Britské listy talks to decision makers in the Czech Republic.
Inzerujte v Britských listech! Britské listy letos na jaře četla čtenářská obec přibližně 15 000 samostatných počítačů měsíčně. Sledují je nejvlivnější kruhy v ČR. Mimo jiné poskytují BL jedinečnou možnost zahraničním firmám představovat se české vládě prostřednictvím reklamy na BL svými projekty. (Výtěžkem z reklamy v BL bude financována investigativní novinářská práce v České republice.) Zájemci pište sem.
Andrew Stroehlein rediguje kulturně politický týdeník Central Europe Review.
Tady je minulé vydání Britských listů.
Adresa Britských listů je zde.
Upozornění autorům: Prosím, posílejte pokud možno své příspěvky do BL uložené ve formátu html. Díky. JČ
Co je nového v České republice
Setkání s redaktorem Britských listů. Vlasta Leporská organizuje na sobotu 4. září někam do Prahy setkání s Janem Čulíkem, redaktorem BL. Kdo má zájem přijít, e-mailujte jí, aby věděla, jaký prostor má zajistit. Vím, je to pozdě, ale dřív to organizovat nešlo. JČ.
Vláda jednala o Lánského kontě.
Případem vicepremiéra Egona Lánského a jeho konta v Rakousku zabývala vláda. Lánský přiznal, že neměl ke zřízení bankovního účtu v zahraničí potřebné povolení, a podle některých názorů mu hrozí vysoká pokuta. Na jeho účet v Rakousku poslalo ministerstvo financí před třemi lety 290.000 dolarů (asi devět miliónů korun), které stát dlužil lucemburské společnosti Hollanco.
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart nepovažuje za vhodné, aby se na Domažlicku nyní budovaly velkokapacitní drůbežárny pro chov slepic, které tam nebudou moci
fungovat po vstupu země do Evropské unie.
V ústecké Matiční ulici se zatím keramický plot nestaví, a to i přes úterní oznámení
ústeckého magistrátu, že nepovažuje pondělní rozhodnutí okresního úřadu o zastavení
stavby za právoplatné.
Vláda schválila věcný záměr zákona o zbraních a střelivu, který počítá se zpřísněním
možnosti vlastnit střelné zbraně.
Současná právní úprava není zcela v souladu s direktivami Evropského
společenství. Nestanoví kategorii zbraní podléhajících povolení.
Policie hodlá příští rok v dubnu otevřít záchytné centrum pro zadržené běžence v budově bývalé pohraniční stráže v Břeclavi-Poštorné. Středisko vznikne v blízkosti hranic se Slovenskem a Rakouskem přes odpor místních občanů.
Mezi dvanáct žáků třetí a čtvrté třídy
Speciální školy Karla Herforta přišel ve středu 1. září prezident Václav Havel. Děti se ptaly, jaké to je být prezidentem.
"Musíš se usmívat, i když máš třeba vztek," řekl Havel.
Poznámky k navrhovanému českému zákonu o sdělovacích prostředcích jsou umístěny v angličtině zde, píše Jay Brodell z Denveru.
Politování. Napsal Jan Halva:
Vážený pane Čulíku,
velice Vás lituji, musíte-li číst více takových příspěvků jako byl výplod pana Milana Pola ve včerejších BL. Nejprve jsem se začal smát. Pak jsem zjistil, že to ten člověk myslí vážně. Nazírá-li určitá skupina lidí na některou politickou stranu tímto způsobem, nedivím se současné situaci v ČR.
Proč prohrála ODS v senátních volbách. Napsal Jaromír Křepelka:
Pani Cihelkova,
nahodou jsem se stal dvakrat svedkem verejneho vystoupeni
pani Jiraskove, jednou v Radiozurnalu a podruhe v televiznim
poradu V prave poledne. Tyto dva pripady ve svem prispevku
nevzpominate, presto si myslim, ze vyznamnou merou prispely
k nizkemu zisku hlasu ODS. Zvlaste v prvem pripade mne pani
Jiraskova velmi zklamala, hlavne prohlasenim, ze se nemusi
na nic do Senatu pripravovat, ze vsechno vi jiz predem. Podobny
arogantni pristup projevila, kdyz hodnotila neochotu lidi dojizdet
do zamestnani. Zatimco moderator Jan Pokorny byl velmi dobre pripraven,
pani Jiraskova musela nutne ztratit sve posledni priznivce, kteri ji
slyseli. Politik musi na doterne otazky odpovidat klidne, s humorem
a prehledem. Udajne saramantni pani Jiraskova velmi nizkou urovni
sveho projevu a arogantne hloupym tonem svych odpovedi ukazala,
ze se na verejnou funkci vubec nehodi. To jste mela ve svem
prispevku do BL rovnez uvest, nebot to byla hlavni pricina
jejiho katastrofalniho volebniho neuspechu.
