Zotročování českých zaměstnanců
Autorovo jméno a adresa je redakci známo.
Vazeni panove Culiku, Ferdinande a Kostasi Zgafasi,
par poznamek k zotrocovani ceskych zamestnancu jejich (jedno zda
cizozemskymi) zamestnavateli:
1. tento trend opravdu existuje - mam v tom smeru zkusenosti
2. netyka se jen delnickych profesi, ale i rady vysoce
kvalifikovanych a prestiznich povolani
M.j. je i pricinou nizke urovne sdelovacich prostredku. Cituji slova
jednoho z novinaru:
"...oni zamestnavaji co nejvice mladych novinaru, kterym nemusi moc
zaplatit a ktere honi jak nadmutou kozu a nuti je hlavne produkovat mnozstvi clanku bez
ohledu na profesni uroven (hlavni je mit naklad a nadelat prachy). Ti mladi jsou tam
nestastni, ale snazi se obstat za kazdou cenu..."
Lze si vsimnout, ze toto je i pricinou vekove
diskriminace - mladym mohu mene zaplatit, nechaji se lepe manipulovat a muzu je honit a
zdimat (a oni blbecci jeste maji pocit, ze jsou v centru udalosti a velmi 'smart' - no
skoro hrdinove budovani kapitalismu).
Asi tak z treti ruky mam tento drb: na porade uzsiho vedeni jednoho dosti vyznamneho ceskoho deniku se jednou sefredaktor zeptal: "...tak, koho vyhodime?"
Zucastneni strnuli a
ptali se, proc jako, nikdo snad na vyhazov zraly neni a co to znamena. Sefredaktor pry jen
opakoval, ze nekoho musi vyhodit, tak at se na tom koukaji dohodnout.
Jo, stare dobre metody
decimovani jednotky nejsou zapomenuty a lidska povaha je nejakych dva tri tisice let stale
stejna...
Pokud byste se rozhodl tento prispevek publikovat, prosim o
anonymitu. Tesim se, ze jednou ji nebudu pri psani takovych veci potrebovat.
Matiční zeď v Německu
Na berlínském předměstí Stahnsdorf se usadili bohatí západní Němci v nově vybudované, luxusní vesnici. Je oddělena od starousedlíků, východních Němců, protihlukovou zdí, spíše hliněným valem, napsal v neděli 31. října 1999 týdeník Independent on Sunday.
V Berlíně se už nestavějí zdi z betonu a z ostnatého drátu. Ale přijedete-li do vesnice Stahnsdort na západním pomezí Berlína, najdete tam ekologickou bariéru, nedávnou vybudovanou k tomu, aby ochraňovala obyvatele nové luxusní vesnice. Pro lidi, kteří v té vesnici nebydlí, vypadá ta ekologická bariéra zvnějšku velmi silně jako zeď.
Je to asi dva metry vysoký násep hlíny, porostlý travou, s několika otvory pro průjezd automobilů. Když se před násep postavíte, uvidíte po levé ruce řadu neopravených starých činžovních domů. Tak vypadá skoro celý Stahnsdorf.
Vysoký člověk může přes násep právě jen zahlédnout střechy nově postavených garáží. Za náspem je nové sídliště domů v pastelových barvách, s miniaturními zahrádkami, s dokonalými hřišti, s moderními cihlovými chodníky přesně vybudovanými v geometrických vzorcích, je tam superčistý rybník a řady blyštivých automobilů, zaparkovaných na příslušných parkovacích místech. Je to "Sídliště lučních kobylek", rezidenční oblast pro bohaté obyvatele této někdejší východoněmecké vesnice. Obyvatelé luxusního sídliště jsou všichni západní Němci, kteří odešli z Berlína ve snaze najít více životního prostoru za přijatelnější ceny. "Tak nám to tady pěkně zkazili," nadávají místní lidé.
I holičce, jejíž malé holičství je těsně na hranici u nového sídliště, jsou noví obyvatelé nesympatičtí. Sabina Marschnerová sleduje život v Stahnsdorfu už 28 let. Byla u toho, když se rozpadla před deseti lety berlínská zeď . Vznik této nové zdi ji pěkně irituje.
"Zeď je to hnusná," konstatuje, hlas plný rozčilení. "Považujeme to za něco velmi nepříjemného. Údajně je to protihluková bariéra. Jenže hluk to odráží na druhou stranu, takže lidi tady žijí v dvojnásobně hlučném prostředí než dřív. Je to nefér."
