Občané v ČR sice platí za zdravotní péči víc než dost - je to ale opravdu dost ?
Ad článek “Občané v ČR platí za zdravotní péči víc než dost.” ( Vladimíra Bošková)
Paní Bošková má, jako obvykle, pravdu. Stejně tak, jako obvykle, jen částečnou a demagogicky zdůvodněnou.
Částky, které jako pojištěnci zdravotních pojišťoven, společně se zaměstnanci platíme, jsou dosti vysoké. Jiná věc ale je, zda opravdu stačí na poskytování péče dejme tomu na úrovni vyspělých západoevropských zemí, včetně Velké Británie, se kterou p. Bošková naše výdaje srovnává.
Nezpochybňuji fakt, že i v našem zdravotnictví nejsou vždy peníze vydávány nejrozumněji, a že i u nás se někdy penězi plýtvá.
Přiznávám, že jsem si nedokázal sehnat data, podle kterých byla stanovena suma 900 US dolarů, o kterých paní Bošková píše, jako o výdajích na jednoho “pacienta” u nás, zřejmě po přepočtu na paritu kupní síly u nás. Jediné, co se mi podařilo najit na Internetu, byla suma 12 062 Kč veškerých výdajů na zdravotnictví u nás ( t.j. včetně soukromých) za rok 1998 na jednoho obyvatele. (Pojem pacient se mi zdá nepřesný, protože nevypovídá o lidech, kteří třeba k lékaři vůbec nechodí. )
Prostým přepočtem, i při uvádění dřívějších kursů dolaru a jistém zvýšení nákladů za rok 1999 a 2000 se ani vzdáleně nedostaneme k sumě 900 x dejme tomu 34 = 30 600 Kč.
Ovšem dnes se kurs Kč a US dolaru pohybuje na úrovni 37 - 38, což zřejmě prodraží nákup léků ze zahraničí, stejně jakozvýšené ceny benzinu zdraží provoz zdravotních dopravních služeb, včetně vlivu na zdražení oněch zmiňovaných lacinějších rohlíků a prostěradel.
Nevěřím, že přepočet českých cenových specifik je až tak výrazný.Ostatně tato specifika zahrnují , kromě jiného, také nízké mzdy českého zdravotního personálu, ať už lékařů nebo sester, ( což paní Bošková diskrétně zamlčela) a toto specifikum, lépe řečeno nemravnost, by mělo být co nejdříve odbouráno.
Z pracovních důvodů ale budu respektovat tyto paní Boškovou uváděná čísla, přesto, i při jejich akceptaci, zde vidím několik nesrovnalostí:
1. Rozdíl 400 US dolarů ( paní Bošková uvádí 1300 US dolarů v GB)je jen méně než 1/3 britských výdajů, ale to dělá skoro polovinu výdajů českých (zvýšených korekčním přepočtem).
Přidejte tuto polovinu do českého zdravotnictví, a bude to dělat dalších 148 mld Kč
( prostý přepočet sumy 400 US dolarů x 37 ( kurs - dnes mírně podhodnocený x 10 mil. obyvatel ČR) - dalších do zdravotnictví. Tentokrát pravých, a nekorigovaných “ českými specifiky” A to už je opravdu slušná suma ! ( Celkové zdravotnické výdaje v onom roku 98 činily 124,284 mld Kč)
2. Úroveň britského zdravotnictví dnes považuje i vláda pana Blaira za nedostatečnou, a hodlá ji razantně zlepšit, což se neobejde bez finančních dotací. Pan Blair chce letos dotovat zdravotnictví dalšími asi 2 mld. liber ( Asi dalších 12,3 mld Kč přepočteno na velikost ČR děleno 6).
Ročně se se má navýšit zdravotnický rozpočet o dalších 6 % nad úroveň inflace, a to po několik dalších let. ( Údaje převzaty ze Zdravotnických novin - článek “ V Británii přidávají peníze")
Opravdu je v českém zdravotnictví dost peněz ?
Opravdu máme na všechno, pro všechny a bez plateb od pacientů ?
Dalibor Žůrek
Poznámka JČ: Kromě radikální další finanční injekce do britského státního zdravotnictví chce Blair podstatně zvýšit jeho efektivnost velmi razantní restrukturalizací práce lékařů i zdravotních sester, což zřejmě povede ke vzniku značné kontroverze.(Vláda: "Ano, dáme vám další peníze, ale budete se muset vzdát svého výlučného postavení a budete muset daleko víc a daleko efektivněji pracovat." Lékaři budou namítat, že reformy jsou nesmyslné a že další předělávání zdravotnického systému ho jen dočasně dál ochromí.)