta. Původní předpoklad počítal s růstem 1,6 - 2,2 procenta. Průměrná celoroční míra inflace dosáhne 12,2 %, původní odhad ČSÚ byl 11,25 %. Nezaměstnanost by měla na konci roku být 6,2 % oproti původním 5,75 %. V roce 1997 vykázal HDP růst 1,0 %, průměrná míra inflace za rok 1997 byla 8,5 % a průměrná míra nezaměstnanosti dosáhla na konci loňského roku 5,2 %. - Růst hrubého národního produktu ČR musí každoročně po dobu asi dvaceti let překračovat pět procent, má-li mít ČR naději, že hospodářsky dožene západoevropské země. Bude nová vláda pracovat na metodách, jak stimulovat hospodářské oživení bez rozpoutání inflace?
Prezident Václav Havel má dojem, že všeobecná starost o jeho zdraví přispěla v České republice v předvolební době k posílení občanské solidarity. Řekl to při svém včerejším prvním veřejném vystoupení od operace tlustého střeva, která se uskutečnila 14. dubna v rakouském Innsbrucku. Havel včera v Innsbrucku podepsal rozkazy, jimiž povýšil nebo nově jmenoval sedm českých generálů. Nejevil při krátkém proslovu známky akutní vyčerpanosti ani dušnosti. Ve středu 6. května v poledne by se měl Havel setkat v innsbrucké nemocnici s rakouským prezidentem Thomasem Klestilem a vrátit se pak do ČR. Včera v 19 hodin Havlovi telefonoval americký prezident Bill Clinton, a informoval ho, že americký Senát schválil přičlenění ČR do NATO. Havel vyjádřil "potěšení a radost českého národa".
Předvolební boj v ČR sílí, nebojuje se však politickými programy, ale obviněními. Miloš Zeman chce předat v úterý vyšetřovateli Martinu Hádkovi "záznam z tajné porady" u bývalého ministra vnitra Jana Rumla, kde prý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Oldřich Černý oznámit, že "jeho služba je připravena inspirovat akci vycházející ze zahraničí proti ČSSD". (Krásný příklad dřevěného jazyka, tento citát.) Zeman také tvrdí, že prý Jan Ruml zorganizoval i pád Václava Klause, a to "ve spolupráci s Hradem." Ruml v pondělí v otevřeném dopise předsedům politických stran označil zmíněný materiál za falzifikát.
Miroslav Kočárek, bývalý velvyslanec ČSFR ve Švýcarsku a organizátor známé schůzky Čechošvýcara Jana Vízka s vedením ČSSD v Bamberku, prohlásil, že mu redaktoři pořadu ČT Nadoraz sdělili, že připravují další pořad o tzv. bamberské aféře. Snahy dát bamberskému jednání příchuť spiknutí označil za naprostý nesmysl, protože nikdy nepřekročilo rámec výměny názorů o otázkách hospodářského a politického vývoje v ČR. - Kočárek poté veřejně prohlásil, že skutečně jednání pana Vízka se sociálními demokraty připravoval. Vízka prý ze svého působení ve Švýcarsku poznal jako pracovitého člověka a požíval jeho důvěru. Mimo jiné i proto, že mu byl doporučen Lubošem Dobrovským. Určitou referencí byly podle Kočárka i Vízkovy kontakty "s předními poslanci vládních stran, v bankovních kruzích, například s pány Ježkem, Salzmannem, Němcem, Honajzrem a dalšími".- Čtenáři ze Švýcarska však píší: Radi bychom vedeli, kdo je vlastne pan Vizek z afery CSSD. Zde ve Svycarsku ho>nikdo nezna a ani v telefonim seznamu neni uveden. Je tam jediny Vizek Zdravko elektroniker. Pan Vizek by mel byt udajne president Firmy International Holding Comp., ale ani tu jsme v tel.seznamu nenasli. Toho pana neznaji ani cinni emigranti jako Ing Dr. Zdenek Lukastik, vezneny za totality v Jachymove. Ing Jiri Mazac a Ing Zdenek Lukastik, Zuerich.
