Samozrejme je toho vice, ale uz tento maly nastin by podle mne mel stacit
Rade pro rozhlasove a tv vysilani, aby IHNED a bez pardonu licenci
spolecnosti CET 21 odebrala. Vsichni asi vime, co zpusobila TV Nova
reportazi o Romech prchajicich do Velke Britanie, porad Pericko casto
obsahuje jasnou pornografii, kolikrat se stalo, ze TV Nova nerespektovala
pri svem televiznim zpravodajstvi pravo presumpce neviny. O nezavislych
producentech si muzeme nechat zdat stejne tak, jako o 50 % procentech
evropskych del. A v reklame se bezne nachazeji reklamy na ruzne druhy
vodky.
Radiožurnál: Plytkost výkladů Petra Voldána
Je vůbec možné komunikovat kulturu a civilizaci jiné země? Máme se o to ze všech sil snažit?
Jan Čulík
Včera jsem před třináctou hodinou poslouchal rozhovor se zpravodajem Českého rozhlasu v Londýně, Petrem Voldánem, který je zřejmě nyní na dovolené v Praze. Hovořil o životě ve Velké Británii.
Zaujalo mě, že ačkoliv nebylo nic, co Voldán v rozhlase řekl, věcně nesprávné, bylo to všechno povrchní a plytké - Voldán nekomunikoval o životě v Británii českým posluchačům vůbec nic.
Vede mě to k úvaze, zda je skutečně možné přenášet informace o jiných civilizacích a jazykových společenstvích přes hranice kultur.
Zajímavé na rozhovoru bylo to, že Voldán i moderátor, který ho interviewoval, pohlíželi na britskou skutečnost prizmatem českých postojů. Dívali se filtrem, který mnohé barvy spektra života v Británii prostě zneviditelnil.
Zajímavé bylo, že pražský moderátor byl ve svých otázkách omezován filtrem ještě podstatně hustším než Petr Voldán. Vzhledem k tomu, že Voldán už určitou dobu v Británii žije, musel vědět, že domácí český filtr se k analýze britské skutečnosti nehodí.
Se zájmem jsem poslouchal, jak se Voldán vypořádá z otázkami moderátora, které se na britskou realitu v podstatě vůbec nehodily a bylo by zapotřebí vysvětlit - bylo by to velmi zajímavé - proč.
Je to obdoba problému, který velmi bystře zaznamenal už v roce 1990 v rozhovoru Jana Čulíka s Ludvíkem Vaculíkem jeho přítomný syn Martin Vaculík: "Vy byste se měli ptát, proč vám lidé ze Západu dávají 'podivné'otázky, které se vám nelíbí".
Podobně bylo zapotřebí se ptát, proč se moderátorovy otázky ve včerejším Radiožurnálu pro zkoumání života v Británii většinou nehodily.
Řeč se s Petrem Voldánem vedla většinou o dosti pokleslých, zábavných tématech, nikoliv o tom, co je v Británii zajímavé - a to právě z onoho českého hlediska.
Tak se pražský moderátor Voldána například ptal, jaké jsou v současnosti v Británii rockové hvězdy, nebo vůbec hvězdy zábavního, veřejného života.
To je otázka, která je, myslím, pro Británii úplně nevhodná. V Británii příliš neexistuje "hero-worship", zbožňování filmových či televizních hvězd, tak jako třeba ve Francii (zažil jsem to v roce 1984, když jsme měli krátký animovaný film na festivalu v Cannes a procházeli jsme na večerní gala představení ve skupině ostatních režisérů a herců, a francouzské publikum na ulici šílelo ovacemi. V Británii byste to myslím nezažili.) Kdokoli, kdo je veřejně známý, je zároveň v Británii dosti silně veřejně ironizován. Je to strašně zdravé.
Kromě toho, britská společnost se mi zdá podstatněji rozrůzněná a diferencovaná než malá společnost česká. Jen drobný příklad: v britských nakladatelstvích vychází každoročně celkem více než 100 000 původních, samostatných titulů. Stejné rozrůznění existuje i v ostatních vrstvách společnosti.
Když jsem se před lety přistěhoval do Británie, vadilo mě, že mnohdy to, co jsem považoval za hodnoty, není okamžitě přístupné, tak, jako to bylo v Čechách. V Čechách toho bylo málo dobrého k dispozici, ale co k dispozici bylo, bylo dosažitelné lehce a hned. V Británii se musejí dobré věci mezi brakem hledat. Musíte vědět, kam jít. Musíte vyvinout určité úsilí.
