ČT se stala rukojmím politiků
Prohlášení, které nikdo nepublikoval
Vazeni pratele,
v priloze si Vam dovoluji zaslat stanovisko nasi
strany k situaci v Ceske televizi, ktere jsme vydali
27.12. 2000. Ac bylo predano vsem vyznamnym
medialnim institucim, vcetene CTK atd., nebylo
nikde publikovano.
S pratelskym pozdravem
Jiri Čejka - predseda Strany zelených
Stanovisko Strany zelených k situaci kolem České televize
Strana zelených je již delší dobu vážně znepokojena situací v České televizi. Máme za to, že současná krize vznikla na pozadí hlubších souvislostí. Veřejnoprávní televize nedokázala vyprofilovat sama sebe a to především díky nejasnému definování jejího postavení, ze strany zákonodárné moci. Tento handicap umožnil, že Česká televize byla vnímána řadou subjektů včetně podnikatelských a politických, jako volný prostor pro vlastní zájmová lobby. Tento tlak byl na ČT zřetelný i v tom, že přes vlastní deklarativnost veřejnoprávní role, nebyl dáván prostor v televizi všem způsobem, který by odpovídal politickému i duchovnímu klimatu v zemi. Nedávná situace kolem brněnského studia a odstavení publicistických pořadů Břetislava Rychlíka, to jen potvrdilo.Kvalitní programy pro náročnějšího diváka nahrazuje v zájmu divácké sledovanosti průměrná produkce a podbízivé pořady, které na veřejnoprávní obrazovku nepatří. Česká televize přestala objektivně reflektovat stav naší společnosti.
Tyto dny ukazují, že legislativa kterou je Česká televize zřizována - včetně volby jejího ředitele, není schopna zajistit imunitu tohoto média, před zájmovými tlaky. Vzbouření redaktoři i veřejnost - jejíž sympatie k stávkujícím je založena na pozitivní vůli, jsou ale v těchto chvílích hrubě zneužíváni. Pracovněprávní spor a vztah postavený na platných zákonech, byl totiž přeměněn v politickou rozepři, v které byly účelově využity občanské antipatie vůči opoziční smlouvě. Toho zneužívají některé politické strany a osobnosti k výraznému posílení své popularity a ze vzbouřených zaměstnanců, udělali své „politické vězně“. Současná krize v České televizi proto není jen běžným sporem zaměstnanců s novým vedením a sporem o definici veřejnoprávního pojetí televize a její funkce ve společnosti. V konečném důsledku jde nyní o zkoušku funkčnosti parlamentní demokracie, jejíž dodržování klade na jednotlivce i skupiny v těchto chvílích značné osobnostní nároky.
Strana Zelených s vědomím nejvyšší odpovědnosti proto doporučuje :
1/ Akceptovat rozhodnutí Rady ČT s tím, že cizí osoby ve vysílání i ve studiích České televize, by měli ihned opustit její prostory. Vláda a mediální komise parlamentu by měla současně vyzvat sněmovnu, aby na svém příštím zasedání jednala o změně příslušného zákona a zajistila politickou nezávislost Rady. Musí být také vytvořeny podmínky, pro delegování kvalitních a odborně způsobilých osobností do této Rady.
2/ Strana zelených považuje vyjádření presidenta republiky k situaci v České televizi za krajně nešťastné a silně destabilizující, protože společnost kde mají platit zákony pro všechny, rozděluje na dva tábory příznivců. Rovněž jednotlivé politické strany by se měly okamžitě zdržet jakýchkoliv projevů sympatií a tlaků, na řešení krize v České televizi.
V Praze 27.12.2000
Jiří Čejka,
předseda Strany zelených