Dvojí občanství: Lidé v pohybu
Podle americkeho uradu pro pristehovalectvi a n aturalizaci dostalo v roce 1996 vice jak jeden milion lidi z celeho sveta obcanstvi Spojenych statu.
Vysledky potvrzuji, ze druhe obcanstvi napr. obdrzelo 217,418 Mexicanu, 47,625 Vietnamcu, 36,265 byvalych obyvatel Sovetskeho svazu a dohromady skoro 60,000 Kolumbijcu a emigrantu z Dominikanske republiky.
V mistnich losangelskych Timesech je citovany i velvyslanec Slovenske republiky ve Washingtonu D.C., ktery potvrdil lonske zruseni dohody z roku 1928, uzavrene mezi Ceskoslovenskem a USA, "cimz je umozneno obyvatelum obou statu drzeni dvojiho obcanstvi".
Loni take oznamila ministryne zahranicnich veci Spojenych statu Madeleine Albright ukonceni desetileteho zakazu cestovani americkych obcanu do Libanonu, protoze slo o diskriminaci tech, kteri maji s timto statem dvoji obcanstvi.
Pred dvema lety americke ministerstvo zahranici vehementne protestovalo, kdyz Izrael hrozila, ze odebere povoleni k pobytu palestinskym Americanum, pokud neodevzdaji americky pas. V tomto pripade fakticky Americane verejne potvrdili podporu dvojimu obcanstvi.
Statistika vsak pripomina i sedesat tisic Filipincu a Indu, kteri pozbyli sve puvodni obcanstvi. Z nich ovsem nikdo pred komunisty neutikal.
V soucasne dobe se vetsina Americanu priklani k nazoru, ze globalizace sveta si stale vice vynucuje dvoji obcanstvi. Evropa a Asie se vzajemne propojuje a zbavuje hranic a USA nechce zustat pozadu. Obchodni spojeni jako Severoamericka obchodni unie a Evropska unie potvrzuji, ze je mnohem levnejsi spojeni jedne zeme s vice staty, diky zvyhodnenym moznostem levne dopravy a komunikace.
Nekteri analytici vidi v multinacionalismu trend, ktery narusuje narodni citeni prave v zemi slozene z nejruznejsich narodnosti na svete - Spojenych statu.
Tak treba pri fotbalovem zapase mezi USA a Mexikem v Los Angeles vetsina divaku povzbuzovala jizniho souseda. Na druhe strane vsak priznavaji, ze obrovske politicke zmeny na svete v poslednich deseti letech nelze zastavit.
S rozpadem Sovetskeho imperia, zmenou statnich hranic a s otevrenim "Zelezne opony" doslo k nejvetsimu stehovani lidstva v historii sveta. Jeden ze sta obyvatel nasi zeme dnes zije mimo zemi kde se narodil.
Vetsina odborniku na tema dvojiho obcanstvi se shoduje v tom, ze tento trend se bude nadale zvysovat. Zaroven tvrdi, ze dvoji obcanstvi je ohromne bohatstvi pro Spojene staty.
Jednou z prednosti je predavani opravdovych hodnot, z kterych prosperuji obe spolecnosti, jako vymena znalosti a obchodovani, vzajemna podpora a treba i lobovani.
Jenom nekteri politici v Ceske republice uz tohle vsechno znaji. Nekdy k hlasovani ani neprijdou, protoze si zapomeli posunout budik. Vypada to, ze zamerne prehlizeji vlastni obcany zijici v zahranici a nejradeji by se priradili k zemim, jejichz pas je jenom obchodni dohoda.
A tak jejich novym vzorem uz neni obri velkozeme SSSR, ale ministatecky Nevis a St. Kitts, kde nabizeji udeleni druheho obcanstvi, jen pokud tam koupite pozemky v hodnote nejmene 150,000 dolaru.
Kostarika vam zase da druhy pas, kdyz v zemi investujete do zalesnovani aspon 50.000 dolaru. Snad nejvetsi zajem je o Belize ve stredni Americe. Zde se pozaduje za pas a jeho vydani $ 50,000 a protoze patri do Britskeho spolecenstvi narodu (British commonwealth), razem muzete cestovat do 80 az 85 statu bez visa.