V Československu vycházely v sedmdesátých letech tři čtyři dobré gramofonové desky za rok a člověk je většinou vlastnil víckrát, protože mu je z Prahy poslali několikrát jeho různí známí. (Škvorecký tento jev paroduje v jedné své próze.) Nemohli se splést, výběr byl malý.
V Británii to tak není. V kultuře je, zdá se mi, obrovský výběr ve všem (je to šedesátimiliónový národ) - ale na první pohled jsou všechny ty odlišnosti nedosažitelné. Máte-li rádi určitý druh hudby či literatury, musíte vědět, kam za tím jít a kde to shánět. V místním supermarketu ani v televizi a často ani v rádiu to nenajdete.
Británie je zemí, kde existuje vedle sebe, tolerováno a ostatními ignorováno, obrovské množství různých zájmů. Nedá se tedy dost dobře říci, kdo je v současné době zrovna na špičce. Možná lze uvést, že se nějaké rockové skupině podařilo prodat určité větší množství desek, ale znamená to, že je ta skupina "hvězda"? Britští umělci si velmi dobře uvědomují, že jejich okamžitý úspěc neznamená nic - za dva roky mohou být naprosto zapomenuti.
Vezměte si Rowana Atkinsona a jeho postavu Mr. Bean. S panem Beanem dosáhl Atkinson obrovské mezinárodní popularity a příjmů ve výši mnoha desítek miliónů liber. V Británii si toho skoro nikdo nepovšiml - až nedávno to bylo v tisku konstatováno jen tak jaksi mimochodem.
Vraťme se tedy k mému úvodnímu argumentu: když se ptal pražský moderátor Petra Voldána, kdo je v současnosti v Británii rockovou hvězdou, čekal jsem s velkým zájmem, jak se Voldán s touto v podstatě bez podrobnějšího vysvětlení nezodpověditelnou otázkou vyrovná. Voldán splnil mé očekávání: řekl, že to v podstatě neví, že by to věděly jeho děti, které rockovou scénu sledují. Ono totiž nejde říct, kdo je hvězda. Voldán se jako v mnoha jiných případech v tomto rozhovoru vyhnul pořádné odpovědi, namísto aby se pokusil tento jev vysvětlit.
Obdobně se pražský moderátor ptal, jestli se dostávají čeští fotbalisté v Británii na titulní stránky společenských časopisů jako hvězdy. Jistěže se nedostávají: Voldán se tomu vyhnul tím, že hovořil o tom, že jeden fotbalista se vyskytl v nějakém barevném časopise v podstatě v reklamě na nějaké oblečení.
Pozor na pusu
Celkem jsem měl dojem, že si Petr Voldán strašně dává z nejasných důvodů pozor na pusu. Kdykoliv nastala příležitost nějakou záležitost podrobněji vysvětlit a poukázat na rozdíly mezi českým a britským vnímáním skutečnosti, Voldán docela mechanicky zůstal u českého vnímání.
Jen na jednom místě trochu od tohoto přístupu odstoupil: když hovořil o dovolených Tonyho Blaira v Itálii a o tom, že v Británii se vede intenzívní veřejná diskuse o nákladech těchto dovolených a kolik toho mají platit britští daňoví poplatníci. Právem poukázal na to, že politikové musejí být otevřeni ostré kritice veřejnosti, představované sdělovacími prostředky. Záležitost však nerozvedl. To, co řekl, však i tady zůstalo na začátku. Bylo to krotké.
Neférová byla myslím Voldánova povrchní odpověď na povrchní otázku, jestli by si nějaký britský politik dovolil tak nadávat novinářům, jako to nedávno učinil v ČR Miloš Zeman. Voldán odpověděl, že by si žádný britský politik nic takového nedovolil.
Zaprvé to není pravda: činitelé britské vlády, konzervativní i labouristické, se opakovaně snaží vyvíjet nátlak na sdělovací prostředky a to i otevřenou kritikou. Je fakt, že většinou tyto pokusy končí fiaskem, protože to vždycky skončí aférou, v níž je vládní kritik zesměšněn. V britské veřejnosti však nemají novináři příliš vysoký kredit, zejména v důsledku toho, jak brutálně se chovají reportéři některých bulvárních listů.
