Dopis pro kanadského čtenáře
Vazeny kolego, akademicky pracovniku:
Na Vasem prispevku mne mrzi to, ze jste, podle toho, co pisete, vzdelany clovek, asi na "akademicke pude", prednasite. Za zivota v Severni Americe jsem si nevsimal ani takhmotne zivotni urovne anebo jinych "hmatatelnych" porovnani Ameriky s Evropou, nebo dokonce s tou nasi panslovanskou verzi zapadni Evropy. Co je - myslim i v Kanade - patrne, je obcanskost, filozofie, hodnoty a tedy i jednani "typickeho" obcana tak, jak ho porovnavame s podobnym v nasi vlasti.
Ve Vasem prispevku, mozna nevedomky, asi z nedostatku mista, vyznel jeden zasadne varovny signal: V podstate rikate (viz. nize): "Ja jsem tady, obcanstvi nemam ani ceske, ani kanadske a nestezuji si na svuj osud za totality."
Severoamericane a verim i Zapadoevropane, at jiz maji VS nebo ne, jsou v tomto skutecne dale. Obcanskost, smysl pro demokracii, pravo, humanismus, jakkoliv to nazveme. Je mi Vas lito, ze obcanstvi nemate, nebot, ac to zdaleka neni jediny zpusob, je to tak fundamentalni v nasi zapadni kulture, jako zpusob participace ve vecech spolecnych je nezastupitelny element. Smutne na tom je, ze se povazujete za slusneho, skromneho cloveka, kterym jiste jste, ale pokud se tyka obcanskeho povedomi, takovouto pasivitu lze tezko vydavat za neco pozitivniho nebo i zadouciho. Nejzavaznejsi na tom je postoj "ja se bez obcanstvi obejdu, na totalitu si "nestezuji", tak co ostatni chteji? Nebo: jake jsou v tomto zakony, mne tolik nezajima.
Proto, aby zapadni demokracie mohly svemu obyvatelstvu (a sekundarne i obyvatelum jinych zemi, se kterymi obchoduji anebo se jinak stykaji) umoznit zivotni uroven, slusny, klidny zivot, dlouhovekost, zdravi a bohatstvi spolecnosti, musely byt spolecnosti v techto zemich zalozeny na urcitem zaklade
Tragedii makroekonoma Klause je nedostatecne uvedomeni si, ze rozumny clovek muze od neviditelne ruky trhu a ekonomickych indexu ocekavat slusne vysledky JENOM v jistem pravnim, strukturalnim, hodnotovem a nebojme se to rici i moralnim prostredi. Nebot tato zakladni pravidla demokracie vytvareji prostor, podminky a kostru, kterou - pokud se to tyka produktivity, inovace, hmotne motivace - pak "ozivi" volny trh a jeho neviditelna ruka.
Guverner Federalni rezervni banky USA Allan Greenspan, zajiste moudry muz a jak ho znam ne zdaleka jenom "financnik" ale clovek obeznameny s principy lidskeho byti i spolecenske dynamiky, udajne ve svem projevu v cervnu t.r. (docetl jsem se o tom vcera ve starem TYDNU) hovoril o tom, jak obcanska prava (take pravo na ochranu majetku) jsou zakladnim predpokladem jakekoliv prosperity a stability. Doufam, ze se o tom minuly patek zminil take panu Klausovi (viz. "akademicka puda" ve Wyomingu), jehoz nedokonala verze rychlokvaseneho "kapitalismu k obrazu V. Klause" postrada i tento aspekt m.j. protoze se vsemozne branil a brani restituci majetku a) emigrantu b) cirkve c) jinych nabozenskych obci.
Pan Klaus, kdyz prijizdel po roce 1989 do USA, volal: "Utiste (prof.) Zeleneho", jako sve hlavni strategicke prani, kdyz slo o prosazeni smeru transformace. (1990-91).
Prof. Zeleny z Fordhamske univerzity tehdy psal i do ceskych novin a kdo je objektivni uzna, ze jeho navrhy - s odstupem 7 let a zkusenosti, ktere ted CR plati - vypadaji jako "insight", jako skutecne inteligentni a podnetna analyza.