"Cizinci" za zdí jsou obviňováni, že se "nechtějí podílet na životě naší komunity" a zároveň i z toho, že "se snaží vnucovat nám svůj způsob života. Ničí totožnost osm set let staré vesnice," tvrdí holička.
Marschnerová přesně rozeznává, kdo je z Východu a kdo ze Západu. "Poznám na 99.9 procent, kdo je z Východu nebo ze Západu. Ne podle oblečení, to mají dnes všichni stejné, ale podle toho, jak jednají, z jejich sebedůvěry." Jediným důvodem, proč není její zkoumání stoprocentně spolehlivé, je to, že "i celá řada lidí z Východu se teď už chová arogantně".
Avšak tito arogantní Východňáři dosud nesebrali odvahu k tomu, aby se nastěhovali do nového luxusního sídliště. "Všichni tady na tom sídlišti jsou ze Západu," potvrzuje Martina Sonnenová, právnička, která se sem před rokem přestěhovala z přeplněného západoberlínského Charlottenburgu. "Proto se nám to tady líbí."
Sonnenovi nejprve hledali byt v předměstské čtvrti Kleinmachnow, která je nyní neznatelně spojena se západním Berlínem. Dá se poznat jen, že to není západní Berlín podle názvů ulic, mnohé z nichž mají dosud jména komunistických hrdinů. Navzdory desetiletí vlivu západního Německa - anebo právě proto - tu v posledních volbách hlasovalo osmdesát procent občanů pro postkomunistickou Stranu demokratického socialismu. Sonnenovi se tam setkali s nepřátelstvím. Dovídali se historky o tom, jak jsou děti západních Němců zastrašovány spolužáky ve škole, jak se západním Němcům objevují na domech nápisy "západní prase", i příběhy o tom, jak mnozí západní Němci nakonec v hrůze uprchli. V západním Berlíně nyní existují kliniky, které léčí případy psychických problémů, způsobených západním Němcům několika lety na východě.
Sonnenovi se tomu chtěli vyhnout, a tak se nastěhovali do luxusního ghetta v Stahnsdorfu. Z obýváku paní Sonnenové není sice zeď vidět, ale i kdyby byla, jí by to nevadilo. "S lidmi na druhé straně nemáme žádné styky," uvádí.
Obě komunity se prostě nestýkají, i když paní Sonnenová nepoužívá slov "Ossi" a "Wessi". "Lidé, kteří se sem nastěhovali, jsou v relativně solidní finanční situaci," vysvětluje. "Lidé, kteří tady vždycky žili, jsou podstatně chudší." Ať tedy žije v době desátého výročí pádu komunismu sjednocené Německo, píše Independent on Sunday.
Sonnenovi pracují v západním Berlíně a mají tam veškeré své přátele i svůj společenský život. Jejich tříletá dcera ale chodí do zdejší školky. Jenže po měsíci je zřejmé, že to nefunguje. "Učitelce ve školce je 27, pochází z NDR" a na děti není dost hodná. A celá škola je pro paní Sonnenovou příliš autoritativní. Dcera je na čekacím seznamu pro školku v západním Berlíně. Ale na tom není nic neobvyklého - většina dětí z luxusního ghetta v Stahnsdorfu jezdí do školy do západního Berlína.
Sousedka paní Sonnenové má větší smysl pro dobrodružství. "Byli jsme se podívat na místní školu, a i když je velmi zanedbaná, asi není o moc horší než školy v Berlíně," konstatuje. Její šestiletý syn tam začne od příštího roku chodit. V každém případě budou vytvořeny z dětí ze západního Berlína samostatné, zvláštní třídy. Na novém luxusním sídlišti ve Stahnsdorfu to všechno vypadá tak dobře, uzavírá Independent on Sunday.
Kavkaz: oblast vášní a zrady
O minulém víkendu pohřbila šokovaná Arménie zavražděného ministerského předsedu, který zahynul, když minulý týden vtrhla do jerevanského parlamentu skupina ozbrojenců a začala střílet, napsal Independent on Sunday. Mezitím o několik desítek kilometrů dál dopadají nemilosrdně bomby na nešťastný čečenský národ.
Kavkaz byl vždycky nebezpečnou a nestabilní oblastí, avšak málokdy natolik nebezpečnou oblastí, jakou je dnes.
Pravděpodobně neexistuje žádná souvislost mezi zavražděním arménského ministerského předsedy a tupým masakrováním Čečenska, které provádí Moskva. Ale na Kavkaze není nic jisté. Je to země vášní a zrady, kde žije než padesát různých etnických, rasových a náboženských skupin a kde může vést řetězová reakce k nestabilitě skoro všude. V historii o tuto oblast spolu bojovali Řekové, Turci a Peršané. Zdálky do oblasti zasahovaly mocnosti jako Británie. Ale největší stín vrhá Rusko.
