Vědci se chystají pěstovat náhradní lidské orgány
Nová metoda, jejímž prostřednictvím lze pěstovat tělesné tkáně, brzo umožní vytváření rozsáhlého sortimentu "náhradních dílů" lidského těla pro transplantace.
Prostřednictvím techniky, která je známa pod názvem tissue engineering, "sestrojování tkání", už byly vypěstovány vzorky lidské kůže, jichž se nyní užívá pro transplantace. Teď se užití této techniky rozšiřuje k vypěstování kostí, chrupavek a vazů. Tutéž metodu je možno použít k vypěstování jater a srdečního svalu.
Firma Advanced Tissue Sciences, působící v městě San Diego, v Kalifornii, stojí v čele výzkumu "sestrojování tkání", očekává, že do devíti měsíců budou zahájeny zkoušky v Británii i ve Spojených státech s transplantacemi uměle vypěstovaných kolenních kloubů.
"Bude to mít obrovskou výhodu pro sportovce, kteří jsou často z aktivního sportu vyřazováni vážnými zraněními na velmi dlouhou dobu," uvedla ředitelka firmy. "Už jsme úspěšně transplantovali kolenní klouby ovcím a králíkům a není dúvodu, proč bychom to nemohli dělat u lidí."
Při "sestrojování tkání" se používá inkubátor, v němž se simulují podmínky, jaké existují v lůně matky. V těchto podmínkách rostou přirozenou cestou buňky, a to až do potřebného tvaru a velikosti. Jsou umístěny na síťovité struktuře, vytvořené z vláken, podléhajících posléze rozkladu působením mikroorganismů. Toto "lešení" může být libovolného tvaru. Vypěstovat kůži trvá čtrnáct dní, kostní hmotu šest týdnů a jaterní tkáň osm týdnů. Přesně toto byla technika, nedávno použitá v laboratorním experimentu k vypěstování lidského ucha na zádech myši.
Vzhledem k tomu, že vypěstovaný "náhradní díl" je živoucí tkání, roste dál po transplantaci v lidském těle. To znamená, například, že transplantovaný živý kyčelní kloub zaroste přirozenou cestou na své místo, zatímco dosavadní umělé klouby musejí být do těla připevňovány.
Jiným potenciálním budoucím užíváním této techniky by mohlo být pěstování kostí v obličeji, jejichž prostřednictvím by bylo možno "opravit" poškozenou tvář obětí dopravních nehod.
Prvním výrobkem prostřednictvím této techniky, který je už nyní k dispozici, jsou transplantáty kůže pro nemocné cukrovkou, jimž se tvoří na nohou vředy, které se nehojí a mohou vést až k amputaci.
Uměle vypěstovanou kožní tkáň prodává v Británii firma Smith and Nephew. Získala také licenci k jejímu prodeji v Kanadě a téměř dokončila příslušné registrační procedury ve Spojených státech.
Kožní náplasti mají tloušťku jen 200 mikronů. Po vyjmutí z inkubátoru jsou uskladňovány při teplotě -70 stupňů Celsia. Před použitím jsou rozmrazeny v teplé vodě. Lékař nůžkami upraví kožní náplast, tak aby odpovídala tvaru vředu a umístí ji na vřed pomocí obvazu. Tato léčba se opakuje každý týden. Zkoušky ukázaly, že kožní náplasti vedou pacientovu kůži i cévy, aby samy regenerovaly. Po osmi týdnech je pacient vyléčen.