Základní věcné chyby v Lidových novinách. Napsal jeden čtenář:
V příloze Léto (LN 12.8., str. 15) značka wall
uvádí toto tvrzení: "Ultrafialové záření, které je pro lidské oko neviditelné, se ve vlnovém spektru nachází za infračerveným zářením, které je viditelné" (podtrženo mnou). Aby autor nenechal čtenáře na pochybách, že to myslí vážně, je tato taškařice doplněna ještě obrázkem, kde ultrafialové záření je ve směru zkracujících se vlnových délek skutečně umístěno hned za zářením infračerveným. Ovšem jen v horní, česky psané, části obrázku. V jeho spodní části je chybějící interval viditelného záření (nikoliv infračerveného) graficky názorně vyveden. Tak se mi zdá, že celá informace byla přejata z nějakého zahraničního zdroje, a pro vaše noviny pak byla tvůrčím způsobem zprzněna.
Česká vláda, (přesně řečeno Pavel Mertlík) se rozhodla drasticky seškrtat rozpočet na českou kulturu, ale zato rozhazuje peníze v Americe. Znamená to pravděpodobně, že dojde k likvidaci českých literárních časopisů, jako je Tvar či jako jsou Literární noviny, které jsou závislé na vládních kulturních dotacích, a přestanou vycházet zajímavější knížky, protože je už vláda nebude finančně dotovat. Jistě, česká ekonomika je v propadu. Je však ekonomicky moudré likvidovat v dnešním českém postkomunistickém marasmu pozůstatky kulturního zázemí, které nutně závisejí na vládních dotacích? Co to bude znamenat pro další vývoj společnosti? A zajímavé je, že vláda se sice rozhodla seškrtat rozpočet pro kulturní výdaje až na třicet procent původní částky, nicméně však neváhá vydávat drahé peníze na záchranu českého domu ve Spojených státech, který, jak píše Jan Krondl, by zřejmě dokázali sbírkou v Americe zachránit Čechoameričané sami. Není to poněkud turecké hospodářství? Nemohl by se některý novinář na to pana Mertlíka zeptat?
Na adrese http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_fr.html je ve zkusebnim provozu Mertlikem slibovany registr ekonomickych subjektu. Zde si muzete potencialniho obchodniho partnera proklepnout podstatne lepe, nez dosud na http://www.justice.cz. Mimo jine novy registr zahrnuje i podnikajici fyzicke osoby (=zivnostniky).
Hledá se grafik. Autor knihy o nevšedních mezilidských vztazích hledá grafika, nejlépe studenta nesvázaného konvencemi, pro návrh obálky. Obraťte se na adresu MartanM@seznam.cz.
Případné sponsorování Britských listů. Ozvalo se několik čtenářů, že by chtěli finančně přispět na vydávání Britských listů. Máte-li zájem, můžete přispět na můj účet u České spořitelny, 2201638-018/0800, specificky symbol 5251663, variab. symbol 14. Prosím, dejte mi vědět e-mailem, že na to konto nějaké peníze posíláte. Nesejde-li se totiž realistická částka, s níž by se dalo něco podnikat, peníze všem dárcům vrátím.
Vlasta Leporská upozorňuje na internetové stránky, zabývající se korupcí na právnické fakultě. Jsou na adrese korupce.misto.cz/posli_dal.html.
Za názor vyhozena z německého výzkumného ústavu známá česká historička a politoložka Eva Hahnová. Podrobnosti najdete v tomto článku od Matthiase Roesera.
Český superšpión a smrt princezny Diany. Případ podvodných dokumentů týkajících se údajné vraždy princezny Diany a svědectví českého zpravodajce za komunismu, Karla Koechera, že neměl s případem nic společného, je k dispozici také v angličtině v časopise Central Europe Review. - V aktuálním vydání časopisu Central Europe Review shrnuje nejnovější vývoj ohledně TV Nova anglicky Jan Čulík na tomto místě. Na jiném místě je v aktuálním vydání CER anglické shrnutí dosavadní historie televize Nova od Jana Čulíka.
Impuls 99 kritizuje JČ v angličtině v časopise Central Europe Review v článku nazvaném No Pulse 99.
Zmatečné myšlení v Mladé frontě Dnes. Srovnání, jak tutéž informaci o výroční zprávě OSN o lidském rozvoji zpracovala Mladá fronta Dnes a deník Guardian, si nyní můžete přečíst i anglicky v tomto čísle týdeníku Central Europe Review.
Česká média, Zemanovy nadávky a tiskový zákon. Jan Čulík shrnuje nejnovější kontroverzi týkající se českých sdělovacích prostředků v angličtině v tomto článku v týdeníku Central Europe Review.