Naproti tomu Voldán zapomněl uvést, že úroveň britského tisku je ve srovnání s tiskem českým asi stokrát kvalitnější, takže by britský Zeman s kritickými výroky na adresu novinářů v Británii asi nezněl příliš přesvědčivě.
(Vzpomínejme však na konzervativního náměstka ministra obrany, který před několika lety zaútočil veřejně na "pavučinu lží deníku Guardian, kterou já zničím mečem pravdy". Guardian žaloval, proces se však rozložil a politik, který sám lhal, je nyní ve vězení.)
Zeman se v ČR sice možná vyjadřoval na adresu novinářů docela brutálně (napsal někdy někdo, že k tomu má dobré důvody, že čeští novináři téměř dohnali jeho syna k sebevraždě?) jenže čeští novináři jsou skutečně velmi špatně kvalifikovaní, neinformovaní a sebevědomí.
(Jeden známý český komentátor se mi nedávno v rozhovoru svěřoval o situaci v Mladé frontě Dnes, kde u počítačů sedí naprosto sebevědomí mladíci a mladice, kteří sežrali veškerou moudrost - nevědí, jak omezený je jejich obzor. Myslí si, že když mohou psát do novin a nekriticky se jim to tiskne, že to, co vyplodili, musí být pravda. Pozorovatel české novinářské scény mi je charakterizoval výrokem "Jsou to mladí idioti s energií.")
Rasismus v ČR a v Británii
Neuspokojivé a nedostatečně objasňující byly výroky Petra Voldána i o rasismu v Británii. Právem kritizoval náměstka britského ministra vnitra Mika O'Briana za nehorázné výroky v České televizi, že prý v Británii rasismus neexistuje, jenže to byla chyba neschopného a nepřipraveného moderátora ČT - britský politik nutně očekával podle své zkušenosti s novináři informovanou opozici, a když z ČT nepřišla, využil rozhovoru v Jednadvacítce k nepokryté, zaujaté reklamě pro svou věc.
Jenže situace s rasismem i s "cikány" (gypsies) v Británii je složitější, než jak ji popisoval ve zkratce Petr Voldán. Většinou totiž nejde o skutečné cikány (i když i takoví v Británii existují), ale o lidi, víceméně hippiesovského stylu, kteří si říkají "travellers" - cestují se svými nepořádnými přívěsnými vozy po zemi - jistě, jsou nepopulární u místního vesnického obyvatelstva.
Všeobecný rasismus, zaměřený proti lidem barevné pleti, je jiný: Řekl bych, že je podstatně méně intenzívní než v ČR. Už jsem se zmiňoval, jak byla nedávno na koupališti v Plzni šokována moje britská třináctiletá dcera, když se jedno české dítě, s nímž byla na táboře, vyjádřilo, když do bazénu vstoupilo několik Indů, "Fuj, já už se tam nechci koupat."
Rasismus proti lidem nebílé pleti se v Británii hlavně projevuje u příslušníků minoritních rasistických organizací.
Politická satira v Británii
Velkým zklamáním byla řeč Petra Voldána o politické satiře v Británii. Neřekl, že pořad Spitting Image, Jako by jim z oka vypadli (originál českých Gumáků) se už léta nevysílá, protože se považuje za zastaralý. Nezmínil se o senzačních pořadech, jako je na Radio 4 News Quiz a jeho až dadaistická obdoba v televizi Have I got News for You, kterou sleduje každý týden už asi deset let mnoho milionů britských televizních diváků. (Jednou se opakovaně nedostavil do pořadu Have I got News for You jeden obtloustlejší labouristický politik, až účast přislíbil, napotřetí ji na poslední chvíli odřekl, a tak produkce na jeho místo dalo ve studiu kartón se sádlem. A moderátor se po celou dobu pořadu obracel s otázkami na kartón se sádlem (vysvětlil, že je to náhražka za politika, který nepřišel) se zcela vážnými otázkami.
Voldán se ani nezmínil o satirickém časopisu Private Eye, který má slavnou historii už od šedesátých let a který čtou každých čtrnáct dní desetitisíce Britů.
Přinesl do studia jeden kreslený komentář ze Sunday Times, o tom, jak se v Kosovu při příchodu Billa Clintona na místě už válel opilý Boris Jelcin (byl to komentář k proniknutí ruských vojáků na letiště v Prištině) - mohl však pohovořit o mnoha jiných daleko sofistikovanějších kreslených komentářích v jiných novinách. Politická satira má v Británii velkou tradici a hodně bychom se z ní mohli poučit.
