Ještě k pojišťovnám a pojištění, v souvislosti s povodněmi
Vazeny pane Culiku,
Dovoluji si, v ramci dnesni situace s povodnemi u nas, vznest nasledujici poznamku. Jedna se mi o pojistovny a pojisteni.
V nasi republice, pokud je mi znamo, neexistuje pojistovna, ktera by v pripade totalni destrukce majetku mela takove plneni, aby clovek byl zajisteny. V pripade napr. stareho domu je plneni omezovano tzv. amortizaci, tj, vy platite stale stejne, ale pojistovna s postupem doby plati stale mene. Tak u starych domu je pak plneni omezeno na cca 20 procent pojistne castky. To rozhodne na nejakou obnovu nestaci. Jinymi slovy - nenasel jsem pojistovnu, ktera by pri uzavrene castce na milion, pri plneni onen milion vyplatila.
S pozdravem,
Ivo Špička
(V Británii platíme pojištění, v jehož rámci je pojišťovna v případě zničení domu povinna poskytnout náhradu v plné výši znovupostavení domu. Tato náhrada několikanásobně převyšuje tržní cenu domu. Toto pojištění je povinné, má-li člověk hypotéku. Stavební spořitelna hypotéku neposkytne, pokud občan si toto pojištění na pořizovaný dům či byt nezaplatí. Jiné pojištění se platí za obsah a zařízení bytu.
Jiná věc ale je, že v případě větších katastrof jsou pojišťovny nespolehlivé i ve světě. Velmi kontroverzní bylo rozhodnutí světových pojišťoven, které letos v létě odmítly vyplácet pojištěncům, žijícím na ostrově Montserrat, náhrady za zničené domy a byty v důsledku aktivní činnosti tamější sopky. Prostě pojišťovny oznámily, že od konce myslím července 1997 nebudou plnit své pojišťovací závazky, neboť katastrofa je příliš velká.
Snad by do určité míry mohlo situaci v ČR zlepšit, kdyby do ní byly vpuštěny zahraniční pojišťovny pod podmínkou, že budou českým občanům poskytovat tak plné pojištění, jaké je k dispozici třeba v Británii. JČ)