Poznámky a komentáře Jiřího Loewyho. Někdejší vydavatel (před pádem komunismu) exilového sociálně demokratického čtvrtletního Právo lidu a nynější novinář, píšící do celé řady českých periodik, má své články na internetu na této adrese.
Nepřípustná reklama v českém vysílání BBC. Napsala Juliana:
Vazeny pane Culiku,
domnivala jsem se, ze upozorneni o nepripustne reklame na BBC je v BL
zbytecne dlouho, ale dnes (16. 8.) me tato stanice presvedcila o jeho stale
aktualnosti. V glose o nezamestnanosti (redaktor rekl inflaci) byl Petr
Holub uveden priblizne takto: "Zeptali jsme se na nazor P. H., sefredaktora
Respektu, kteremu o teto problematice vychazi dnes v tomto casopise clanek."
Respekt si nekoupim. Za prve je mi tento zpusob reklamy protivny, za druhe
nerekl Petr Holub nic, co uz bych neslysela alespon padesatkrat.
Neni mi zcela jasne, proc se o nezamestnanosti bavi novinar z BBC s
novinarem z Respektu - proc se BBC radeji nezepta nejakeho sociologa, treba
Petra Marese, nebo lidi z uradu prace.
Skrytá reklama v českém vysílání BBC. Přišel tento dopis: Vazeny pane Culiku,
kdysi jste psal o nepripustné reklame. Ceske vysilani BBC nyni jiz nekolikrat uvedlo
neco ve stylu: Ivan Kytka bude o teto problematice mluvit za dva tydny. Ale
jiz tento tyden si muzete o problemu precist v jeho clanku, ktery vyjde v
tydeniku Respekt. Je to skryta reklama nebo ne? Treba jim Respekt neco
plati za to, ze ho inzeruji, anebo publikuje jejich vysilaci cas, nevim.
Bylo by dobre, kdyby se alespon BBC drzela pravidel.
V Producers' Guidelines BBC se mj praví:
Výrobek nebo služba se nikdy nesmí vyskytovat v obraze ani ve zvuku oplátkou za peníze, služby či cokoliv jiného.
Třeba české vysílání BBC vysvětlí, jaký postoj zaujímá vůči těmto předpisům.
Britské listy rozšiřované e-mailem. Na žádost čtenářů, zda by nebylo možno rozšiřovat BL i e-mailem, je nyní tato služba laskavostí Internet Servisu a Jiřího Gallase k dispozici. Podívejte se na adresu http://www.britskelisty.cz/blpostou.html.
Britské listy nyní mají novou automatickou každý den aktualizovanou upoutávku. Je na adrese http://www.britskelisty.cz/prehled.html. Obracím se na ty čtenáře-příznivce tohoto časopisu, kterým je význam Britských listů jasný a vědí, že je rozumné povědomost o tomto časopise rozšiřovat, aby upoutávku případně umístili na své internetové stránky. JČ.
Czech media, Czech politics and Czech culture:
A selection of English language articles, published in Britské listy.
(Jan Čulík má anglicko-českou stránku materiálů a hyperlinků, týkajících se ČR, zde na Glasgow University).Zde jsou užitečné internetové stránky pro bohemisty a specialisty na Českou republiku.
Kdo je vydavatel Britských listů? Zde je životopis Jana Čulíka.
Výběr textů z posledních dní:
Jak banka ING šíří etické principy
Mezinárodní banka ING, která má pobočky a zaměstnance v 66 zemích světa, vydala pro svou interní potřebu doškolování zaměstnanců interaktivní CD ROM, aby do všech svých poboček prosadila společné zásady etického podnikání, napsal 26. srpna deník Financial Times.
Západní podnikatelská atmosféra, zdá se mi, se dosti podstatně odlišuje od podnikatelské civilizace, jaká vznikla ve středoevropských zemích, včetně České republiky, kde často lidé dávají rovnítko mezi podnikáním a podváděním.
Jak dokáže multinacionální banka, která má v 66 zemích světa, celkem 83 000 zaměstnanců, aby dodržovaly tytéž etické principy? Řešením pro banku ING, holandskou finanční skupinu, jejíž součástí je i londýnská banka Barings, americká pojišťovna Equitable of Iowa a polský Bank Slaski je podrobit všechny své zaměstnance doškolování prostřednictvím interaktivního CD ROMu, propojeného na internet.
Během nadcházejícího roku budou zaměstnanci banky ING od Maďarska po Egypt a od Mexika až na Taiwan sledovat na obrazovce svého počítače tatáž etická dilemata a budou debatovat se svými místními šéfy prostřednictvím videolinků o podnikatelských zásadách banky ING. Budou také schopni poskytovat zpětnou vazbu prostřednictvím internetových stránek.