Příliš zjednodušeně také Voldán odpověděl na dotaz posluchače, jak je to v Británii s feminismem. Ano, i v Británii mají ženy nižší platy než muži, ale celkově mají ve společnosti daleko lepší uplatnění. Vyskytuje se celá řada případů, kdy ženy zaznamenaly v podnikatelské kariéře daleko větší úspěchz než muži.
Je to celé složitá otázka, jak komunikovat informace přes hranice civilizací: Tomáš Pecina vyčítá Britským listům, že je jejich referenční rámec pro českou společnost v jejím konvenčním myšlení nepřijatelný, a tak že se BL uzavírají do irelevantního disidentského ghetta.
Druhou možností je však přijmout brýle českého vidění, dávat si pozor abychom nenarazili (proč? deset let po revoluci?) a všechny zajímavé problémy a otázky zahrávat pseudozdvořilou korektností do autu. Má to však cenu? Může člověk s tímto přístupem informovat českou veřejnost o situaci v Británii opravdu podnětně?
Síla české koruny
Jan Čulík
Lidové noviny zase včera přinesly jedno ze svých proslulých "Témat", které zpracovaly tak povrchně, že je to naprosto zavádějící. "Koruna: největší úspěch ekonomiky", "Koruna neztrácí oblibu u obchodníků", znějí titulky, a článek také cituje několik ekonomů v "anketě LN", kteří si libují, jak je skutečně koruna silná.
Co ale inflace?
Informační blok v LN však naprosto pominul vztah mezi kursem koruny a inflací. LN zveřejnily graf, z něhož vyplývá, že od zrušení turistického a obchodního kursu koruny koncem roku 1990 zůstává česká koruna v podstatě stabilní, totiž na úrovni cca 17 - 20 Kč za marku.
Už jsme o tom v Britských listech několikrát psali: domníváme se, že klíčovým důvodem pro tuto stabilitu je vývoj inflace.
Od pádu komunismu byla inflace v ČR více než tři sta procent. To, co dnes stojí cca 100 Kč, stálo v roce 1990 třicet korun. Je-li nynější průměrný plat cca 12 500 Kč, v roce 1990 byl kolem 3000 nebo 4000 Kč.
Vzhledem k tomu, že se platy českým zaměstnancům během let zvyšovaly v podstatě s inflací, růst cen nepociťují tak intenzívně, jak se promítá do zahraničí. Protože česká koruna v souvislosti s inflací nedevalvovala, takže za posledních deset let vůči západním měnám trojnásobně přitvrdla.
Stál-li v ČR v roce 1990 oběd v restauraci 30 korun, pro německého turistu to byla jedna marka padesát. Stojí-li dnes 100 korun, je to pro německého turistu 5 marek. Všechny výrobky, které se ČR snaží prodávat na Západ, takovýmto způsobem za posledních deset let trojnásobně zdražily. Toto je, zdá se, mimo jiné důsledkem propadu českého hospodářství.
Zpočátku byla česká koruna pevně vázána na košík západních měn, zejména marky a dolaru. Nyní existuje už plovoucí kurs, ale koruna stále neklesá.
Domnívám se, že jedním z důvodů je výhodnost investic do koruny ze zahraničí.
Pohleďte na to takto:
Byla-li v ČR roční inflace 10 procent a vyplácely-li české banky úroky ve výši řekněme 12 procent, po odečtení inflace z toho měl český občan jen minimální zisk 2 procent ročně.
V přepočtu na západní měny se však inflace nezapočítávala. Proměnil-li si začátkem roku německý spekulant milión marek na koruny, dostal za ně koncem roku plný dvanáctiprocentní úrok. Tak vysoký úrok - bez inflace - není nikde ve světě. Průměrná dosažitelná úroková míra je ve světě kolem 5 - 6 procent.
Tato netypická situace (že se českým finančním úřadům dlouho dařilo a dodnes se jim daří nepromítat českou domácí inflaci do kursu koruny vůči západním měnám) bezpochyby vede i nadále k nepřirozeně vysokému kursu koruny, k tomu, že za posledních deset let koruna ztrojnásobila svou hodnotu.