V roce 1996 si myslelo 43 procent občanů ČR, že rozsah privatizace v ČR byl "přiměřený". Dnes si to myslí 19 procent lidí. Za příliš rozsáhlou považuje nyní provedenou privatizaci 29 procent namísto předloňských 20 procent občanů a za nedostatečný má rozsah privatizace 21 procent respondentů oproti 11 procentům v roce 1996. Vyplývá to z v pondělí zveřejněných výsledků dubnového šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM). Lidem vadí privatizace ve zdravotnictví, privatizace bank a jejich následné hospodaření a privatizace dolů. Dvacet procent lidí přesvědčených o příliš rozsáhlé privatizaci kritizuje způsob a úspěšnost dosavadního privatizačního procesu. Pokud jde o privatizaci, respektive její regulérnost a případný vznik nových soukromých firem, velká část zaměstnanců nebyla podle mínění respondentů o situaci předem informována a neměla představu o důsledcích. Za přiměřenou považují privatizaci především podnikatelé a živnostníci, stoupenci ODS, KDU-ČSL a Unie svobody. Širší rozsah privatizace požadují častěji sympatizanti těchto tří stran, přičemž zejména ODS se jeví jako nedostatečný. O nadměrném rozsahu privatizace jsou přesvědčeni hlavně příznivci KSČM a ČSSD.
Uznání příslušníkům odboje za druhé světové války vyjádřil v pondělí náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Nová česká armáda bude podle něj pokračovat v těchto tradicích. O významu armády pro budoucnost svědčí podle Šedivého výsledky českých zahraničních vojenských misí, zejména v Bosně. "Hrdost našich vojáků byla tak markantní, že naši přátelé z armád USA, Kanady, Nizozemí nebo Velké Británie chodili a vzdávali hold našim vojákům za jejich statečnost, schopnosti, ale i partnerství, které prokazovali," uvedl Šedivý.
Republikáni Josef Krejsa, Rudolf Šmucr, Lubomír Votava a Petr Dítko, kteří byli za narušení česko-německého pietního aktu na Národním hřbitově v Terezíně v červenci 1994 obžalováni z výtržnictví, přijali únorovou amnestii prezidenta republiky a jejich několikaleté trestní stíhání tak bylo zastaveno.
Šéf Fondu národního majetku Roman Češka řekl, že se vzdává funkce předsedy výkonného výboru FNM. Jeho krok je prý reakcí na chování levicových a pravicových poslanců parlamentu i narozhodování současné vlády. Češka se rozhodl odstoupit po posledním zasedání kabinetu. Vytýká mu bezúplatný převod Státního léčebného ústavu v Třeboni na město, které považuje za "socialisticko-lobbistické rozhodnutí". Ostře se staví rovněž proti návrhům ministra zemědělství Josefa Luxe prodat Budějovický Budvar. Navrhovaný prodej pivovaru označil "za velkou lumpárnu". Podle Češkových slov údajně Lux čeká s prodejem Budějovického Budvaru na novou vládu jen proto, že by aféra nyní příliš rozvířila předvolební hladinu.Podle Češky byla privatizace v ČR zpolitizována, když bylo odvoláno prezidium FNM a schválen "komunistický" návrh rozpočtu fondu. Poslanci prý rozhodovali nekompetentně, což bude podle jeho názoru zřejmě typický obrázek, vyhraje-li volby levice.
Výběr textů z posledních dní:
Václav Havel v roce 1968 (Financial Times)
V Británii byla vyrobena vakcína proti zubnímu kazu
Ekonomický vývoj ve světě: Budoucnost zaměstnanosti - nebude žádná?
