V pondělí jsme na základě informací od pražských spolupracovníků zveřejnili tuto noticku o nedělním pořadu o zdravotnictví s ministrem Ivanem Davidem.
Nejasně se hovořilo o konkursech pro poskytování stravy v nemocnicích. Ministr David zdůrazňoval, že měřítka pro tyto konkursy zadávají nemocnice. V žádném z těchto případů nebylo možno určit, kde je pravda. Česká televize se spokojila s relativistickým poskytnutím prostoru jakýmkoliv názorům, bez snahy je hlouběji analyzovat či zobecňovat.
Zdánlivě byl pořad V pravé poledne dramatický, kromě povrchního emocionálního vzrušování diváka (sledovanost!) však nevyřešil nic
Otázky Romana Proroka
Zajímavé je vyčlenit si z transkriptu pořadu zásahy moderátora Romana Proroka do proudu diskuse. Uvidíte z nich, jak pasivně ten člověk reagoval na to, co se kolem něho děje. Namísto toho, aby diskusi vedl a určoval jí řekněme každých dalších pět deset minut agendu novými, objevnými, překvapivými otázkami třeba i za pomocí občasných kratších vysvětlujících šotů, byl většinou jen ve vleku událostí. Česká věta se mluvnicky dělí na tzv. téma (co už je známo) a réma (novou, neznámou, objevnou skutečnost.) Prorokovy zásahy do debaty byly většinou tématy, velmi zřídka rématy. Posuďte sami. Většina z nich vyplývá z toho či navazuje na to, co bylo právě řečeno.
Prorok není nad věcí, nezdá se, že by myslel v předstihu před ostatními mluvčími. Struktura pořadu je otázkami chabě definována. Po první otázce ministrovi a Roegnerové Prorok už většinou jen reaguje na to, co se kolem něj děje - sám přináší novou agendu jen málo. Možná to dělá záměrně, ve snaze nechat se plynule nést proudem řeči. Pokud však moderátor pořadu neurčuje, kudy má jít, a nechává se jen unést debatou, vzniká chaos. Většina Prorokových otázek vyplývá z toho, co předtím samy řekly interviewované osoby. Chybí nadhled.
V závěru pořadu konstatoval Roman Prorok, že diskuse prý ukázala "hlubokou krizi řízení zdravotnictví". Spíš, myslím, ukázala neefektivnost takovýchto druhů pořadů v České televizi.
Otázky a reakce Romana Proroka:
1. Zákon:
Pane ministře, odstoupíte, pokud parlament novelu neschválí?
Budete na to mít příležitost. Teprve jsme na začátku pořadu. Prosím proto, odpovězte na mou otázku: Odstoupíte, pokud sněmovna návrh novely zákona o zdravotním pojištění neschválí, ano, nebo ne?
Pokud budeme dostatečně struční, jistě k tomu bude příležitost.
Paní ředitelko, očekáváte vy, že po tom konfliktu, který mezi vámi vzplanul, mezi vámi a panem ministrem, že vás ministr odvolá z funkce?
Odvoláte ředitelku Roegnerovou?
Pane ministře, pojďme se věnovat té záležitosti nejprve kolem toho klíčového zákona, na jehož existenci záleží vlastně další vývoj ve financování zdravotní péče. Pane poslanče, poslední dobou se často mluví o vydírání, není postup opozice v souvislosti s touto novelou totéž?
Budete hlasovat pro přijetí tohoto zákona?
Ani ten argument, že vlastně neexistuje, nebo zatím ještě nebyl předložen návrh zcela nového zákona, a tady vlastně jde o prodloužení platnosti toho starého? Pokud k tomu a nedojde, nebude podle čeho vybírat pojistné.
Ano, to jsou známá fakta. Koho budete trestat tím, že nepřijmete zákon?
A když se to nestane?
Uvědomujete si důsledky takového kroku?
Není to vydírání?
Pane ministře, jak si vysvětlujete slova Miloše Zemana, že menšinová vláda musí respektovat přání sněmovny. (...)
Tato slova byla publikována v tisku. A pokud vím, tak to premiér nedementoval.
Vy tedy nevěříte tomu, že to je výrok vašeho pana předsedy?
Jistě.
To je zásadní poznámka. Prosím, stručná reakce, pane poslanče.
Co k tomu předseda Asociace nemocnic? Sněmovna požaduje hlavu ministra, jinak neprojde zákon, klíčový pro fungování například i vaší nemocnice, FN v Hradci Králové, kterou řídíte. Vy jste nabídli tu roli prostředníka. Myslíte, že ještě bude v této atmosféře a v této situaci co zprostředkovávat?
Na toto téma budeme hovořit ještě za několik málo minut. Já bych se ještě rád vrátil k tomu argumentu pana poslance Cabrnocha. Problém je dosud v tom, že chybí návrh nového zákona o veřejném zdravotním pojištění. Váš úřad na to měl půldruhého roku. Bylo to tak málo?
Jinými slovy, věcný záměr vám zabral právě těch 15 měsíců.
Říkáte tím tedy, že vaši legislativci museli začínat od bodu nula. Podle mých informací ovšem tento návrh zákona už existuje a dokonce i jako parlamentní tisk. Je to pravda?
Pane ministře, vaše reakce, proč nepoužijete tyto podklady?
Je otázkou, proč už v té době sociální demokracie, která slibovala onu legislativní smršť, neměla připraven vlastně jak ten věcný návrh, později i tu paragrafovanou podobu toho zákona.
Děkuji za kompliment. Tři roky tomu nestačí?
2. Situace na ministerstvu
Vznikne-li v diskusi nové téma, vyplývá z toho, co řekli účastníci, nikoliv moderátor!
