Mugabeho oběti: "Není to rasismus, je to politika"
Tichaona Chiminya byl rezervovaný muž, ale když mluvil o politice, hovořil o ní ohnivě. Byl čelným činitelem hlavní opoziční strany v Zimbabwe, Hnutí za demokratické změny, Movement for Democratic Change, napsal včera deník Guardian.
V sobotu večer jel s dalším stoupencem MDC, Talentem Mabikou, automobilem. Zastavili ho stoupenci vládnoucí strany Zanu PF prezidenta Roberta Mugabeho, vytáhli je oba ven, ubili je klacky k smrti a zapálili jejich mrtvoly.
Chiminya byl jedním z nejméně šesti černochů - pěti stoupenců strany MDC a jednoho policisty - kteří byli usmrceni v násilí, které v posledních čtrnácti dnech postihlo Zimbabwe. Byl usmrcen téhož dne, kdy byl zabit David Stevens, první bělošský farmář. Ale zatímco se zprávy o usmrcení tohoto bělošského farmáře dostaly do palcových titulků, smrt černochů Chiminyi a Mabiky nevyvolala skoro žádné zprávy.
Stoupenci MDS poukazují na to, že Mugabe právě chce, aby světový tisk líčil nepokoje v Zimbabwe jako rasovou válku. Země trpí vysokými úrokovými mírami, vysokou nezaměstnaností a vysokou inflací. Je měsíc před volbami a šéfové opozičních stran považují útoky na bělošské farmáře za Mugabeho krvavý pokus odvést pozornost od skutečných problémů země.
"Nejde vůbec o rasismus, jde o politiku," uvedl Remus Makuwaze, člen exekutivy MDC. "Vláda se snaží odvést pozornost od svých hospodářských a politických problémů, a tak začala útočit na menšinu."
Bílých Zimbabwanů je v zemi jen 1 procento, ale vlastní většinu nejlepší půdy, která byla místnímu obyvatelstvu odebrána během dlouhých desetiletí.
Většina Zimbabwanů, včetně bělochů, souhlasí, že musí dojít k pozemkové reformě. Málo zimbabweských občanů, včetně většiny černochů, že přesvědčeno, že to vláda nyní dělá správně.
Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že Mugaboa strana Zanu-PF je stále ještě nejsilnější politickou silou v zemi, Mugabe sám však není populární. Podpora opoziční MDC, která pořádá po celé zemi veřejná shromáždění, sílí.
"Máme tady nezávislost už dvacet let," konstatoval Kitizo, mladý muž z Harare, který nechtěl uvést své plné jméno, "tak těžko můžeme dál pokračovat tak, že by tak malé množství lidí vlastnilo tolik půdy, když mnoho lidí nemá nic. Ale nemůžeme je zabíjet. Potřebujeme taky demokracii."