Nerozhodní
Jsou dva měsíce před volbami a průzkumníci veřejného mínění jsou ve svém živlu. Všechny agentury pro průzkum veřejného mínění zveřejňují jiné výsledky. Nikdo neví, kam to povede.
IVVM dává sociálním demokratům velký náskok s 30 procenty volebních preferencí. Sofres-Factum uvádí asi 26 procent a STEM předpovídá, že získají sociální demokraté méně než 24 procent.
Závod na pracivi interpretují tyto agentury také každá jinak. Sofres-Factum je přesvědčena, že má Unie svobody vůči ODS náskok v poměru třináct procent vůči dvanácti, ale STEM tvrdí, že je poměr naopak 16 ku 13 ve prospěch ODS.
KDU ČSL má podle organizace STEM 9 procent volební podpory, ale podle Sofres-Factum jen 6 procent. Důchodce za životní jistoty podporují buď čtyři procenta voličů nebo sedm procent. Záleží to na tom, zda věříte organizaci STEM anebo Sofres-Factum. Podle některých průzkumů veřejného mínění se k hranici pěti procent blíží také Demokratická unie.
Průzkumy veřejného mínění se od sebe odlišují tak radikálně, protože existuje v ČR velké množství nerozhodných voličů, kteří jsou frustrováni nedostatkem volby. Tito lidé pravděpodobně rychle odpovědí průzkumníkům veřejného mínění, jak že budou hlasovat, ale sami sebe ještě nepřesvědčili, jakou stranu podpoří. S výjimkou ortodoxních stoupenců Republikánů a komunistů, kteří jsou pozoruhodně disciplinovaní, mnoho voličů dosud váhá. Domnívám se, že mnozí občané se nakonec rozhodnou, jak hlasovat, teprve cestou k volebním urnám.
Někteří občané se rozhodnou "zacpat si nos" a hlasovat pro stranu, kterou znají, pro stranu která hrála určitou roli v nynějším parlamentu, který byl zdrojem zklamání. Pokusí se vybrat si "nejméně špatnou" volbu, jaká se naskytne.
V ČR však nyní probíhá v politice výjimečná doba. Mnoho z těchto nerozhodných voličů bude možná riskovat a bude hlasovat pro méně známou stranu, která v současnosti není zastoupena v parlamentu. A právě tím začíná být nynější situace velmi zajímavá.
Nedávný náhlý vzrůst podporu pro DŽJ je toho jasným příkladem. Politický analytik, zástupce vedoucího ústavu politologie filozofické fakulty Univerzity Karlovy Zdeněk Zbořil má pravdu, když zdůrazňuje, že strana Důchodců za životní jistoty získává nyní volební podporu právě proto, že je neznámá, že není nijak spojena s minulostí. Mnoho občanů hledá v politické něco úplně nového a jejich hlas pro DŽJ je jakoby protestním hlasem. Je to signál frustrace a nespokojenosti s nynější situací v ČR. Strana Důchodců za životní jistoty využívá této frustrace a možná se právě v jejím důsledku dostane do parlamentu.
A DŽJ možná nebude jedinou stranou, která se nyní nově dostane do parlamentu. Volby se budou konat až za dva měsíce a nebyl bych překvapen, kdyby mezitím vstoupily do hlavního proudu české politiky i jiné, dosud neparlamentní strany a možná se dokonce i dostaly do parlamentu. Mnoho lidí je nerozhodných a nová tvář možná přiláká rychle podporu stejně, jako získali podporu Důchodci za životní jistoty.
Lidé jsou připraveni na to, hlasovat pro méně známé strany, a zdá se, že jim už tolik nevadí, že by mohli svůj hlas dát pro nějakou stranu "marně". Voliči si uvědomují, že hlasy těch občanů, kteří budou volit méně známé strany, budou registrovány jako protestní hlasy proti nynějším parlamentním stranám a proti tomu, jak tyto strany v posledních letech vládly České republice. Takové hlasy svědčí o tom, že lidé už mají dost hlavních politických stran, že už mají dost jejich korupce a možná už mají dost jen toho, že v televizi každý večer po mnoho týdnů vidí pořád tytéž tváře. Mnoho lidí je nyní připraveno zbavit se jich a začít znovu.
Následující dva měsíce budou svědkem velkého závodu. Politické strany se budou snažít získat hlasy právě těchto frustrovaných a váhajících voličů. Voliči dali najevo, že jsou ochotni riskovat a hlasovat pro naprostou změnu, jenže se teprve ukáže, která "nová" strana je skutečně nakonec přesvědčí.
Nikdy nebyla lepší příležitost pro méně známé strany prosadit se v české politice a dostat se do parlamentu.