Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Zde je adresa Britských listů.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Co je nového v České republice
(Zpravodajské) impérium vrací úder? Do středečních Událostí zařadila Česká televize příspěvěk o pochybných ekonomických praktikách, které má na svém kontě z působení v Úřadu pro státní informační systém (ÚSIS) člen Rady ČT Jiří Kratochvíl. Materiál Patrika Kaisra byl zpracován objektivně, na základě zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu a názoru odborového předáka ÚSIS. Slovo dostal i pan radní a není vinou zpravodajského týmu, že ve svém vystoupení nepřesvědčil. Sledujme pozorně tuto kauzu: pokud v zítřejších Událostech uslyšíme dvoustránkové dementi, můžeme si být téměř jisti, že pracovníci veřejnoprávní televize odvedli dobrou práci. (T.P.)
Když hlasovat tajně je tak příjemné... - že, Rado České televize? Ačkoliv nový jednací řád Rady (§ 3, odst. 5) stanoví, že součástí zápisu je i hlasovací protokol, na internetu jsou z posledních dvou zasedání k dispozici opět pouze klasické, "jirákovské" zápisy. Slibovaný další krok k otevřenosti práce Rady se tedy uskutečnil jenom na papíře. Ještě že novináři mají teď tak snadnou možnost zeptat se radních prakticky na cokoli - první tisková konference se koná už za necelé tři měsíce. Zítra kupuji metr a stříhám! (T.P.)Podpora Rady České televize televiznímu vedení ve sporu se zpravodajskou redakcí jejího bývalého šéfredaktora Zdeňka Šámala "nepřekvapila", informuje o Šámalovi znovu ČTK. Úterní prohlášení rady, která schválila dosavadní postup vedení, označil Šámal za nepřekvapující, alibistické a v podstatě zapadající "do celkového vývoje".
Ten se podle něj ubírá jakousi cestou normalizace "směrem k bezpohlavnosti zpráv". (Jako že by zrovna za Šámala nebylo zpravodajství ČT nudné, šedivé a nekompetentní! - Velmi zajímavé je, jak obrovský přístup do sdělovacích prostředků má pořád Šámal, i když už v televizi není - Hodače či Chmelíčka necituje nikdo. Proč? Je to jejich "nekomunikativností" nebo snad něčím jiným?) Důkazy o politickém pozadí současného vývoje Šámal nemá, i když připouští, že zde hraje roli vůle některých politiků mít televizi tam, kde ji chtěli mít.- Velmi zajímavé také je, že ČTK ve zprávě o Šámalových výrocích opakuje nepřesnosti, které dementovala jak Rada, tak Britské listy. Zdá se, že není pravda, že chtělo vedení ČT do Událostí prosadit "zveřejnění celé více než čtyřicetiřádkové zprávy", jak uvádí ČTK, a také zřejmě není pravda, že Šámal rezignoval: nejprve byl Chmelíčkem odvolán - to potvrzuje Rada ČT. Více o tom v dnešním vydání Britských listů.
V pražském Klementinu bylo včera naměřeno 35,6 stupně Celsia. Padl tak 139 let platný rekord pro včerejšek z roku 1861, kdy klementinští pozorovatelé počasí naměřili 32,4 stupně Celsia. Na možnost výskytu zvýšené koncentrace přízemního ozónu a možnost výskytu zdravotních komplikací především u lidí s dýchacími problémy a u astmatiků upozorňuje Český hydrometeorologický ústav v Plzni.
Odboráři akciové společnosti Železárny Hrádek u Rokycan, kde byla vyhlášena počátkem června stávková pohotovost, podali na představenstvo firmy trestní oznámení kvůli zadržování odborových příspěvků. "Vedení společnosti odborům Železáren dluží 900.000 korun za příspěvky, které byly zaměstnancům sraženy ze mzdy, ale nebyly odvedeny na účet odborů," řekl odborový předák František Novák.
Vláda rozhodla, že uvolní 140 miliónů korun na přípravu a realizaci výročního zasedání Rady guvernérů Mezinárodního měnového fondu a skupiny Světové banky, které se bude konat poslední zářijový týden v Praze.
Po třech týdnech od operace břišní kýly může prezident Václav Havel začít naplno pracovat.Do příštího týdne bude Havel pobývat na zámku v Lánech.
