Pět lží Českého statistického úřadu
Balamuti z Invalidovny
Výraz z nadpisu tohoto článku jsem si vypůjčil od kolegyně Lýdie Junkové, jejíž "impytlopedický úslovník" vychází už víc než rok, k potěšení internetové komunity, v deníku Neviditelný pes. Stojí tam, že "balamut" je slangové označení pro tiskového mluvčího. A Invalidovna je místo v Praze 8, kde se nachází Český statistický úřad. Tento článek bude tedy o tom, jak státní statistikové informují, nebo právě spíš balamutí, českou veřejnost o připravovaném sčítání lidu.
Lež první: Sčítání nemůže být anonymní, protože bychom nesplnili požadavky Evropské unie. Brusel se tu opět používá jako "nová Moskva", jako absolutní příkazní autorita, jíž se každý musí podřídit. Není to samozřejmě pravda, celá řada západoevropských zemí už od individuálního sčítání upustila zcela nebo je provádí striktně anonymní, popř. dobrovolnou metodou. Proč má být sčítání v České republice adresné, dokonce s násobnými identifikátory, bude jasné za malou chvíli.
Lež druhá: Bezpečnost dat v průběhu zpracování je dokonale zajištěna. V minulých týdnech se ukázalo, že ČSÚ nemá tento proces vůbec pod kontrolou. Optické čtení dotazníků bylo zadáno externímu dodavateli, akciové společnosti Deltax Systems. Jak však záhy vyšlo najevo, tato firma již půldruhého roku marně čeká na bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu a protože v jejím čele (dokonce na místě šéfa projektu sčítání lidu) stojí osobnosti úzce spojené s "nestandardními" formami privatizace (čti: s tunelováním), lze důvodně očekávat, že firma v prověrce neobstojí. Jak bude probíhat samotné zpracování dotazníků, neví kromě Deltaxu nikdo, a tak není divu, že Úřad pro ochranu osobních údajů, stejně jako odborná informatická veřejnost, hovoří o možnosti úniku dat ze sčítání jako o zcela reálné alternativě.
Lež třetí: Údaje v dotaznících se využijí pouze pro statistické účely, nedostane je k dispozici nikdo jiný. Jak - shodou okolností rovněž na Neviditelném psu - uvedl jeden z vedoucích pracovníků ČSÚ, dr. Milan Aleš, obecní úřady budou mít dotazníky k dispozici, aby si podle nich doplnily neúplné a neaktuální registry evidence obyvatelstva. Vedení Úřadu se sice pokusilo únik bagatelizovat, ale je málo pravděpodobné, že by dr. Aleš lhal - proč by to ostatně dělal? A budou-li mít data obecní úřady, proč by je neměli dostat i jiní: policie, finanční úřady, správa sociálního zabezpečení atd.? Majetkových, rodinných a bytových údajů v databázi pak nebude těžké využít např. k optimalizaci výběru daní, zejména u "malých" ryb, které si na rozdíl od těch velkých riziko indiskrece včas neuvědomí a dotazníky vyplní podle pravdy. Stačí porovnat údaje z daňového přiznání se stavem majetku vykázaným v dotazníku a finanční správě okamžitě vypadnou kandidáti na daňovou kontrolu. Ještě cennější bude databáze při odhalování neoprávněně vyplácených sociálních dávek a pravým pokladem se stane pro policii a nově zřizované soukromé soudní vykonavatele: exekutor bude přesně vědět, kam jít a co neplatiči zabavit.
Lež čtvrtá: Sčítací komisaři jsou pečlivě vybíráni a prověřováni. Ani to není pravda. Zvlášť v posledním týdnu, kdy řada komisařů vrací z obavy před agresivitou "sčítanců" pověření, se o prověřování nedá mluvit. Obecní úřady berou každého, kdo přijde: stačí podepsat čestné prohlášení o bezúhonnosti (nevyžaduje se dokonce ani výpis z rejstříku trestů!) a cesta k důvěrným údajům o několika stovkách spoluobčanů je otevřena.
Lež pátá: Kdo nevyplní, dostane pokutu. Možnost potrestat občany, kteří se odmítnou sčítání podrobit, až desetitisícovou pokutou, je sice zakotvena v zákoně, ale Český statistický úřad nemá v praxi možnost toto ustanovení uplatnit. Potrestat by bylo možné pouze ty, kdo dotazníky vůbec nepřevezmou. Jestliže občan dotazníky od sčítacího komisaře převezme, ale bude trvat na tom, že je odevzdá sám v zalepené nebo zapečetěné obálce na obecním úřadu nebo na ČSÚ (obálky se odevzdávají bez adresy, pouze s nápisem "Sčítání"), statistický úřad nemá možnost, jak prohřešek odhalit dřív než po načtení všech dotazníků, někdy v polovině roku 2002 - a to už roční lhůta pro udělení pokuty uplyne. A i kdyby se to stihlo včas, procedura odevzdávání obálky nepředpokládá ani neumožňuje předání stvrzenky, takže důkazní břemeno, tj. povinnost dokázat, že sčítaný nesplnil svou povinnost, bude na ČSÚ. A takový spor pak musí vyhrát i ten nejhorší advokát.
(Vyšlo v Mladé frontě Dnes)