Milan Šmíd vydal novou Louč; je na známé adrese: tucnak.fsv.cuni.cz/~smid/louc.html. Obsahuje záslužný souhrnný dokumentární i analytický materiál o televizi Premiéra/Prima, v němž Milan Šmíd v podstatě argumentuje, že Nova uspěla, protože Vladimír Železný pracoval "západním stylem", odvedl z ČT dobré profesionály a "uměl je zaplatit", kdežto Prima fungovala "českým stylem". - S tím západním stylem u Vladimíra Železného bych to ovšem nepřeháněl, možná se Železného styl jeví Milanu Šmídovi "západní" z českého kontextu: obávám se, že TV Nova má třeba s komerčními britskými televizemi asi tolik společného jako Podbabský zpravodaj s deníkem Times (nebo spíš Daily Telegraph, abychom komerční britské televize zase tolik neidealizovali). Nevím, jak to bylo s tím "dobrým zaplacením" v Nově: za třináctiminutovou reportáž, kterou jsem v roce 1995 natočil pro pořad "Na vlastní oči" (vysílala se v červnu 1995) jsem dostal zaplaceno celých 7000 Kč, tedy přibližně 116 liber (zajímavá částka vzhledem k tomu, že jsem předtím dělal produkci u levných půlhodinových dokumentárních filmů Channel Four s rozpočtem 50 000 liber na 26 minut). - Česká veřejnost systematicky prokazuje, jak lehké je ji manipulovat z komerčních důvodů. Zdá se mi, že hlavní Železného úspěch lze vysvětlit tím, že přišel do českého prostředí se "západní" televizí jako první: ať už pak Prima přinesla jakékoliv trháky a celovečerní filmy, trh byl obsazen: diváci si zvykli na Novu a dali Železnému svou loajalitu.
Je užitečné, že Milan Šmíd bedlivě a systematicky mapuje (pohnutou) historii vývoje na české mediální scéně, už proto, že to nikdo takto pečlivě nedělá. Bylo by však záhodno, aby vystoupil ze své pasivity i co se týče úrovně a kvality jednotlivých vysílaných pořadů. I někdo jiný, kromě Britských listů, by je měl srovnávat s mezinárodním standardem. Milan Šmíd má ovšem pravdu, že žádná kritika - ani od Rady České televize - nepovede ke změnám (například ke zlepšení situace v ČT, dodávám já), pokud si to nebude přát současná smluvněopoziční vláda, které chabé zpravodajství ČT pro její politické účely vyhovuje (dodávám já). JČ.
Poznámka TP: Bylo by jistě záslužné, kdyby Milan Šmíd využíval své erudice k objektivnímu hodnocení českých médií, ale obávám se, že to není realistické očekávání: na to Šmíd je příliš těsně svázán s různými místními zájmovými skupinami. Zítra v 17.10 bude M. Šmíd debatovat na Radiofóru (ČRo 1-Radiožurnál) s členkou Rady ČT Janou Dědečkovou o současné kontroverzní situaci v České televizi a velmi bych se divil, kdyby se tam vehementně a nekriticky nezastával vedení ČT, podobně jako na jaře v pořadu Sněží. Jak málo objektivním soudcem bývá Šmíd v kauzách, kde má osobní zájmy, svědčí jeho texty o ČT publikované v Louči.
Princ Charles je sice v České republice - avšak na Pražském hradě pořád neumějí napsat jméno České republiky anglicky. Podotýká Václav Pinkava:
Špatný pravopis "Czech Republik je i na oficiálních stránkách Pražského hradu: http://www.hrad.cz/president/Havel/doktorat_uk.html. - Pokud má někdo (mimo samotného prince Charlese) cestu Ledeburskými zahradami pod Pražským hradem, mrkněte se, zda tam nahoře na pamětní desce stále stojí zlatým písmem na růžovém mramoru, že rekonstrukce zahrad spolu s princem Charlesem zaštítil nějaký "VACLAV HAVEL, PRESIDENT OF THE CZECH REPUBLIK".
Poznámka JČ: Hovoříme-li o reprezentaci ČR vůči zahraničí, to ale vůbec nic není proti tomu, jak hrozný hlas se vám ozve na ústředně, když zatelefonujete na velvyslanectví ČR v Londýně. Ale nic si z toho nedělejte, podle Josefa Petrů z Práva zato hovoří Miloš Zeman na svých zahraničních cestách "perfektně anglicky". (Asi tak jako Klaus?) (Viz dnešní číslo BL.)
Poznámka TP: Malý vzorek Zemanovy angličtiny je zde (213 KB).
Poznámka JČ: Transkript této ukázky zní:
Zeman: "In the first years after revolution, we did some mistakes and we must admit them. But, thanks God, now there is economic progress..."
Nebudu se vyjadřovat k Zemanově superčeské výslovnosti, už jen v těchto několika slovech jsou však tři gramatické chyby. Text by měl správně znít:
In the first years after the revolution, we made mistakes and we must admit these. But, thank God, there is now economic progress...
Nechci urážet Zemanovu angličtinu, chci poukázat na to, jak daleko od reality jsou oslavné články Josefa Petrů z deníku Právo...