Až do roku 1991 patřila tato oblast Sovětskému svazu. Předtím po víc než století byly kavkazské národy a státečky součástí ruského impéria. Pádem komunismu získaly Gruzie, Arménie a Ázerbajdžán nezávislost, avšak ty oblasti, které předtím byly v sovětském Rusku, Čečensko, Dagestán, Ingušetije, severní Ossetie a další - zůstaly součástí nového Ruska. V mnoha ohledech to nic neznamená. Romanovovi jsou dávno pryč, a nynější Rusko je oslabené a napůl zbankrotované. Avšak mentalita cara Mikuláše I. z doby před sto padesáti lety stále platí. Mikuláš poznamenal: "Tam, kde byla jednou vyvěšena ruská vlajka, nemůže být nikdy svěšena." Nyní stejně tako tehdy považuje Moskva Kavkaz za svou sféru vlivu, kde si může dělat, co chce. Před osmi lety se Kreml jen obtížně vyrovnal s nezávislostí tří států v Zakavkazí. A jak dokazují dvě války o Čečensko za posledních pět let, běda území, které je součástí Ruska a které se chce osamostatnit.
A tak vzniká typický vzorec řetězových reakcí. Ofenzívu proti Čečensku nevyvolaly jen bomby, které prý rozmísťovaly v ruských městech čečenští teroristé, ale také to, co Moskva považuje za pokus muslimských partyzánů v Čečensku dobýt sousedního Dagestánu a založit na jižních hranicích Ruska fundamentalistickou islámskou republiku. V důsledku ofenzívy však uprchlo 180 000 čečenských občanů na Západ a uvrhlo Ingušsko do chaosu. Seismické otřesy se rozšířily i na jich, do Gruzie, které s Čečenskem sympatizuje a sdílí s ním krátkou hornatou hranici. Není jasné, zda Gruzie chrání čečenské partyzány. Kdyby tomu tak bylo vyvolalo by to jistě zuřivost Moskvy. Rusko a Gruzie nemají ani tak zrovna nejvřelejší vztahy. Gruzie má dobré důvody, aby podezírala Moskvu, ze snahy oslabit gruzínský stát podporováním separatistických hnutí v Abcházii a v jižní Ossetii. Rusko jedná z osobního hněvu i z geopolitických ambicí.
Moskva nikdy nezapomněla Ševarnadzemu, že uspíšil rozklad Sovětského svazu, když byl za Gorbačovova ministrem zahraničních věcí. V ruské vládě ho mnozí téměř považují za zrádce . To potvrzuje Ševarnadzeho silně prozápadní postoj a jeho úsilí, aby byla Gruzie přijata do NATO.
Čečenská válka ovlivňuje i situaci v Ázerbajdžánu. Vláda Moskvy nad Čečenskem, kudy prochází ropovod z Baku v Ázerbajdžánu do přístavů na ruském Černém moři je životně důležitá, má-li se Moskvě podařit zachovat si vliv ve hře o ropná pole u Kaspického moře a v západní Asii. Ruští velitelé jsou přesvědčeni, že je Ázerbajdžán průchozí cestou pro zahraniční ýoldnéře, kteří bojují na straně čečenských rebelů - i když popírají, že bombardují cíle na území jiného, suverénního státu.
Arménie je v této oblasti hlavním křesťanským spojencem svaté Rusi, ale od doby, kdy získala nezávislost, se potácí v opakujícím se kavkazském cyklu války a hospodářské zaostalosti. Jedenáct let starý konflikt Arménie s historickým nepřítelem Ázerbajdžánem o Náhorní Karabach sice vedl k arménskému vítězství a v podstatě k včlenění Náhorního Karabachu do Arménie, ale důsledky byly pro Arménii velmi záporné: izolace, ztráta obchodních cest vedoucích přes Ázerbajdžán a do Ruska, destabilizace arménských zdrojů energie. Arméne je země, která zůstala na přechodném "území nikoho" mezi komunistickou příkazní ekonomikou a svobodným trhem. Vládnou tu korupce a jednotlivé mocenské klany.