Protesty proti kácení stromů napadených kůrovcem nejsou ekologicky rozumné
Trojmezná není prales
Pane Culiku,
neni tak uplne spravne mluvit o Trojmezne jako o pralese (byt se tak mozna v
turistickych pruvodcich nazyva) a o lidech, kteri tam protizakonne tabori v
prvni zone narodniho parku jako o ekologickych aktivistech.
Mozna by se nejaky prales nasel v Rumunsku.
Nejstarsim ceskym "pralesem" je ten u Zofina v Novohradskych horach (cca 98
ha), ktery byl vyhlasen pralesem z romantismu v roce 1838. Ani ten dosud
neni skutecnym pralesem a prevladaji v nem stare stromy prozrazujici jeho
puvodni stejnovekost.
Na Sumave je nejstarsi "Boubinsky prales" ktery byl
vyclenen z hospodarskeho lesa v roce 1858. Z puvodni vymery necelych sto
hektaru znicila (to by se pralesu nemohlo stat) vichrice 1870 a zbylo cca 47
ha, tedy vymera, ktera nezajistuje jeho ekologickou stabilitu.
Kolem je
ochranny pas se zbytky pralesovitych porostu. Jsou to lesy prirozene (maji
vhodnou drevinnou skladbu), nikoliv prirodni (pralesy). Kdyz se v CR mluvi
o "pralese", mini se tim obvykle les umele ponechany delsi dobu bez zasahu.
Trojmezna hora je podle Prusi (Prirozene lesy Ceske republiky, SZN Praha
1990) "pralesovita rezervace .. podel statni hranice a zaujima tez Plesne
jezero a jeho kar." Nedotcene skeletove a kamenite smrciny s puvodnimi
ekotypy smrku jsou ve strme jezerni stene na skalnich rimsach. Pak je tam
jedina (prirozena) klec na nasi strane Sumavy na kamennem mori. Zbytek jsou
jerabove smrciny (rozvolnene), na plosine je vrchovistni smrcina a po svahu
dolu kysela smrcina stredniho vzrustu.
Kacet se mely kurovcem napadene stromy na tech nepuvodnich castech.
Lykozrout ("kurovec") ma normalne dve az tri generace do roka, ve vyssich
polohach dve jen za prizniveho pocasi. Roji se zhruba zacatkem kvetna, pak
koncem cervna a muze jeste koncem srpna. Jedna samicka (v jednom zavrtu
mohou byt az tri) ma zhruba padesat potomku. Tim je receno vse. Je to
druhotny skudce napadajici padle drevo a oslabene jedince.
Pri premnozeni se
ale neubrani ani zdravy strom (mniska se kdysi pokousela zrat i brambory, po
ziru premnozeneho kurovce je casto jehlici jeste zelene a s kmene uz
opadava kura, zniceni stromu je vpravde bleskove). Pritom znacne casti
Sumavy jsou prokazatelne chronicky poskozene (tj. oslabene) imisemi z
dalkoveho prenosu od zapadu.
Obranou je cistota lesa, odchyt lapaky (porazene stromy) a lapaci (na
feromony, jenze brouci se casto nestrefi do lapace a napadnou okolni
stromy), a potom (pri premnozeni vlastne jen) pokaceni napadenych stromu v
dobe, kdy v nich zerou larvy, odkorneni a bud spaleni kury, nebo jeji
postrik insekticidem.
Ti lide tedy nemaji o ekologii ani poneti: chrani premnozeneho skudce, aby
mu umoznili znicit prave ty nejcennejsi casti rezervace.
Tady nejde o prirozeny proces, protoze prostor, kde se to odehrava neni v
prirozenem stavu. Ekosystem je nejmene silne antropicky ovlivnen, pokud neni
primo antropogenni. To znamena, ze je na cloveku vice nebo mene zavisly.
Prirozenym vyvojem (celoplosne sezrani kurovcem neni prirozeny vyvoj; je to
zhrouceni ekosystemu, kteremu byl odepren existencne nezbytny vklad
dodatkove energie, pomoc v situaci, ve ktere si neni schopen pomoci sam) by
se na znicene plose urcite vyvinul ekosystem stabilnejsi, nemusel by to ale
byt les.