Rakovině způsobované kouřením dokáže prý zabránit jediný gen
Vysoký činitel ČT byl po volbách v roce 1996 nucen chodit na výslechy na policii - je nezávislost veřejnoprávní ČT skutečně zajištěna? (Jan Čulík)
Nacházející volby v ČR: Nerozhodní voliči jsou nadějí české politické scény (Andrew Stroehlein)
Zneužívání antibiotik hrozí vyústit v epidemie nevyléčitelných chorob
Předvolební blues v ČR (Andrew Stroehlein)
Británie: Znovu se hovoří o třetí cestě - je ČR na takovou debatu připravena? (Andrew Stroehlein)
Konečně rozumný přístup: EU odmítla sudetoněmecké radikály (Andrew Stroehlein)
Čeští poslanci: nechodíte-li do práce, očekávejte, že zaměstnání přijdete (Andrew Stroehlein)
23. dubna, světový den knihy: Počítače nikdy nezvítězí nad knihami, jejichž popularita je věčná! (The Times)
Miroslav Holub v Glasgow a Pražské jaro (Jan Čulík)
Klaus o Mlynářovi (Andrew Stroehlein)
VÝZVA: sbírka peněz na pomník českým pilotům, padlým za druhé světové války
Ještě jednou Tunisko - je ho možno hodnotit podle měřítek evropských zemí (reakce Jana Čulíka na článek Vojtěcha Kmenta)
Trest smrti: je nemorální a zbytečný (Andrew Stroehlein)
České privatizační fondy budou donuceny k odprodávání akcií (Financial Times)
Jak se vyrovnat s totalitní minulostí (Jiří Jírovec)
Ještě jednou Boeing a Aero (Ondřej Zvěřina)
Rozhovor s Ivanem Kytkou, šéfem zpravodajství ČT: Je zpravodajství ČT nyní ještě horší než dřív?
Tunisko: život v socialismu? (Jan Čulík)
Tunisští "Všichni dobří rodáci" - stalinistické praktiky. Úryvek z románu Mustafy Tliliho "Lví hora"
Co by měl český prezident učinit po volbách (Andrew Stroehlein)
Jak se psalo na jaře roku 1968: Obrodný proces v Semilech (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
Kanadská mlékárna, občanská společnost a Aero Vodochody (Jiří Jírovec)
Manifest, který způsobil sovětskou invazi v roce 1968: DVA TISÍCE SLOV (Ludvík Vaculík, Literární listy 27. června 1968)
Lži, zatracené lži a statistiky (Andrew Stroehlein)
Pozapomenutá kultura: česká literatura v exilu za komunistické éry (Jan Čulík)
Koupíte si v dražbě auto za 100 000 Kč, zaplatíte plnou cenu, ale auto nedostanete a za tři roky nevysoudíte nic. Otřesné poměry v českém podnikatelství a soudnictví. KTERÉ NOVINY BUDOU USILOVAT O NÁPRAVU?
Den, kdy zemřel Kristus. K velikonočnímu zamyšlení
Angličtina světově vítězí jako lingua franca - učme se rychle anglicky! (FT)
Český stát na prahu třetího milénia (Michal Janata, časopis Prostor)
Ještě Boeing a Aero Vodochody: nezodpovězené otázky: Kdo se bude smát celou cestu do banky? (Jiří Jírovec)
Jak bojovat proti nacionalistickým mýtům? (Jan Čulík)
Paul Johnson: Co způsobuje, že jsou národy ekonomicky úspěšné
O české zaprdlosti (Jan Lipšanský)
Deset let vězení za jedinou noc, strávenou v pražském hotelu (Observer)
Čína, lidská práva, ČR a světové ekonomické summity: PŘEHLÍDKA TYRANŮ (Observer)
Promarněná příležitost pro snášenlivost: ČR odmítla zákon o homosexuálním partnerství (Andrew Stroehlein)
Udělá Boeing s firmou Aero Vodochody totéž, co učinil s podnikem de Havilland? (Jan Čulík)