Za porušení opoziční smlouvy a "tolerančního patentu" ze strany sociální demokracie by považovali představitelé ODS neschválení novely volebního zákona, jejíž osud je kvůli nesouhlasu několika senátorů ČSSD nejistý.
Společnost CET 21 změní v pátek zřejmě část svých jednatelů. Její podílníci jednají také o navýšení základního jmění, které by mohlo být spojeno i se změnou vlastnické skladby. CET 21 má mít v pátek podle informací ČTK valnou hromadu.
Veřejnoprávní Česká televize dělá reklamu soukromému časopisu. Jak je možné, že veřejnoprávní Česká televize inzeruje na svých stránkách soukromou debatu týdeníku Respekt, uspořádanou "k desátému výročí jeho založení"? Sponzoruje to snad na základě smlouvy? Viz http://www.czech-tv.cz/servis/texty/debata_respekt.htm)
Naléhavá prosba o pomoc.Píše Jana Tichá:
Vazeny pane Culiku,
obracim se na Vas s prosbou o pomoc. Muj pritel v Kanade ma velke problemy
se svoji dcerou. Je psychicky nemocna, presto kanadske urady jeji pripad
resi neustalym veznenim misto toho, aby ji bylo umozneno se seriozne lecit.
Cela jeji historie je popsana na: www.helpdita.8k.com, ale o tomto vebu vi
jen malo lidi. Jde o mladou zenu, ktera si sama nedokaze pomoci, a to, co s
ni delaji kanadske urady, je bezvychodne, podle me skonci sebevrazdou.
Nabizela jsem priteli, abychom ji prevezli do Cech a zaridili ji leceni v
Cechach, ale ma to spoustu uskali. Ta nejvetsi prekazka je, ze by s tim
musela souhlasit, a ona si nepripousti, ze by leceni potrebovala, a
pak...dost dobre si nedovedu predstavit jeji prepravu letadlem, snad jen
pod lekarskym dohledem a spoustou sedativ. Pritel si uz pres rok dopisuje
se vsemi moznymi urady v Kanade, ale vysledek je temer nulovy. Mam pocit,
ze v Kanade takto postizene lidi uklizeji do vezeni, aby neprekazeli. Ale
nikdo jim nechce pomoci. Mozna by stacilo uvest jen na Vasich strankach
odkaz, pritel je uz zoufaly, nevi na koho se obratit.
Veřejnoprávní Česká televize má zajímavý seznam korektních tiskovin, jimž jedině umožňuje rozhovor se svým panem generálním ředitelem. Britské listy mezi nimi nejsou.
Úřad vlády mlčí; to, že existuje jakýsi zákon o přístupu k informacím je mu jedno? V zájmu vlastní důvěryhodnosti by měl vedoucí Úřadu vlády, ministr Karel Březina Britským listům vysvětlit, z jakých důvodů byl osvobozen od povinné vojenské služby, když podle oficiálního životopisu sportuje. Tiskový mluvčí Úřadu vlády Libor Rouček je Britským listům - také podle zákona o přístupu k informacím - dlužen odpověď na otázku, jaký má plat zaměstnanec Úřadu vlády Jindřich Marek. Čtěte o kořenech krize v České televizi v knize ...jak Češi jednají. S novým krizovým vývojem v České televizi se náhle stal nesmírně aktuální druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají, který na prvních cca 150 stranách líčí dramatický vývoj ve zpravodajství ČT za poslední dva roky a obsahuje k tomu mj. rozhovory s Janou Bobošíkovou a s Ivanem Kytkou. Kniha je k dostání u všech lepších knihkupců v Praze, například v knihkupectví Fišer v Kaprově ulici a také v internetovém knihkupectví Kosmas, viz níže.
Druhý výbor z Britských listů ...jak Češi jednají (Milenium Publishing, Chomutov, 580 stran) lze objednat v internetovém knihkupectví Kosmas přímo na této adrese.
Dosti podstatná část nového výboru z Britských listů se zabývá dosud nepříliš úspěšnou reformou zpravodajství v České televizi, dále kniha pojednává mj. o reakcích českých intelektuálů na analýzu Václava Havla v pojetí Johna Keana, o české politice a kultuře, o české byrokracii a českých postojích obecněji. Předmluva ke knižnímu svazku - stručně vysvětlující, co v knize je - je zde, podrobný obsah knihy je zde, obálka je tady. (První výbor z Britských listů ...jak Češi myslí, Milenium Publishing, 1999, je rozebraný.)
