Britské listy talks to
decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa
Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review, který je nositelem Ceny
NetMedia 2000 za vynikající příspěvek k internetové novinářské práci v Evropě. (JČ je komentátor CER pro české záležitosti.)
Tady je minulé
vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
Poezie pro cestující. Proč nevystavit v pražském metru tyto verše?
Podzim
Jak peníz tiše položený slepci
jsi tu můj podzime
jak peníz tiše položený slepci
jste tady vy dny mé
Ty krásná větrnosti čistá
mi v dýmu natí dětství vracíš zpět
a zase žádostiv se vracím v stará místa
svou lásku povědět
Chudobě tvé a lidské bídě
že navždy jsem jen s ní
podzime ve své tesklivině
jen na mne dolehni
a vyplať kovy listí svého
mě ze dnů odraných
a zbav mě všeho bázlivého
bych jiné v sebe vdých
Jak peníz tiše položený slepci
jsi tu můj podzime
jak peníz tiše položený slepci
jste tedy vy dny mé
(František Halas)
Policie hodlá do konce srpna uzavřít vyšetřování případu moderátora České televize Ondřeje Gini a předat vyšetřovací spis státnímu zástupci k návrhu na podání obžaloby, řekla mluvčí rokycanské policie Jana Tomková. Ondřej Giňa čelí obvinění z podvodu za neoprávněné pobírání sociálních dávek. Překvapení: Několik dnů před obviněním mladého Gini byl z podvodu a krácení daně a rovněž kvůli neoprávněnému pobírání sociálních dávek obviněn i jeho otec, romský aktivista.
Proti politice strukturálních úprav, kterou se Mezinárodní měnový fond a Světová banka snaží měnit rozpočty zemí, bude zaměřen happening Iniciativy proti ekonomické globalizaci. Happening je součástí kampaně "55 let stačilo" a uskuteční se na Křižovnickém náměstí v Praze v pondělí 28. srpna. Hapenningy chtějí členové INPEG vysvětlit veřejnosti, proč je činnost Mezinárodního měnového fondu a Světové banky špatná.
Vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu obvinil ze zneužití pravomoci veřejného činitele dva bývalé ostravské důstojníky komunistické Státní bezpečnosti. Vyšetřovatelé zdokumentovali konkrétní případ, kdy tito dva muži týrali vyslýchanou osobu.
Česká veřejnost nejvíce toleruje zabití v sebeobraně a "opilost z radosti". Více než čtvrtina občanů by to schvalovala vždy nebo téměř vždy. Nejméně lidí naopak akceptuje řízení pod vlivem alkoholu. Vyplývá to z červnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM).
Prodat Primu zahraničnímu mediálnímu magnátovi? V dnešní MFD argumentuje Jiří Leschtina, že by bylo nejrozumnější prodat televizi Prima zahraničnímu mediálnímu magnátovi, jako je Rupert Murdoch, prostě tomu, kdo dá nejvíc. Leschtina poukazuje na to, že ve srovnání s tím, co produkují trapné české komerční televizní stanice, je zpravodajství velkých zahraničních televizních stanic profesionální a vyvážené - takovou stanici, vlastněnou ze zahraničí by prý domácí politikové nemohli ovlivňovat. - Je pravda, že už v lednu 1997 navrhovaly Britské listy (viz též v knize ...jak Češi myslí, Chomutov 1999, str. 210-211), aby bylo zpravodajství na televizi Nova předáno jinému, nezávislému broadcasterovi, třeba agentuře Reuters - nechť si Železný vysílá na Nově své zábavné pořady a tím vydělává, ale nechť se v 19.30 přepne tato televize na jinou firmu, která bude půl nebo tři čtvrtě hodiny vysílat seriózní zpravodajství, argumentovali jsme. Situace je však složitější, než co navrhuje Leschtina. Zrovna mediální impérium Ruperta Murdocha nemá v zahraničí příliš dobrou pověst: Murdoch se např. podřizuje čínským komunistickým úřadům a cenzuruje kritické zprávy o Číně dokonce i v deníku Times, který vlastní, , v obavě, aby Čína nezrušila jeho satelitní vysílání do této země. Z týdeníku Sunday Times Murdoch odstranil velmi dobrého šéfredaktora Andrewa Neila, protože kritizoval malajského diktátora Mahathira Mohammeda, a to ohrožovalo Murdochovy obchody v té zemi. Svoboda je nedělitelná a víte-li o těchto případech, neustále při čtení Timesů nebo sledování zpravodajství BSkyB uvažujete o to, co vám Murdoch z komerčních důvodů zase utajuje. To, že se zdá být zpravodajství Murdochovy BSkyB, vysílané z Británie, velmi korektní, není důsledkem Murdochovy blahovůle, ale velmi přísné regulace britskou radou pro televizní vysílání. Není naprosto zaručeno, že kdyby mediální magnát Murdochova typu začal provozovat televizi v ČR, že by šéfové jeho místní stanice nepropadli v důsledku chabé regulace v České republice a nátlaku politiků a nepevné politické kultury stejným nešvarům jako dnešní majitelé Novy a Primy.
