Upozornění: k předchozím číslům BL se dostanete, když kliknete v záhlaví na ikonu Archív. Celé BL se vám natáhnou, když kliknete na poslední řádce Obsahu (zde napravo) na Kompletní Britské listy
Dopis od Jindřicha Gintera:
Situace v českém zdravotnictví
Opakuje se kolotoč ze třetího čtvrtletí, kdy se doktoři dostali do křížku s VZP a je do toho vážně vtahován pacient. Když se to uklidnilo, vzal jsem si dovolenou, a teď už to zase začalo znovu.
Narážíme prostě na to, že objem peněz nestačí, aby se všechno zaplatilo, včetně důsledků politické netečnosti této pravicové vlády k tomu, jak se kradlo ve velkém v nemocnicích a v pojišťovnách, jak se pojištění drancovalo, tím, že se nevytvářela síť zdravotnických zařízení, atd. A teď to má doplatit pacient anebo se smířit s tím, že nebude ošetřen při kardiošoku (tedy infarktu), jak vyhrožuje prezident lékařů Svoboda, protože nebudou peníze.
Je jasné, že se s tím musí něco dělat. Vláda je však neupřímná, když tvrdí, že chce lidi motivovat, aby neplýtvali, a nehodlá z nich vytáhnout peníze navíc.
Chce zavést komerční připojištění, ale základní pojištění nesníží. Zvýší se spoluúčast pacientů z deseti na patnáct procent, což dělá zhruba navíc sedm miliard korun ročně. Přitom v důsledku klesajících mezd se odvede do systému pojištění právě o pět až sedm miliard korun méně. Přitom deficit zdravotnictví přesahuje deset miliard korun a stále stoupá. Za rok 1996 vykázala Všeobecná zdravotní pojišťovna ztrátu ve výši 3,4 miliardy korun. Počet poskytovatelů napojených na veřejné pojištění neklesá, naopak ještě stoupá, hodnota bodu se zvýšila, i když ne na korunu, a tak nás finance tlačí ke zdi.
Jindřich Ginter
29.9.1997
(Jindřich Ginter je reportér deníku Slovo, specializující se na zdravotnictví.)