Je správné rozkvedlat a zvířit bahnité vody společnosti
Václav Pinkava
Pane Savicky,
Skoda ze Vas literani triptych v BL neobsahuje nejaky abstrakt nebo management summary. Je totiz velice trefny (soudim), zel je to ctenarsky maraton, a jeho shrnuti ponechavate redakci, takze se mame (ehm) co tesit na karikaturu.
Nezbyva mi nez pocit, ze situace v CT je ukazem zakyslosti a zloby, lec neni to marne, ztracene, horsi nez predtim, jak konstatujete.
Nikoliv!
Jde totiz o rozkvedlani a zvireni, okysliceni bahnite stojate vody spolecnosti, kde se derou na povrch jedinci chorobne ambiciozni lec druhoradi, jako smradlave plyny.
To musi zakonite znamenat ze nez bude lepe, bude hur.
Neni na tom nic noveho, nebot neni nic noveho pod sluncem.
Ukolem medii je tento proces urychlit, soudim a novinari byvaji az posedli svym moznym vlivem - vdyt z toho jinak nic moc nemaji. Jak jsem psal zde http://blisty.internet.cz/0101/20010124n.html propaganda ma mnoho forem.
Za propagandu lze povazovat nejen zpravodajstvi, ale cokoliv co ma nejaky skryty zamer, i sebekladnejsi. Napriklad poukazat skrze dramticky serial na pokroucenou lidskost, na zkorumpovanost moci. Prave BBC ma ve zvyku v tomto dobrem smyslu moralisovat - napriklad serialy "Ano pane ministre" a "Zajiste pane premiere" jsou platne vseobecne, a prestoze nevyhovuji politikum, vysilaji se.
V serialu 'I Claudius' od BBC http://www.historyinfilm.com/claudius/ , (adaptace knih Roberta Gravese, ktere jsou k dostani i v ceskem prekladu - loni se adaptace romanu Roberta Gravese dostal i do ceskeho rozhlasu http://www.radioservis-as.cz/archiv/4200/42pub5.htm ), mi utkvela jedna Claudiova veta "Let all the poisons that lurk in the mud, hatch out!", aneb 'vyckejme, at bahno vyvrhne uplne vsechny jedy, ktere skryva'.
Neni nahodou, ze otraveny organismus ma sklon k vyvrhovani z utrob. (Jako dilci katarzi lze vnimat i vylevy pisalku, ze te ci one strany.)
Potiz je tu zasadni. Nelze podporit myslenku, ze "v zajmu objektivity" by novinari nemeli (neb subjektivne) rozlisovat mezi dobrem a zlem, a nemeli by davat tomu, co vnimaji jako dobro vice 'reklamy' - nebo 'zlu' antireklamy. Ano, jsou subjektivni, ale nemuseji byt roboticky nezucastneni a nesoudni. Vyvazenost za kazdou cenu ale dava stejny prostor dobru i zlu, bez napovedy divakum. To potrebujeme, to chceme? A co takhle podporit myslenku, ze spolecnost, ve ktere je zlo primo zakorenene, ma pravo byt ujistovana skrze 'svoje media' ze je skvela, prvotridni? Uznejme prinejmensim, ze druhorada spolecnost nema mit za vzor jen druhorade jedince na obrazovkach druhorade televize, ze jedina mozna vyvazenost vznika z kriticnosti proti vsem nesvarum bez rozdilu ci jsou.
Paradoxem medii verejne sluzby vzdy bude (de facto moralisujici) poslani: Byt vzorem, byt lepsi nez ti kteri koukaji a poslouchaji, kteri plati, a kterym medium slouzi.
To je vsak ukol pro peclive vybrane a ex definicio velmi vyjimecne lidi.
A jak toho dosahnout, kdyz neni odkud cerpat prijatelne a schopne lidi, kteri by ucast na nasi provincnosti povazovali za vyzvu, nikoli vyhosteni z civilisace.
Nezoufat. Taci se teprve rodi, vzdelavaji, cestuji a cerpaji zkusenosti. Ale na vysledky si holt budeme muset jeste pockat.