Karel Marx (1818-1883)

Německý filosof, ekonom a politický myslitel. Ve spolupráci s Bedřichem Engelsem autor kritiky kapitalismu a propagátor jeho negace - komunismu, inspirátor a ideový vůdce světového dělnického revolučního hnutí. Vychází z něj různé levicové proudy, od sociální demokracie až po komunisty, jeho poznatky a názory ale významně ovlivnily i tzv. kritickou teorii.

Hlavní díla: Komunistický manifest (1848), Ekonomicko filosofické rukopisy (napsány 1861-1863) Kapitál (I. díl, 1867, II. díl posmrtně, 1885, III. díl posmrtně 1893), Občanská válka ve Francii (1871).

Narodil se r 1818 v německém Trevíru v Porýní. Jeho otec byl právníkem a on sám také studoval práva v Bonnu, později však přestoupil na filozofii. Později pracoval jako novinář v regionálním týdeníku Rheinische Zeitung, ale kvůli svým radikálním politickým názorům byl nucen roku 1847 uprchnout do Francie. V Paříži se seznámil s Bedřichem Engelsem a uzavřel s ním doživotní přátelství. Z Francie byl záhy vypovězen a uchýlil se do Bruselu. Tam vydal svůj první významný spis Bída filozofie. V té době začal také spolupracovat se Svazem spravedlivých, který se později přejmenoval na Svaz komunistů, pro nějž roku 1848 spolu s Engelsem sepsali programový dokument nazvaný Manifest komunistické strany. V letech 1848-49 se Marx účastnil revolučního hnutí v Německu a po jeho porážce emigroval do Londýna. Podílel se na založení mezinárodního dělnického hnutí a jeho organizace, která vstoupila do dějin jako I.internacionála. V roce 1867 napsal své stěžejní dílo Kapitál. Když roku 1883 zemřel, nebyly zbylé dva díly Kapitálu dokončeny. Bedřich Engels je tedy dopsal podle poznámek a zápisků, které po Karlu Marxovi zůstaly.

Ekonomika je v marxistickém pojetí považována za tzv. základnu, vzdělání, kultura, zdravotnictví atd. pak za nadstavbu. Jinými slovy řečeno, ekonomická základna je rozhodujícím společenským faktorem, zatímco sféra nadstavby, je odrazem ekonomické základny (hospodářský život určuje oblast nadstavby). Základna a nadstavba jsou dialekticky propojeny zpětnou vazbou, tedy jedna druhou stále ovlivňují a podmiňují. T. G. Masaryk o Marxovi a jeho díle řekl: A to jest nová doba ve vývoji smyšlení sociálního, že totiž socialismus přestává být náboženský. Toto stádium vývoje nám prezentuje marxismus a to jest jeho veliká zásluha.

Marxismus se ve 20 stol. proměnil v marxismus-leninismus. Marxistická hnutí všeobecně zdůrazňují čtyři hlavní ideje:

  1. Malá skupinka bohatých žije v přepychu, zatímco většina pracujících žije v chudobě.
  2. Cesta, jak tuto nespravedlnost odstranit je nastolení socialistické soustavy, řádu, kde výrobní prostředky vlastní pracující, namísto hrstky vykořisťovatelů.
  3. Ve většině případů je jediným praktickým způsobem, jak nastolit tuto soustavu revoluce.
  4. Aby se tento společenský řád udržel, musí být nastolena diktatura proletariátu.