Odborné zázemí, pane ministře, v tuto chvíli na ministerstvu podle vás je?
Kdo je vaším legislativním náměstkem?
Váš legislativní náměstek pan doktor Hlaváček odešel v polovině letošního roku z úřadu. Proč?
Především ty, které předkládáte vy, protože pokud vím, tak vám sněmovna zatím nepřijala ani jeden.
V tom případě je ale na místě otázka, proč tu novelu, která by měla prodloužit účinnost toho starého zákona, předkládáte až nyní na konci roku?
Já vám věřím.
Pane řediteli, co říkáte tomu, jak vypadá vlastně to, co se nadnáší nad vámi šéfy nemocnic, lidmi, kteří jsou bezprostředně odpovědni za chod zdravotních zařízení a za péči o pacienty?
Pane ministře, čím si vysvětlujete, že vám jsou někteří lidé nepříznivě nakloněni, jak jste nedávno prohlásil. Je to proto, že jste sáhl na určité penězovody, když vás mám správně citovat. Jinými slovy, že jste se dostal do boje proti nesmírně bohatým mafiím, jak jste prohlásil na včerejší konferenci pražské sociální demokracie?
Z mafiánských metod ovšem viní vaši oponenti vás a váš úřad.
To je sice hezké, ale parlamentní skutečnost je trochu jiná. Máte málo rukou?
Pane ministře, patří do té, řekněme, mafiánské kategorie i motolská nemocnice?
3. Výběrové řízení a kontrola Motola
Pana ministra pak obvinila z vydírání, když na ní v předvečer výběrového řízení na stravovací firmu v motolské nemocnici měl i vyvíjet jakýsi nátlak. Proč jste v předvečer té soutěže, pane ministře, paní ředitelce telefonoval?
Telefonoval jste paní ředitelce Roegnerové, řekněme asi těch 30 hodin před začátkem výběrového řízení?
A důvod vašeho telefonátu?
Je to pravda, paní ředitelko, co teď řekl ministr David, že jste odmítala předat doklady kontrole?
Můžete teď tady tváří v tvář ministrovi zopakovat, o čem vlastně s vámi mluvil ten večer?
A ta kontrola v té době ovšem v Motole byla, jak jsem to pochopil.
Jinými slovy, šlo o nátlak pana ministra nebo někoho z ministerstva, aby tu soutěž, která u vás probíhala a kterou vy jste dvakrát před tím zrušila, vyhrála firma Aramark?
Je to stejná firma, která vaří na vašem ministerstvu, pane ministře?
Jistě, ale můžete odpovědět na mojí otázku, je to stejná firma, která vaří na ministerstvu zdravotnictví?
(Ukazuje na kameru dokument od ministra.) Je to tedy dopis FN v Motole od ekonomického náměstka.
Spor s Čihařem
Pane ministře, k té kontrole, která v Motole proběhla, jejíž výsledky jste zveřejnil na začátku tohoto týdne, pokud se nepletu. Proč byl váš ekonomický náměstek Jiří ČIHAŘ, alespoň jak tvrdí on sám, podle svých slov vynechán ze hry?
Jakou dokumentaci?
Ano, takhle vypadá trestní oznámení.
Převodem nemocnice Malvazinky pod FN Motol.
Vy tedy tvrdíte, že váš náměstek cosi kryl svým vyjádřením?
Ano, teď mluvíte o tom vašem omluvném dopise paní ředitelce Roegnerové..
Udělal jste tu chybu vy?
Otázka zní, proč jste se tedy omlouval vy, jako ekonomický náměstek, který, jak sám říkáte, jste s tou kontrolou podle všeho neměl nic společného?
Já vám zatím děkuji, slovo dám teď panu ministrovi. Jaké je vaše stanovisko k tomu, co teď řekl váš náměstek?
Já bych vás poprosil trošku o přehlednost. Obávám se, aby se v těch záležitostech diváci neztratili.
Pane ministře, jedním z vašich argumentů bylo, že pan náměstek Čihař se vlastně omlouvá proto, že tím cosi kryje, neboť je pod čímsi podepsán, ovšem podle mých informací se stal náměstkem ministra až tři měsíce poté, kdy váš předchůdce ministr Stráský rozhodl o převodu těch Malvazinek.
Pane náměstku, co k tomu chcete říci?
Pane ministře, zpochybňujete závěry té auditorské firmy?
A odpovědný je za to kdo?
Já se obávám, že to asi tady v tuto chvíli nevyřešíme, protože je to tvrzení proti tvrzení. Budete si asi muset sednout takto k jednomu stolu a dohovořit. (...) Odvoláte pana náměstka Čihaře?
Ptám se, jestli existují důvody pro jeho odvolání.
Pane náměstku, budete jednat s ministrem Davidem o vaší rezignaci?
Pane náměstku, moje otázka zněla: Budete s ministrem jednat o vaší rezignaci?
Pánové, co tomu říkáte?
Chcete říci, že se používají k tomu, aby lidi zastrašovaly?
Viděl jste lustrační osvědčení pana Šudáka?
Takže šéf vnitřní kontroly ministerstva zdravotnictví, což je funkce pana Zdeňka Šudáka, není jmenovanou funkcí?
Ovšem funkce náměstka ministra je jmenovanou funkcí. Viděl jste lustrační osvědčení, alespoň tak se o tom hovoří v tisku, pana náměstka Pokorného?
Já pouze zvedám otázky, o kterých spekulovaly noviny, rozhlas, televize.
Teď vám právě dávám příležitost k tomu, abyste tato tvrzení vyvrátil.
Já je nebudu žádat v žádném případě, pane ministře. To jsou pouze otázky, které se nabízejí a o kterých se hovořilo.
Já nepochybuji o tom.
Ano. Mám.
(atd.)