24. 3. 2003
Irák: Na co jsme zapomněliNepovažuji se za odborníka na irácký konflikt a tím méně jsem schopen předkládat kvalifikované teze lokálního či globálního charakteru. Přenechám to jiným.
Cítím ale srdcem, že něco není v pořádku, na něco jsme zapomněli. Zapomněli jsme, že hlavním viníkem dnešní války je George Bush starší, bývalý prezident USA, který nebyl schopen na začátku devadesátých let uzavřít prospěšnou mírovou smlouvu a zatlačit tam, kde mohl. Odhlédneme-li od neuvěřitelné zkázy, kterou přináší moderní válka, zapomeneme-li, že devastuje lidské domovy a lidské duše, pak krutě zapomenutou kapitolou irácké války zůstává ekologie.
|
Když Saddám Husajn ke konci první války v Zálivu zapálil ropné vrty, ekologická katastrofa se těšila široké publicitě. Saddám Husajn se tehdy zachoval hanebně k přírodě a toxické zplodiny zamořily Perský záliv. Je dobře, že byl svět informován a pobouřilo to světové společenství. S ironií sleduji prohlášení, kterak žijeme na jedné planetě a musíme globalizovat -- obchod, kulturu, válku. Ale kde je globalizace ochrany přírody? Přece žijeme na stejné planetě a ekologická katastrofa na jednom konci světa ohrožuje i druhou polovinu této planety. Světová zpravodajství již čtyři dni nepřetržitě přinášejí zprávu, kolik tun bomb dopadlo na civilní a vojenské cíle, kolik se podařilo zavraždit lidí, kolik kilometrů bylo dobyto, kolik se zřítilo vrtulníků a jak je to fajn. Proč ale všichni mlčí, jaké budou ekologické následky? Kde je investigativní žurnalistika? Jsou snad novináři hluší, slepí, nekvalifikovaní, vystrašení nebo zaujatí? Jsem občan, platím daně a chci informace. Nezajímá mě, kolik kilometrů která armáda dobyla. Zajímá mě, kolik kilometrů přírody zničila, jaké jsou další ekologické následky a kdo to všechno napraví, respektive nápravu zaplatí. Novináři, kde jste? |