Spojené státy vyjadřují znepokojení nad vražděním v Čečensku
Americký prezident Bill Clinton vyjádřil včera při setkání s ruským premiérem Vladimírem Putinem své znepokojení nad rostoucím množstvím civilních obětí v důsledku ruské ofenzívy proti Čečensku. Vládnou obavy, že v důsledku stále většího množství civilních čečenských obětí klesají už velmi špatné rusko-americké vztahy do nejhorší situace od roku 1991. Clinton ujistil sice Putina, že Spojené státy uznávají nedotknutelnost ruského území a právo bojovat na svém území proti terorismu, Clinto zároveň Rusko varoval, aby nezasahovalo do záležitostí jiných nezávislých kavkazských republik, které jsou pětitýdenní ofenzívou proti Čečensku destabilizovány.
Někteří ruští politikové argumentují, že by mělo Rusko zaujmout tvrdý postoj vůči celému Kavkazu, jemuž za sovětské éry Moskva vládla tvrdou rukou. Rostoucí nacionalistická rétorika v Moskvě začíná znepokojovat nezávislé kavkazské státy, včetně Gruzie, která získala nezávislost na Sovětském svazu v roce 1991, ale na jejímž území jsou stále ještě ruské vojenské základny.
Gruzínský prezident Eduard Ševarnadze uvedl, že by chtěl, aby byla Gruzie přijata do NATO, pokud vyhraje volby, které se konaly o minulém víkendu. Američtí činitelé ve Washingtonu začínají být znepokojeni situací na Kavkaze, vzhledem k tomu, že někteří vysocí činitelé ruské armády by přivítali příležitost včlenit Gruzii a další státy zpět do ruské sféry vlivu.
Američtí činitelé poslední dobou otevřeněji kritizují hrubý ruský přístup vůči Čečensku. Avšak právě tento přístup je v Rusku touto dobou velmi populární a očekává se, že povede k výraznému růstu popularity premiéra Putina, kterého už jmenoval Boris Jelcin jako svého případného nástupce.
Náměstek americké ministryně zahraničních věcí Strobe Talbott uvedl minulý měsíc ve svědectví v americkém Kongresu: "Jestliže se situace s Čečenskem nebude vyvíjet přijatelným a příznivým způsobem, ohrozí to všechno ostatní, o čemž hovoříme v souvislosti s pozitivním charakterem dnešního Ruska, včetně vývoje Ruska jako občanské společnosti."
Americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová vyjádřila minulý týden "hluboké znepokojení" ohledně Čečenska Vladimíru Rušailovi, ruskému ministru vnitra. Američané zejména kritizují rostoucí počty civilních mrtvých v důsledku ruských leteckých úderů, perzekuci menšinových národností v Rusku, útěk téměř 200 000 uprchlíků ze této severokavkazské republiky a zjevnou neochotu Moskvy řešit celou záležitost politicky.
Rusové reagují na americkou kritiku bombardování Čečenska poukazem na to, že Američané zase bombardovali Srbsko. Američané ovšem odpovídají, že západní bombardování Srbska způsobilo jen minimální počet civilních obětí. Bombardování proti Srbsku mělo jasný cíl, avšak při ruském bombardování Čečenska žádný jasný cíl definován není.
Český helsinský výbor požaduje ukončení ruských masakrů v Čečensku
Vážený pane prezidente,
Vážený pane premiére,
ozbrojené síly Ruské federace zahájily trestní vojenskou ofenzívu proti Čečenské republice a ospravedlňují tento čin úmyslnou likvidací teroristických enkláv, kteeré prý ohrožují bezpečnost občanů Ruské federace.
Jsme přesvědčeni, že kdyby skutečně zamýšlela ruská vláda najít a potrestat teroristy, kteří způsobili zničení domů a usmrcení a zmrzačení jejich obyvatel, podnikla by ostrou policejní akci, tak jako jinde na světě. Vojenská ofenzíva ruské armády proti Čečensku, která zřejmě povede k rozsáhlým ztrátám na životech na obou stranách, je neadekvátním zásahem a je ze strany Ruské federace hrubým porušením lidských práv. Skupinový terorismus nelze trestat nerozlišující vojenskou ofenzívou proti civilnímu obyvatelstvu žádné země.
Ostře protestujeme proti této vojenské intervenci a požadujeme, abyste ji zastavil.
Také apelujeme na všechny nevládní organizace, které se podílejí na obraně lidských práv a na podporování humanitární spolupráce na světě, aby se k nám v tomto protestu připojily.
Hana Havelková, předsedkyně
Libuše Šilhánová, zástupce předsedkyně
Český helsinský výbor
Britské listy zveřejňují tento text na základě informace, že se Českému helsinskému výboru nepodařilo přesvědčit žádné české sdělovací prostředky, aby o tomto dopisu informovaly.