Velká Británie: Labouristé uprostřed nových kontroverzí
Kontroverzi vyvolala v Británii v minulých dnech rebelie téměř padesáti labouristických poslanců, kteří uprostřed týdne hlasovali proti návrhu zákona labouristické vlády snížit sociální podporu svobodným matkám. Ukázalo se, že tato otázka vedla k daleko hlubšímu rozkolu v řadách labouristických aktivistů, než se původně očekávalo.
Silně nepříjemná publicita vznikla pro labouristy i kolem možná trochu uměle vyvolaného skandálu, týkajícího se labouristického hlavního pokladníka ministra financí Geoffreyho Robinsona.
Novináři poukazují na skutečnost, že Robinson se v minulých dnech rozhodl zrušit daňově zvýhodněné spoření pro střední vrstvy a zdanit všechny úspory nad 50 000 liber (asi 2,8 miliónů Kč). Žurnalisté však objevili, že se Robinson už delší dobu systematicky vyhýbá placení daní v Británii tím, že registruje své firmy v zahraničních daňových rájích. Robinsonovi plyne finanční zisk z jddnoho významného zahraničního finančního fondu právě v době, kdy zamýšlí britská labouristická vláda zrušit kličky, jejichž prostřednictvím lze vyhnout se placení daní. Robinson sice zřejmě nejednal protizákonně, avšak vysoce postavený vládní činitel by neměl dělat přesný opak toho, jaká je politika vlády, jejíž je členem: zpochybňuje to jeho postoj občanské angažovanosti. Premiér Tony Blair vyjádřil Robinsonovi plnou podporu a zdůraznil, že jeho vláda se potřebuje spoléhat na úspěšné podnikatele a jejich zkušenosti, není však vyloučeno, že Robinson bude sdělovacími prostředky pro své pokrytectví donucen k rezignaci.
K třetímu incidentu, jímž poškodila labouristická vláda dosti podstatně svou pověst, došlo uprostřed minulého týdne. V živém ranním publicistickém pořadu rozhlasu BBC "Today" interviewoval ve středu ministryni sociálních věcí Harriet Harmanovou ohledně kontroverzního plánu snížit svobodným matkám podporu v nezaměstnanosti známý rozhlasový a televizní reportér John Humphrys.
Vedení Labouristické strany, které bylo už mnohokrát obviňováno, že se snaží manipulovat sdělovací prostředky a veřejné mínění, bylo s ostře vedeným rozhovorem velmi nespokojeno. David Hill, mluvčí Labouristické strany pro sdělovací prostředky, se pokusil společnost BBC vydírat. Napsal šéfredaktorovi pořadu "Today" stížnost, v němž protestoval proti tomu, že prý reportér John Humphrys ministryni pro sociální záležitosti v rozhovoru příliš často přerušoval a nedovolil jí, aby svou argumentaci řádně vyložila. David Hill varoval, že Labouristická strana přeruší veškeré styky s velmi sledovaným, prestižním pořadem "Today", pokud budou i nadále jeho reportéři na ministry labouristické vlády tak přísní.
Politikové se nezřídka uchylují k nátlaku na sdělovací prostředky. Dochází k tomu i v České republice. Jedinou obranou je toto vydírání zveřejnit. Věci daly britské deníky velké množství publicity: Guardian otiskl v sobotu na první straně velkou fotografii reportéra Humphryse s titulkem: Tohoto muže chtějí labouristé umlčet. Věcí se zabývaly podrobně i ostatní noviny. Humphrys se stal hrdinou a celá záležitost se proměnila pro Labouristickou stranu z hlediska publicity doslova v katastrofu.
Jan Čulík