I kdyby: prirozenou obnovou vzniknou porosty (smrkove, buk tam bud zcela
nepatri, nebo se tam prirozene dostane rychlosti 20 metru za 60 let), jez
budou potomky okolnich, vetsinou nepuvodnich smrku. I puvodni ekotyp se
totiz vetsinou sprasi (spráŕí, je opylen) s necim jinym, nez jen s puvodnim
ekotypem. Ty porosty samozrejme nebudou pralesem, protoze vzniknou prakticky
jednorazove, takze z toho vyjde zase jen stejnoveky les spatnych ci v
nejlepsim pripade v nouzi prijatelnych genetickych vlastnosti. A jeste:
skaly byly osidlovany postupne v prubehu tisicileti. Kdyz soucasny porost
sezere kurovec, koreny casem shniji a pokud tam nebude vcas nahrada, dest
splachne zeminu a skala zustane na dalsich par tisic let hola - coz je ovsem
ekosystem velmi stabilni .
Zli jazykove vykladaji, ze tam jde o neco uplne jineho (proto se ti lide
privazuji ke stromum na Sumave a ne na Karlove namesti, kde se jedna o
skutecne zverstvo). Dnesni sprava parku je proti vyprodeji statni pudy na
Sumave. Ta puda je dnes velmi levna, ale jeji cena, zvlast pred pripojenim k
EU, rychle poroste. Byt ve sprave "vhodnejsi" lide, dal by se udelat opravdu
vynosny kseft.
Pražská energetika: čtenáři BL nejsou o nás dobře informováni
Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky
Vážený pane,
snad už na ukončení diskuse probíhající na stránkách Britských listů.
1. Ve Vašem případě přihlášení odběru elektřiny v pražském bytě za podmínek
již dříve uvedených bude účtován běžný bytový tarif tak, jako každému jinému
občanu ČR - zákazníkovi PRE, a.s.
2. Z dalších zveřejněných příspěvků vyplývá, že informovanost našich
zákazníků a Vašich čtenářů není stoprocentní. Víme, že máme co zlepšovat,
právě tak se ale domnívám, že zákazníci by měli věnovat více pozornosti
informačním materiálům, které jim PRE, a.s., zasílá.
Takové informace můžeme
zasílat i Vaší redakci pro Vaši potřebu, aby se Vaši čtenáři (Jiří Novák)
například dozvěděli, že možnost platit za elektřinu bezhotovostním převodem
v PRE existuje atd.
S úctou
Petr Holubec
tiskový mluvčí PRE, a.s.
K násilí v Kosovu
Vazena pani Cihelkova,
Dovolim si par poznamek k Vasemu clanku:
Neni mi jasne, co minite tim, ze NATO nerespektovalo stezejni zasady
vojenske vedy.
Vyrizovani uctu je jiste jednim z duvodu nynejsiho nasili v Kosovu,
takovy druh nasili vsak
by mela vojska KFOR a policejni sbory v pomerne kratke dobe utisit a
zvladnout a to predevsim represivne.
Ukolovat je navic jakousi "vysvetlovaci kampani," je zcela absurdni
myslenka. Mozna by prvni dama USA
mohla nechat vytisknout dalsi kresleny serial na toto tema, nebo bychom
meli urychlene vyucit radu
aktivistu v albanstine a poslat je do Kosova, ci jak byste si podobnou
kampan predstavovala?
Volani po vysvetlovacich kampanich je ceska specialita a i kdyz nasi
politici a zurnaliste vsichni mluvi cesky a vsichni je zname, na jejich
vysvetlovaci kampane nic nedame.
Je jasne, ze hlavnim duvodem nynejsiho nasili v Kosovu je diametralni
odlisnost cilu mezinarodniho spolecenstvi a mistnich vudcu , zejmena
vudcu UCK. Cilem UCK bylo a bude samostatne Kosovo, bez ohledu na
soucasna ucelova prohlaseni Hasima Thaciho, jehoz minulost by zasluhovala
podrobne prezkoumani.
Souhlasim s Vami, ze UCK je zcela nedemokratickou silou, i kdyz Vase
straseni muslimskym fundamentalismem je poplatne rozsirene zapadni fobii
z Arabu a islamu. Soucasti UCK jsou i
skupiny, ktere vyznavaji jine radikalni ideologie, vcetne cizich
dobrovolniku a zoldaku a pravdepodobne
i vcetne zlocincu a mafianu.
Na rozdil od Vas se nedomnivam, ze radikalove jsou rozptyleni do malych
skupin, ktere jednaji na vlastni pest bez dohody s centralnim vedenim.
