Upozornění: k předchozím číslům BL se dostanete, když kliknete v záhlaví na ikonu Archív. Celé dnešní vydání BL se vám natáhne, když kliknete na poslední řádce Obsahu (zde napravo) na Kompletní Britské listy
Adresa Britských listů je zde.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University)
Máte-li mobilní telefon, úřady mohou zjistit, kde přesně jste všude byli až za celý poslední půlrok
Týdeník Sonntags Zeitung, který vychází v Curychu, uvedl, že takto tajně monitoruje švýcarská policie uživatele mobilních telefonů prostřednictvím počítače telekomunikační společnosti.
Swisscom, švýcarská státní telefonní společnost, zaznamenává data o tom, kde všude byl více než jeden milión uživatelů mobilních telefonů, a může přesně určit, kde všude byli uživatelé mobilních telefonů s přesností několika stovek metrů a za celý poslední půlrok. Je-li to zapotřebí, z těchto informací se dá přesně rekonstruovat, minutu po minutě, kdo se kde setkal s kým a jak dlouho spolu hovořili.
Činitelé firmy Swisscom potvrdili, že je to skutečně pravda, avšak uvedli, že podnik Swisscom předává tyto informace policii pouze na soudní příkaz. List Sonntags Zeitung uvedl, že 3000 švýcarských přijímacích a vysílacích stanic pro mobilní telefony dokáže přesně lokalizovat všechny tyto telefony, jakmile jsou zapnuty.
Renato Walti, vyšetřující soudce, který působí v Curychu, konstatoval: "Je to velmi účinný nástroj policejního vyšetřování".
V Británii má šest telekomunikačních společností dohody s policií o poskytování informací o pohybu jednotlivých mobilních telefonů, které užívají podezřívaní teroristé nebo těžcí zločinci, avšak předávání těchto informací velmi limitují právní a procedurální překážky.
Sledování se provádí v Británii jen při takzvaných "soustředěných" operacích a týká se to vždy jen několika ostře sledovaných osob.
Před několika měsíci došlo k vážné kontroverzi v Austrálii, kdy tam vyšlo najevo, že policie užívá síť mobilních telefonů k tomu, aby sledovala známé zločince a zjišťovala, s kým se setkávali. Zločince bylo možno sledovat, i když měli svůj mobilní telefon vypnutý, protože mobilní telefony vysílají automaticky každou půlhodinu elektronický signál, napsal deník Times. Na základě těchto pravidelných signálů je pak možno rekonstruovat, kde uživatelé telefonů přesně byli.
Chris Puplick, předseda výboru pro občanské svobody v australském státě Nový Jižní Wales protestoval, že mít u sebe mobilní telefon je jako "chodit po světě s beeperem nebo voperovaným vysílačem."
V australském případě konstatovaly mobilní telekomunikační společnosti, že neuchovávají informace o pohybu mobilních telefonů, ale že to učiní, pokud jim to předem přikáže policie. Australská policie se odmítla vyjádřit k tomu, jak často takové příkazy vydává.
Ve Švýcarsku jsou informace o pohybech mobilních telefonů zaznamenávány automaticky.