Překvapivá Kateřina Dostálová. Podotýká Juliana: V rozhovoru s T. Pecinou me prekvapila K. Dostalova. Uz nevim, kde jsem
cetla (jak to obycejne byva u podprahovych informaci), ze jako galeristka
mediim nerozumi, ale myslim, ze to neni pravda. Je vzdelanejsi nez
prumerny politik.
Jak zabránit tomu aby, veřejnoprávní média dělala reklamu soukromým časopisům? Konstatuje Juliana: Vazeny pane Culiku,
Vy se rozcilujete, ze CT propaguje Respekt, ale CRo nezustava pozadu. V LtN
c. 26 (21. 6.) je reklama na verejnou debatu tydeniku Respekt, kterou
spoluporada CRo-Radiozurnal a divadlo Archa.
K. Dostalova mela dobry napad, aby se spojily CT a CRo. Ja bych to jeste
vylepsila. Mohlo by se spojit tech medii vic. Stejne je to jeden velky
moloch. At otevrete co chcete, vzdycky natrefite na ty same lidi. Tak at se
spoji dohromady i formalne.
PS Koncesionari by na CRo mohli pozadovat politickou vyvazenost a
nestrannost, takze se mozna casem dockame toho, ze Radiozurnal bude
spoluporadat verejnou debatu s Halo novinami.
Muze obycejny clovek nejak zabranit tomu, aby CT a CRo podporovaly z jeho
koncesionarskych poplatku soukrome casopisy a noviny?
Smutný úsměv. Píše Vojtěch Polák:
Pane Culiku,
obcas se musim smutne usmat nad poznamkami typu:
"Absence komunikace uvnitř podniku je závažná věc..., protože ochromuje
důvěru a podvazuje iniciativu..."
Tyhle veci vsichni vedi, ale nijak se tim neznepokojuji. Ovsem
nepovazuje se za slusne mluvit o tom nahlas. Je to takova ticha dohoda.
Vsichni o tom vime, ale delame, ze je vsechno v nejlepsim poradku.
Najde-li se obcas nejaky nevychovanec nebo mlady a nezkuseny horlivec,
hrave ho usadime:
"To bude běh na dlouhou trať. Deset let je strašně krátká doba, aby ..."
Nakonec, mame-li dost casu ve chvili, kdy nam ujizdi vlak, tak zrejme o
nic nejde. Aspon pak muzeme moudre poucit nezkusene:
"Tak vidite, stejne nam ujel! A vy byste se hloupe honili!" Krize ve zpravodajství ČT. O tom, jak si Václav Klaus zjevně vyzkoušel, zda svou nezávislou linii míní Česká televize vážně, a jak to skončilo odchodem Romana Proroka i Zdeňka Šámala, píše v aktuálním čísle časopisu Central Europe Review anglicky Jan Čulík na tomto místě.
"Děkujeme, odejděte" ještě existuje. Informuje Josef Brož, že nové stránky hnutí Děkujeme, odejděte, jsou zde.
Profesionalita a nezávislost nové Rady České televize se už projevuje? Napsal Tomáš Pecina, který požádal nového člena Rady České televize Františka Mikše o rozhovor pro Britské listy:
Právě jsem mluvil s Františkem Mikšem. Řekl mi (téměř doslova) toto:
"Voláte pozdě. Já jsem si mezitím stačil ty vaše Britské listy přečíst a řeknu Vám, že něco tak špatně napsaného, neobjektivního a zaujatého si nedokážu představit. A jestli si myslíte, že s vámi budu ztrácet čas, tak jste na omylu!"
Prosím, publikujte, to má stejnou cenu jako celostránkový rozhovor. (T.P.)
TEMATICKÝ ARCHÍV BRITSKÝCH LISTŮ je na adrese
http://www.britskelisty.cz/xz/.
Přehled anglicky napsaných článků od Jana Čulíka a Andrewa Stroehleina o aktuálním vývoji v České republice najdete zde a zde.
Hudba a zvuk - Každé úterý: Týdenní přílohu věnovanou vážné hudbě (archív textů i zvukových ukázek) píše a rediguje v Neviditelném psu Lubomír Fendrych na adrese
http://pes.eunet.cz/hudba/hudba.htm.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu
http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University). Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
|