Co je nového v České republice
Platforma ODS se změnila v Unii svobody. Tzv. "Názorová platforma" se po sobotním setkání v Litomyšli definitivně rozešla s Občanskou demokratickou stranou a vytvořila novou stranu jménem Unie svobody. Podle Václava Klause bude záviset postoj ODS k Unii svobody především na US samotné, ale ODS musí Unii považovat za politického protivníka. Hlavním cílem Unie má být "obnova důvěry společnosti v pravicovou politiku" - ať už to tedy znamená cokoliv. Mezi čelnými představiteli je bývalý ministr vnitra Jan Ruml, který v pondělním deníku Slovo odpovídá na otázky veřejnosti a octl se tam pod palbou četných, pozoruhodně hysterických obvinění od čtenářů, že "vrazil Klausovi nůž do zad". Ivan Pilip, jeden ze zakladatelů Platformy, soudí, že Unie by měla mimo jiné podporovat malé a střední podnikání , rehabilitovat ekologii a nebát se hovořit také o obsahu sociálně-tržního hospodářství, i když "to neznamená souhlas s ním". Podle dohadů by prý mohla mít Unie svobody asi deset procent podpory českých voličů. - Z ODS vystupují další činitelé a přecházejí do US, například Bohdan Dvořák a místopředseda parlamentu Jiří Vlach.
V úterý se bude znovu volit prezident České republiky. Kandidáty jsou dosavadní prezident Václav Havel (61), jehož navrhla skupina poslanců KDU-ČSL, ODA, ODS a ČSSD, astronom Stanislav Fischer (61), kterého navrhuje Klub poslanců KSČM, a Miroslav Sládek (47), kterého už potřetí navrhují Sládkovi republikáni. Havel by mohl vyhrát v prvním kole hlasování. Sládek je ovšem ve vězení a republikáni chystají demonstraci při příležitosti soudu se Sládkem, odpůrci republikánů chystají protidemonstraci (viz tyto Britské listy, Obsah zde napravo).
ODS odmítá, že by tvrdila, že by její funkcionáři přemlouvali Bohdana Dvořáka, aby tajil informace. Obvinění vznesl člen výkonné rady ODS Alexandr Tomský, podle něhož se Dvořák rozčílil, protože ho údajně bývalý hlavní manažer ODS Tomáš Ratiborský nutil podepsat dokument, podle něhož se v budově ODS nenacházejí žádné jiné písemnosti, než ty, které předal policii, což prý nebylo pravda. Toto tvrzení odmítla místopředsedkyně ODS Hana Benešová. (Alexandr Tomský žil dlouhá léta v Británii, působil tam jako činitel katolické charitativní organizace Church in Need a řídil české exilové nakladatelství Rozmluvy. Po pádu komunismu přenesl nakladatelství do Československa a otevřel také na Vinohradské třídě v Praze knihkupectví Rozmluvy. Vydal v prvních měsících po pádu komunismu řadu bestsellerů, včetně Dějin dvacátého století Paula Johnsona, pak přešel do nakladatelství Academia.)
Náčelníci generálních štábů České republiky, Polska a Maďarska se v Komorním Hrádku na Benešovsku shodli na vzniku společné pracovní skupiny, která by se zabývala koordinací vyzbrojování armád těchto zemí.
Havel v nedělních Hovorech z Lán odmítl spekulace, že Hrad "pašoval do Tošovského vlády své lidi". Je přesvědčen, že by sněmovna měla schválit Tošovského vládu, aby se mohly konat předčasné volby.
Miloslav Výborný, předseda Legislativní rady vlády, si myslí, že Tošovského vláda může schvalovat zákony, aniž by musela být nejprve potvrzena parlamentem - nic v ústavě tomu prý nebrání
Trochu padal sníh, ale lyžařské podmínky moc nezlepšil.
|