Adoptuje sirotky, doporučuje se ruské armádě
Na mrazivých ulicích ruských měst - letošní zima je v Rusku zvlášť tvrdá - přežívají tisíce opuštěných dětí. Organizace starých válečných veteránů nyní apelovala na ruskou armádu, aby obnovila tradici z druhé světové války a aby adoptovala tyto sirotky jako "děti pluku".
"Osud těchto dětí je obrovskou hanbou," konstatuje Vjačeslav Michajlov, generál Rudé armády v penzi. Michajlov mluví z vlastní zkušenosti. Octl se jako sirotek na ulicích Moskvy ve věku deseti let v roce 1942, kdy přišel o život jeho otec a jeho matka zmizela. Přijala ho armáda a po válce ho armáda poslala do vojenské akademie, kde se mu dostalo vzdělání.
Opuštěné děti, tzv. "bezprozorniki" jsou dnes jedním z nejvážnějších sociálních problémů Ruska. Ruský červený kříž odhaduje, že na ulicích Mosky žije až 50 000 opuštěných dětí.
Podle odhadů OSN žije čtyřicet procent ruských dětí v chudobě. Od roku 1990 stoupl počet zatčení nezletilých osob na více než 200 000 případů ročně.
Desetitisíce ruských dětí, mnohých z nichž je sotva osm let, buď uteklo před násilím alhokolických rodičů z domova anebo bylo z domova vyhnáno.
Vážnost problému nedávno přiznal i Boris Jelcin. Rusko ovšem nemá řádnou sociální politiku pro opuštěné děti a neočekává se, že ruská armáda, která je demoralizovaná, která trpí nedostatkem financí, korupcí a násilím, by mohla k řešení tohoto vážného problému přispět.
Problém opuštěných dětí existuje i v jiných postkomunistických zemích, především v Rumunsku, kde žijí v ulicích a ve stokách dodnes stovky opuštěných dětí Nicolae Ceaušeska.