Povědomí o demokracii: Pohraniční stařenka (Jiří Jírovec)
Andrew Stroehlein zase znovu - o mně (Jiří Pehe)
Reakce na poznámky Jiřího Peheho (Andrew Stroehlein)
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Zpravodajství ČT - poslání pro příští tisíciletí a principy k jeho naplnění (Ivan Kytka, nový šéf zpravodajství ČT)
PROJEKT REFORMY ZPRAVODAJSTVÍ ČT IVANA KYTKY: Plán naléhavých operačních, taktických a strategických změn ve zpravodajském týmu (Ivan Kytka)
Změna volebního systému v ČR problémy neodstraní (Andrew Stroehlein)
POZOR: PRECEDENS: Boeing a Aero Vodochody: Boeing už jednou převzal jednu menší (kanadskou) leteckou firmu a za pár let ji vládě zase za drahé peníze vrátil (Jiří Jírovec)
Proč někteří vzdělanci vypadají jako idioti? (Jiří Jírovec)
Finanční dary pro politické strany? Není problém, pokud víme přesně, kdo to platí (The Guardian)
K petici biologů na záchranu české vědy: Vědecký omyl (Jiří Jírovec)
Media in the Czech Republic: the current state of affairs (Jan Čulík)
Referendum se smí konat v Londýně, nikoliv v Praze
Dvojí občanství: Jsou dva pasy lepší než jeden? (Wall Street Journal 25.3.1998)
Role vzdělanců v chaosu české společnosti (přednáška Jana Čulíka)
Ostře odmítavá i souhlasná diskuse k výše uvedené přednášce Jana Čulíka (Vladimír Mlynář, Milan Uhde, Jiří Vančura, Zdeněk Pinc, Sylvie Richterová, Eduard Goldstuecker, Milan Horáček, Milan Hauner a další)
Naléhavá výzva vědcům: je třeba vytvořit silnou lobby pro vědu (ČEŠTÍ BIOLOGOVÉ)
Kosovo: Poznámky z jednoho londýnského semináře o tom, co skutečně rozděluje Evropu
České školství je na tom ještě hůř, než píší Britské listy! (Rudolf Joska)
Zdravotnictví: ODS se točí na obrtlíku (Jindřich Ginter)
Krásné sny. Kolaborace už není v ČR jediným způsobem, jak udělat kariéru, je to však způsob nejvýnosnější. (Sunday Times, 22.3. 1998)
České sdělovací prostředky publikují jen názory, které jsou v linii (Emanuel Mandler, vyšlo v MFD)
České školství je finančně v krizi (Jindřich Ginter)
28 procent lidí si myslí, že to za komunismu bylo lepší: Tento frustrující průzkum veřejného mínění: Je to za dlouhou dobu nejlepší zpráva! (Andrew Stroehlein)
Češi v Americe a Češi doma: "Kdo nechtěl odejít, nemusel? Otevřený dopis do Čech (Michal Málek)
Prostituce: Praha, středoevropský Bangkok (Andrew Stroehlein)
Václav Havel a "kmenový stát" (Andrew Stroehlein)
Vývoz zbraní z ČR: Praha, Alžír, Brusel (Andrew Stroehlein)
Ukradená Fronta, ukradené Právo (Jiří Vančura, Listy č. 1/1998)
Britská vláda usiluje o stimulování vzdělávací revoluce, aby země ekonomicky přežila. Co vláda česká? (Jan Čulík)
Prestiž BBC pramení z neposkvrněné historie a jasné vize (Ivan Kytka
Nový ředitel České televize Jakub Puchalský je z BBC - co je to za instituci?(Jan Čulík)
Čtyřicet let pozadu? "Naši" Romové a "naši" Němci (Andrew Stroehlein)
Děláme něco proti krizi české identity v dnešním světě? (Ivan Kytka, Česká televize)
SEBEVĚDOMÍ JE ZÁKLAD SVOBODY. Významná diskuse o roli sdělovacích prostředků a školství při pěstování kritického myšlení, vysílaná Svobodnou Evropou. Ivan Kytka, Ondřej Hausenblas, Jan Čulík