Protesty a nepokoje zamerene zpocatku proti ruskym silam KFOR (ktere
jsme sledovali s jistou skodolibosti) se nyni rozsirili i proti
Francouzum a Nemcum. Jsou velmi dobre organizovane muzi v uniformach s
emblemem UCK, jak se muzeme presvedcit i na vlastni oci v televiznich
zaberech.
Je pouze otazkou casu, kdy bude pred radikaly nutne chranit nejen Srby,
ale i umirnene Albance, jak
spravne predvidate.
Jen na okraj - je uz v povaze organisovaneho zlocinu, ze "cynicky
zneuziva kazde mezery, "a je blahove
se nad tim pohorsovat.
Ostatne organisovany zlocin a kosovske mafie pravdepodobne z velke casti
financovaly a financuji
cinnost UCK. Velka cast zisku z podvodnych fondu v Albanii, ktere
ozebracily velkou cast tamniho
obyvatelstva, byla pouzita na nakup zbrani pro UCK. UCK se nyni, jak
vime, snazi prodavat zbrane i do jinych oblasti.
Nerada bych "notoricky podcenovala Milosevicovy schopnosti uskoku," ale
domnivam se, ze logicky je v zajmu jeho rezimu spise udrzet v Kosovu
srbske obyvatelstvo (nasvedcuje tomu i nepratelske prijeti srbskych
uprchliku z Kosova v Srbsku), nez podnecovat jejich odchod.
Nepokoje v Kosovu nelze povazovat za "nesmyslne vrazdeni," je to
pokracovani boje za samostatnost,
kteremu nyni namisto Srbu musi celit mezinarodni spolecenstvi.
Nenazyvala bych tuto situaci "bosenskym
mirem", ci "odlozenou valkou", v mezinarodni politice se tomu rika
protektorat.
To, zda pri tom veleni NATO pracuje ci nepracuje "na urovni planovani
vzdy koncepcne a systemove" a
co delaji zpravodajske sluzby a mezinarodni vybory, to , prominte mi,
nasince ani tak moc nezajima.
Parou do Českého krasu na výlet a koncert
V sobotu 21. srpna 1999 poveze parni lokomotiva 475.111 vlak slozeny
z historickych osobnich vozu po trase: Plzen - Beroun - Praha
- Beroun - Plzen.
Pro turisty a cyklisty jsou pripraveny vyletni trasy po Ceskem
krasu. Cestujici obdrzi zdarma nabidku vyletnich tras a strucneho
pruvodce po projizdenych tratich!
Vecer probehne v Koneprusich beneficni koncert folk-rockove skupiny
Tomas Kocko orchestr. Jde o akci na podporu aktivit Deti Zeme proti
vytezeni Ceskeho krasu. Zacatek v 18 hodin ve stare skole, cena 40 Kc,
moznost bezplatneho taboreni (nutno mit vlastni stan). Po prijezdu
vlaku od Prahy do Berouna se uskutecni vychazka (cca 6 km) s pruvodcem
a odbornym vykladem z Berounskeho nadrazi do Koneprus na misto konani
koncertu.
Jízdní řád
Plzen hl.n. odj. 7.25
Rokycany odj. 7.48
Zdice odj. 8.27
Beroun prij. 8.40
Beroun odj. 8.42
Srbsko prij. 8.48
Karlstejn prij. 8.53
Praha hl. n. prij. 9.33
Praha hl.n odj. 11.40
Karlstejn odj. 12.20
Srbsko odj. 12.25
Beroun prij. 12.31
Beroun odj. 17.00
Zdice prij. 17.11
Rokycany prij. 17.57
Plzen hl.n prij. 18.19
Jizdne: Plzen-Praha 70 Kc, Plzen-Karlstejn 50 Kc, Praha-Beroun 40 Kc.
Jizdenky se prodavaji pouze ve vlaku, slevy ani rezijni prukazky CD
neplati! Deti do 10 let plati polovicni jizdne. Preprava psu a kol
zdarma!
Akci podporili: Orin tabak, Lapeco, Nadace Partnerstvi a Nadace VIA
Akci pripravili: Iron Monument Club Plzen, Spolek pratel mistnich
drah a Deti Zeme
Tiskovou zpravu pripravil Vit Rousal ml. (Spolek pratel mistnich
drah), tel: 019/7822397, e-mail: spmd@atlas.cz