Karel Březina jako recidiva Jana Jiráka? Na úvodní stránce vládního serveru (www.vlada.cz) se objevil text, který jakoby byl z oka vypadl někdejší, Britskými listy kritizované stránce Rady České televize z pera J. Jiráka. Úděsná grafická podoba si zde podává ruku s banalitou Březinova textu. Je-li cílem nejmladšího ministra prezentovat se veřejnosti znovu a znovu jako neschopný kariérista, nelze než poblahopřát mu k úspěchu... (TP)
Je správce vládního serveru barvoslepý? Charakteristicky nevydařená je i stránka systému ISAP, skládající se z jakési obrovské klikací mapy, jejíž odkazy vesměs vedou na neimplementované funkce (popř. vůbec nikam). Celkově se zdá, že vládní server je pravým opakem serveru poslanecké sněmovny, který Britské listy nedávno chválily, a bude-li kdy vyhlášena soutěž o nejšerednější místo na českém Internetu (cosi podobného, tuším, kdysi organizoval Svět namodro), Šloufův a Březinův tým rozhodně nebude např. s tímto výtvorem bez šance. (TP)
Zasloužíme si Matušku a Konopického? Poznamenává Ivan Sosna:
Těžko říci, zda je to náhoda nebo příznačné. V rubrice „Krátce" třetí strany čtvrteční (24/8) Mladé fronty DNES dominuje umístěním i rozsahem zpráva, že „Matuška zřejmě v pátek půjde domů". Z následující kratší se dovídáme, že „Zemřel plukovník Konopický" a ještě níže se připojuje „Giňa zatím moderovat nebude" a další dvě drobnější.
Čím je plukovník v.v. Alois Konopický, za války vrchní mechanik 311. bombardovací perutě RAF, nositel sedmi vyznamenání, po únoru 1948 dva roky vězněný na Mírově a v roce 1993 prý dokonce povýšený do šlechtického stavu, proti obstarožní zpěvácké hvězdě, jejíž asi největším hrdinstvím byl - kromě poměrně pozdní emigrace - mladický úlet s močením z jednoho karlovarského hotelového balkonu! Zpěvák po operaci tlustého střeva na 15 řádcích, úmrtí válečného veterána pod tím na jedenácti. I jednoduchá informace, že moderátor Giňa zatím nebude na obrazovce, to dotáhla na třináct...
„Veteráni" z Balkánu, sloužící tam dobrovolně na základě svého rozhodnutí a za slušný peníz, se už ozvat naučili. Jen ti staří, skuteční vojáci ze světové války, jimž už hlasivky tak neslouží, umírají potichu a v ústraní.
Pro tyto britské letce toho poválečná republika příliš dobrého neudělala a ta současná už mnoho nezachránila. Mnoho by nezachránila ani zpráva důstojnější a lépe umístěná, přesto si ji pan plukovník zasloužil.
Je ovšem otázkou, zda si my zasloužíme vojáky, jakým byl on.
