Stížnost na ředitele České televize
Česká televize odstranila protiprávně Ondřeje Giňu z obrazovky
Rada České televize
E-mail: radact@czech-tv.cz
V Praze dne 18. října 2000
Re: Stížnost na ředitele České televize
Vážení,
podle zprávy ČTK dnes okresní soud v Rokycanech podmínečně zastavil trestní stíhání redaktora České televize Ondřeje Gini ml. Pan Giňa pracoval dříve jako moderátor pořadu Události, avšak z rozhodnutí vedení ČT byl v souvislosti s policejním vyšetřováním pro podezření z trestného činu podvodu od září t. r. převeden na jinou práci v redakci zpravodajství.
Zákon č. 65/1965 Sb. (zákoník práce) dovoluje v § 37, odst. 2, písm. b), převést zaměstnance na jinou práci, "bylo-li proti zaměstnanci zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele, a to na dobu do pravomocného skončení trestního řízení," avšak o tento případ se zde nejedná, neboť příslušný skutek neměl žádnou souvislost s plněním pracovních úkolů a nedošlo při něm ke škodě na majetku České televize.
Proto se domnívám, že rozhodnutí převést pana Giňu na jinou práci bylo v rozporu s požadavky zákoníku práce, a podávám proto stížnost na ředitele České televize.
Neboť tento případ měl širokou mediální i obecnou publicitu a rozhodnutím soudu o podmínečném zastavení je s největší pravděpodobností definitivně uzavřen, mám za to, že Rada ČT by měla urychleně přistoupit k přezkoumání zákonnosti rozhodnutí vedení České televize a minimalizovat tak nežádoucí dopad případu na dobré jméno České televize. Princip presumpce neviny, jenž zde byl flagrantně porušen, patří k základním pilířům demokratického právního systému a Česká televize si v žádném případě nemůže dovolit postupovat v rozporu s touto zásadou.
S pozdravem
Tomáš Pecina