"Nevíme o žádné jiné firmě, a určitě o žádné firmě v oblasti finančnictví, která vyvinula takovýto vyučovací nástroj," uvedl Alexander Rinnooy Kan, výkonný ředitel a člen správní rady banky ING, když představil školicí CD ROM letos v létě v Noordwijku nedaleko Haagu.
"V dnešní době jsou posuzovány firmy do velké míry podle toho, jak pevně zastávají principy etického podnikání," uvedl John Drummond, ředitel britské firmy s názvem Integrity Works (Integrita funguje) a dodal: "Je důležité užívat správnou rétoriku, ale zároveň musíme věnovat čas také tomu, abychom zajistili efektivní realizaci etických podnikatelských principů." Firma Integrity Works pomáhala bance ING s výrobou jejího etického školicího CD ROMu.
Prvním etické dilema, prezentované na CD ROMu, se týká Petera, který právě dorazil do rozvojové země s úkolem otevřít tam do tří týdnů pobočku. Místní firma mu sdělila, že telefony budou zapojeny v nové pobočce až za mnoho měsíců, pokud nezaplatí zvláštní "manipulační poplatek" (úplatek).
Peter se spojí s Janem, manažerem v blízkém městě, který má rozsáhlé zkušenosti s prací v této rozvojové zemi. Jan konstatuje, že takovéto žádosti o úplatky jsou v této zemi běžné, a zeptá se Petera, zda si od dodavatelské firmy vyžádal další podrobnosti.. Peter na to odpoví, že žádné další podrobnosti o úplatku nechce vůbec znát a "ať se děje cokoliv, uděláte to vy, Jan, ale beze mne".
Je z právního hlediska přijatelné zaplatit tento úplatek? Jedná Peter spravedlivě a poctivě? Jak by ten incident vypadal, kdyby se dostal na titulní stránku místních novin? A co si máme myslet o Janově jednání (či nečinnosti)?
Těmito a podobnými otázkami se snaží CD-ROM, vyrobený v holandštině a v angličtině, školit zaměstnance firmy ING.
Zaměstnanci si mohou změřit své vlastní porozumění podnikatelskému etickému kódu firmy ING tím, že nakonec se podrobí testu, propojenému na příslušnou internetovou stránku. Výsledky jsou pak sbírány, aby se zjistilo, do jaké míry byl etický kód multinacionální společností ING přijat.
ING má dvojí motivaci pro vydání a rozšiřování tohoto CD ROMu.
Zaprvé potřebuje firma chránit svou mezinárodní pověst.
Správní rada firmy ING pravidelně čelí ekologickým prověrkám, týkajícím se investic banky ING do ropného a důlního průmyslu.
"Musíme přijmout skutečnost, že žijeme dnes ve světě, kdy investiční rozhodování, i když se děje podle správných ekonomických motivů, může být v současnosti zpochybňováno i podle jiných než dosavadních, tradičních měřítek," konstatuje Rinnooy Kan.
Druhý motiv má souvislost s velkou rozrůzněností zaměstnaneckých kultur firmy ING, která se v posledních letech mezinárodně velmi rozrostla.
"Máme tolik různých národností a kultur, že bychom chtěli vytvořit jednotnější kulturu firmy ING," konstatoval Ewald Kist, náměstek předsedy správní rady.
Při přípravě svého etického a podnikatelského kódu usilovala firma ING. velmi silně, aby nevnucovala svým zahraničním zaměstnancům "západní hodnoty". Takže požádala předem svých 250 zahraničních manažerů, aby se vyjádřili k návrhu podnikatelského kódu. Všeobecně s ním většina manažerů souhlasila, i když někteří poukázali na určité problémy. Například v některých zemích se úplatkářství považuje za normální součást podnikání.
Cvičení na CD ROMu záměrně neposkytují studentům jediné, "správné odpovědi". To některé manažery poněkud překvapilo. Ale existuje jedno zlaté pravidlo: kdykoliv máte pochybnosti o tom, co učinit, musíte se poradit s nadřízeným.
Základní princip podnikatelského kódu je jasný: "Úplatkářství v každé formě je nepřijatelné." Jenže v některých kulturách nebude možné pracovat bez úplatků.
Podle předpisů firmy ING musejí být takové platby zveřejňovány. Musejí být projednány s nadřízenými a zaznamenány.
Ředitel Kist zdůrazňuje, že etické podnikání je pro banku ING daleko víc než jen dočasný módní výstřelek. "Jestliže se dostane krátkodobý firemní prospěch do konfliktu s našimi dlouhodobými podnikatelskými zásadami, budeme se řídit dlouhodobými podnikatelskými zásadami," uvedl Kist. "Je totiž logické, že bude pro naši firmu prospěšné, budeme-li dlouhodobě podnikat poctivě a lidi budou důvěřovat našemu jménu."
JČ