Poznámka JČ: V pátek ale přinesla MFD delší článek o Aloisu Konopickém.
Proč odsuzovat pěstitele a konzumenty konopí, když obchod a užívání tvrdých drog je netrestán? Píše Jiří X.Doležal:
Právě jsem odeslal panu prezidentovi petici s 1020 podpisy na podporu vězněného třiadvacetiletého M. Berky (vypěstoval několik rostlin konopí a zkonzumoval je s přáteli) .
Poslal jsem panu prezidentovi mail s textem petice ((podepište ji také, prosím!!!), jako přílohu dal soubor se seznamem 1020 signatářů a pak neznámý pachatel anonymně spamoval (1020 emailu) Hrad. Petice požaduje: propusťte člověka, zbytečně vězněného za prkotinu!
Odporně provokativní článek o USA. Míní Kostas Zgafas:
Ten článek o USA od té Britky je tak odporně provokativní. Vůbec jsem netušil, že se něco takového může objevit v britských známých novinách. Jsem tím nesmírně znechucen. Je to překvapivě hloupý článek.
Spojené státy skutečně jsou nesnesitelně triumfalistické. Konstatuje Miroslav Stýblo:
Po pětiletém pobytu v bývalém Sovětském svazu sedmdesátých let a osmi letech
strávených v současných Spojených státech se mohu bez větších výhrad
podepsat pod komentář Poly Toynbee z Guardianu. Už dlouho jsem
nečetl nic, co by tak přesně vystihlo současnou politickou atmosféru ve
Státech a její neuvěřitelnou podobnost s pompézní, arogantní a zcela
nekritickou oficiální sovětskou politikou brežněvské éry. Jen s
autorčinou poznámkou o vzdělanosti amerického národa nemohu úplně
souhlasit. Mé zkušenosti s "průměrným Američanem" jsou poněkud odlišné.
Petice za bratry Mašínovy. Poznamenává Jan Halva:
Tak jsem si přečetl příspěvek od pana Vadase. Obviňuje tam nějakého pana Černého, že nepřemýšlel dosti o bratrech Mašínových, jelikož je nepovažuje za hrdiny. Na konci ještě dodává větičku, ve které o existenci pana Černého pochybuje.
Já pochybuji o hrdinství bratrů Mašínů. Nepovažuji za hrdinský skutek jednak to, že zabili svázaného a omámeného esenbáka a jednak jejich útok na pana účetního Rošického... Nevím, kdo byl onen "pokladník", jak se o něm zmiňuje pan Vadas, ani proč je slovo pokladník v úvozovkách, ale docela dobře si vzpomínám na rozhovor s příbuzným pana Rošického, který si jej pamatuje. Byl to obyčejný účetní, který v té firmě pracoval již za první republiky. Taktéž nevím, kdo byl onen příslušník SNB, jen vím, že obyčejná lidskost by mi asi zabránila zabít bezbraného člověka. Podobné vynechávání "nepodstatných detailů" mi vadilo již na době minulé, proč zase někdo CHCE být jako oni?
...jak Češi jednají: "Čulík hledá odpovědi na problematické otázky". Relativně velmi pozitivní recenze druhého knižního výboru z Britských listů vyšla v ČTK na adrese http://www.ceskenoviny.cz/CN/view-id.html?id=20000822E01821&tbl=zpravy
Nové vydání Šmídovy Louče z 22. 8. je dočasně na adrese http://www2.arts.gla.ac.uk/Slavonic/louc.html. (Předchozí vydání jsou zde a zde; server na pražské fakultě sociálních věd je mimo provoz a bude asi týden nefunkční, proto Louč dočasně umísťujeme na Glasgow University.) Dotaz Vladimíru Železnému.
Vážený pane řediteli,
jsou-li pravdivé údaje, které jste uvedl na tiskové konferenci po jednání s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, dopustily se statutární orgány a vedoucí pracovníci ČNTS poměrně vážných trestných činů - konkrétně lze v této souvislosti hovořit o § 125 tr. zák. (zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění), popř. § 250 tr. zák (podvod).
