Varování: příští rok bude v Británii velký nedostatek počítačových odborníků
Financial Times 29. září 1997
Britská počítačová společnost (British Computer Society) předpovídá, že dojde k hromadné dezerci programátorů z trvalých zaměstnání. Přejdou na trh, kde se bude pracovat na zakázku a na němž si programátoři s určitou kvalifikací kolem roku 2000 budou moci vydělávat až 1000 liber (55 000 Kč) denně. Určitým řešením by mohlo být zaměstnat počítačové odborníky ze zahraničí. SAP, největší německá počítačová firma, se obrací na ruské počítačové experty, ve snaze najít dostatek příslušných pracovních sil. Britská organizace Taskforce 2000 se snaží přesvědčit vládu, aby liberalizovala v případě počítačových programátorů imigrační předpisy.
Očekává se, že v první polovině příštího roku bude velký nedostatek počítačových odborníků, neboť bude nutno adaptovat počítačové systémy a jejich mikroprocesory na rok 2000 a poptávka po technicích daleko překročí nabídku.
K tomuto závěru dospěl průzkum velkých, mezinárodně renomovaných podniků, které mají celkem roční obrat větší než 100 miliard liber. Průzkum provedla britská zaměstnanecká firma Manpower.
Problém je důsledkem tzv. "bomby roku 2000", totiž problému, že mnohé počítače nebudou schopny rozeznávat po roce 2000 data, pokud nedojde k jejich adaptaci.
Průzkum konstatuje: "Vyskytne se větší množství firem, které se začnou teprve zajímat o adaptaci svých počítačů pro rok 2000 a budou chtít v podstatě tutéž práci, a bude muse být prováděna ve stejném časovém období." Analýza dále zdůrazňuje: "Jen málo organizací se dosud vůbec zamyslelo nad tím, jak vyřeší svůj problém, pokud se ukáže, že nynější počítačové firmy prostě nebudou mít pro ně dost pracovních sil."
Průzkum zjistil, že méně než třetina počítačů v soukromém sektoru byla už adaptována. Ostatní počítače jsou dosud teprve jen ve fázi hodnocení či plánování. Ve skluzu jsou státní i zprivatizované podniky.
Některé počítačové firmy varují, že nebudou schopny vyplnit zakázky ani od svých nynějších zákazníků.
Analýza poukazuje na to, že jen málo firem vůbec začalo uvažovat o tom, jak adaptovat procesory v bezpečnostních systémech, v klimatizaci, v topení, v osvětlení, ve výtazích a ve výrobních linkách. Postiženy také zřejmě budou rezervace letenek, návštěvy pacientů u lékaře a v nemocnicích, mzdové a fakturační systémy.
Čelíme zkoušce času
Financial Times, 29. září 1997
(...)
Někteří odborníci z počítačového průmyslu se domnívají, že se problém roku 2000 přehání. Ale Robin Guenier, šéf organizace Taskforce 2000, kterou založilo britské ministerstvo průmyslu a obchodu, aby rozšířilo ve veřejnosti povědomí o tomto problému, je přesvědčen, že jen ve Velké Británii bude nedostatek alespoň 80 000 počítačových programátorů. A to naprosto pomíjí dodatečnou poptávku po programátorech v důsledku hospodářského rozvoje, technologických změn a evropské hospodářské a měnové integrace.
I bude-li možné najít počítačové odborníky s potřebnou kvalifikací, bude to zřejmě nesmírně nákladné. Britská počítačová společnost (British Computer Society) předpovídá, že dojde k hromadné dezerci programátorů z trvalých zaměstnání. Přejdou na trh, kde se bude pracovat na zakázku a na němž si programátoři s určitou kvalifikací kolem roku 2000 budou moci vydělávat až 1000 liber (55 000 Kč) denně.
Přitom nebude poptávka omezena jen na programátory. Možná i větší poptávka bude po vedoucích projektů, zkoušečích a elektroinženýrech, schopných adaptovat "embedded chips".
Potenciální problémy, jak udržet počítačově gramotné pracovní síly, jsou velké. Nejzřejmějším řešením by bylo přesunout nyní všechny počítačové odborníky v každé firmě na řešení problému roku 2000. Jenže přesvědčit zaměstnance, aby pracovali na řešení nudného úkolu, který jim zároveň působí plno napětí, a aby při tom užívali zastaralý programovací jazyk, není zrovna lehké.
Ve snaze udržet si zaměstnance a motivovat je nabízejí některé britské firmy prémie za loajalitu. Tak stavební spořitelna Cheltenham and Gloucester nabízí svým počítačovým odborníkům, kteří zůstanou u firmy až do 31. března 2000, prémii ve výši 20 000 liber (1, 100 000 Kč). Jiným řešením je obrátit se na počítačové odborníky v důchodu anebo na ty z nich, kteří přešli do jiných zaměstnání.
Určitým řešením by mohlo být zaměstnat počítačové odborníky ze zahraničí. SAP, největší německá počítačová firma, se obrací na ruské počítačové experty, ve snaze najít dostatek příslušných pracovních sil. Avšak množství práce, které je možno poslat do zahraničí je omezeno, protože většina činností, souvisejících s odstraňováním problému roku 2000, je spojena se zkoušením adaptovaných systémů. Organizace Taskforce 2000 se snaží přesvědčit vládu, aby liberalizovala v případě počítačových programátorů imigrační předpisy.