Nevim, i kdyz tusim, proc se pan Klaus bal Zeleneho, nevim proc nema rad exil, jeho rady, atp. (jak asi vite, po letech urazek a zlehcovani zapadnich programu technicke pomoci, kdy jiz v roce 1991 odmitl 25 mil $ pujcku Svetove banky na technickou pomoc a ted se mu "podarilo" vyhodit i USAID, zatimto tato organizace dava rocne desitky milionu dolaru na skoleni odborniku z ruznych rezortu i statni spravy v Madarsku a Polsku a to alespon do roku 2000, aniz by to na "hrdost" techto narodu, nebo jejich sance vstupu do NATO, atp. melo nejaky negativni dopad).
Mam diagnosticky dojem, ze pan Klaus neni prilis vzdalen ceske chorobe xenofobie a zavisti. Sam o tom take pisete:
"Moje kolegyne z univerzity v Ceskoslovensku mi napsala: "Zapomen na to, ze bys byl u nas zase prednostou katedry, kdyby 'to krachlo'. Lidi, co si delaji zuby na zdejsi koryta je tady dost, takze zde nebude nikdo zvedavy na utecence, kteri 'rejzovali' a meli se jako 'prasata v zite' na Zapade. Ta divka mela tyto nazory v r. 1970, budu ji muset napsat, pani v penzi, jak dobre videla."
Myslite si, ze je to pro rozvoj demokracie v CR, pro lidi tamtez, pro partnerstvi CR se zapadni Evropou, pro nase vztahy s rodinami, co tam ziji, atp., atp. zadouci stav veci? Nebo si nemyslite, ze muzete sve stare katedre, vyucujicim, studentum, odbornemu tisku pomoci? A to nejenom po strance "odborne", ale treba v tom, jak vysoke skoly funguji v Kanade, jak studenci, profesori, manazeri skol, statni sprava mysli, jaky je vztah k prumyslu? Jak uvazuje, jake hodnoty uznava, jak se chova obcan a cela demokraticka spolecnost. Nekdy muzeme pomoci vice nez v odbornosti nasi zkusenosti demokraticke obcanskosti.
A pan Klaus a jeho (nyni znacne proridle a ne tak verne) uderne oddily ODS, v xenofobii a nepochopeni fundamentalnich pravidel zapadni demokracii jen pretrumfnute CSSD, nedelaji v tomto smeru zdaleka potrebnou praci.
Arogance, nabubrelost, autokraticke navyky, naproste nedoceneni role prava (tunelovane banky, fondy, kriminalita bilych limecku, justicni nihilismus), nepritomnost moralky (a jakmile Havel neco nekdy rekl, tak ho Klaus jako posetilce strhal), male pochopeni pro obcanskost (u Klause to je spise apel na "pragmaticnost" tradicniho ceskeho malomestaka, kteremu "odpusti", ze je proti Romum, cizincum, emigrantum), to jsou ty hlubsi, nadcasove priciny ne prave vynikajicich hospodarskych vysledku 8 let po revoluci (kdy jsme meli dohnat Rakousko). Dnes cynismus, nedostatek duvery v princip demokracie a trzniho hospodarstvi zmita obcanstvem.
Pritom pan Klaus 4 roky odmital konkretni a opakovane navrhy na zavedeni overeneho systemu fungovani a (statniho) dohledu nad bankami a burzou. "Nepotrebujeme", znela odpoved a ve svem Desateru transformace (ano, i takova je pycha radoby viteze Nobelovy ceny) v bode 10 rika :" budeme regulovat mene, nez Zapad". To, ze Zapad si veci piloval desitky nebo stovky let a ze tedy jsou nektere padne duvody proto, aby treba i v baste kapitalismu, USA, dohled nad burzou byl, ovsem dochazi pomalu.
Takze bych rad, aby jste se nemusel bat uverejnovat svoje jmeno, nebot studenti, akademicka puda a obcanska spolecnost jiz delsi dobu "nelyncuji". A od tech Cechu, at jiz doma nebo od tech, kteri se jeste neuvolnili a nezbavili kreci malosti a netolerance z domova, to berte jako vyzvu (challenge) k tomu, aby jsme jim mohli pomoci videt veci lepe.
Takze se ani Vy nebudete muset citit nerspektovan a nebudete Vy nebo kdokoliv jiny muset psat: "Tohle zase ale napsat, tak bych si asi 'koledoval' o lyncovani... "