Již jste dal orgánům činným v trestním řízení ponět, aby se těmito trestnými činy začaly zabývat?
S úctou,
Tomáš Pecina, Praha
Douška pro čtenáře BL: I mě totiž překvapilo, že Vladimír Železný (v letech 1993-2000 (!) jednatel ČNTS - viz Obchodní rejstřík) předkládá dokumenty dokazující jeho vlastní trestní odpovědnost. Sám totiž veřejně uvedl, že o těchto dokumentech věděl. Vskutku, muž železných zásad... (TP.)
Literární noviny tisknou jen články, které se shodují s názorem šéfredaktora. V červenci zrušil šéfredaktor Jakub Patočka Čulíkův sloupek Týden ve světě za to, že Čulík zpochybnil nezávislost Jaromíra Štětiny a poukázal na jeho novinářský aktivismus, stejně jako na podivné postavení novinářsko-humanitární organizace, Člověk v tísni, převážnou většinou financované státem (viz výroční zpráva z r. 1997), která sídlí ze záhadných důvodů ve veřejnoprávní České televizi a jejíž aktivisté občas vystupují na obrazovce ČT jako "nezávislí" novináři. Patočka se s organizací Člověk v tísni přátelí a těsně s jejími členy spolupracuje. Literární noviny zveřejnily pak čtyři kritické příspěvky na Čulíkovu adresu (emocionální Štětinova obrana "angažovaného objektivního žurnalismu" byla reakcí na Čulíkovy nezveřejněné argumenty) a odmítly poskytnout obdobný prostor pro Čulíkovu argumentaci, neboť takovým názorům je možno dát jen malé místo v rubrice Reakce čtenářů: Čulikova odpověď na Štětinův článek "není kvalitní", argumentoval Patočka. Čulíkův v Literárkách nezveřejněný nekvalitní článek "Být ´angažovaný objektivní novinář´ je nesmysl" si můžete přečíst zde.
1. Proč píší Jaromír Štětina a Petra Procházková
takto zaujaté články ve prospěch Grigorije Javlinského? (Článek není v časopise Týden už k dispozici, k dispozici je však v Britských listech na adrese http://www.britskelisty.cz/0006/20000627b.html#01) - 2. Byl zveřejněn
finanční audit "agentury Epicentrum" Jaromíra Štětiny a Petry
Procházkové, aby bylo zjevné, jak je financována? Britské
listy požádaly Jaromíra Štětinu o rozhovor, aby tyto
skutečnosti objasnil. Jaromír Štětina rozhovor odmítl,
protože jsou Britské listy "neseriozní", a namísto toho hodlá
Jana Čulíka žalovat. Ochota podrobit se nezávislému
kritickému zkoumání Britských listů v rozhovoru s nimi však
autoritu interviewované osoby posiluje, neochota ji naopak
oslabuje.Komu byla v r. 1993 udělena licence TV Nova. Soubor
důležitých dokumentů z RRTV, z nichž zřejmě vyplývá,
že právní předchůdce firmy CME, společnost CEDC, se
přímo podílel na správním řízení v rámci
udělování licence pro TV Nova (na rozdíl od Vladimíra
Železného), je v Britských listech na tomto
místě.
V zájmu vlastní důvěryhodnosti by měl vedoucí Úřadu vlády, ministr Karel Březina
Britským listům vysvětlit, z jakých důvodů byl osvobozen od
povinné vojenské služby, když podle oficiálního
životopisu sportuje. Tiskový mluvčí Úřadu vlády Libor
Rouček je Britským listům - je podle zákona o přístupu k
informacím - dlužen
odpověď na otázku, jaký má plat zaměstnanec Úřadu
vlády Jindřich Marek.
Druhý výbor z
Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium
Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém
knihkupectví Kosmas přímo na této
adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se
zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství
v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích
českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí
Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a
českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku -
stručně vysvětlující, co v knize je - je zde,
podrobný obsah knihy je zde,
obálka je tady.
(První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium
Publishing, 1999, je rozebraný.)