Odpověď Jana Čulíka
Chtěl bych se vyjádřit k textu Diny Iordanové, která reagovala na mou informaci " Nova TV vyvolala v ČR exilovou vlnu".
Čtenáři by se možná měli seznámit s obsahem novinových článků v českém tisku na toto téma za posledních několik dní. Většina českého tisku je k dispozici na Internetu. Je také užitečné projít si debatní Fórum českého internetového deníku Neviditelný pes, i když někteří jemnocitnější čtenáři skupiny EE MEDIA budou asi šokováni zuřivě divokými reakcemi některým českých přispěvatelů.
Miloš Kaláb, Čech žijící v Kanadě, napsal v Neviditelném psu 18. srpna:
"Ottawská televizní stanice BBS přinesla ve večerním zpravodajství informace o romském exodu do Kanady. (.... ) Dva komentátoři potom rozebírali situaci, ke které v Kanadě co nevidět dojde, a došli k názoru, že si zdejší byrokracie její rozsah dosud ani pořádně neuvědomuje. Mluvilo se o programu české stanice TV NOVA jakožto o blatantní výzvě části obyvatelstva České republiky, aby se odstěhovalo jinam.
Protože zdejší přistěhovalecké zákonodárství má skutečně mnoho mezer, tak TV NOVA patrně navrhnula Kanadu. Zřejmě se v České republice obecně nevěří tomu, že v Kanadě je téměř 10% nezaměstnanost a v některých oblastech je ještě vyšší. Plány mnohých uprchlíků, jak se budou v Kanadě živit uklízením kanceláří, odvozem odpadků nebo dřevorubectvím se rozplývají po prvních pokusech najít si takovou práci. I v těchto odvětvích musí být vysoká produktivita a tak se práce vykonává s minimálním počtem zaměstnanců. Ti jsou ovšem plně vytíženi."
Autor pak shrnuje celou řadu závažných problémů týkajících se kanadského imigračního programu, o nichž se hovořilo v kanadské televizi. Očekává sde, že český romský problém tyto potíže ještě zhorší.
Jak čtenáři vědí, má původní informace v žádném případě netvrdila, že televize Nova vytvořila v ČR romský problém.
Avšak fakta zůstávají nesporná. Podle mnoha svědků odvysílala TV Nova zidealizovaný, nereprezentativní reportáž o "lehkém"životě Romů v Kanadě. Televize Nova konstatovala, že film není neobjektivní.
Britská veřejnoprávní televize BBC má ve svých předpisech v kapitole o objektivnosti tuto klauzuli:
"BBC musí prokazovat energii a poctivost záměru při úsilí vylíčit každé téma, jímž se zabývá, prostřednictvím vytvoření úplného, podrobného a texturovaného obrazu".
Podle svědků toto televize Nova v tomto případě neučinila. Možná je neférové očekávat od televize Nova, že bude dodržovat úroveň BBC. Možná je důležité, že Nova otevřela debatu o vážném problému.
Podle Sunday Telegraphu, vycházejícího v Londýně, vytvořilo odvysílání filmu televize Nova mezi českými Romy "atmosféru hysterie". V přímé reakci na pořad televize Nova se rozhodl velký počet Romů vystěhovat se z České republiky do Kanady.
Jak jsem uvedl už ve svém předchozím příspěvku, Romský problém je neuralgickým bodem v České republice.
Nevedu kampaň proti televizi Nova ani CME.
Jan Čulík
(Viz též níže.)
Reakce Jay Brodellové z Denveru:
Jan Čulík charakterizoval situaci v ČR takto:
"Celý skandál je zajímavým příkladem čistě komerční, bulvární, zcela neregulované televizní stanice, která se zabývala složitým a citlivým problémem neodpovědně a nemotorně, čímž destabilizovala situace v zemi, do níž vysílá."
Vyjádřil se tím k televizní reportáži o Romech, žijících šťastně v Kanadě, což, jak uvedl, vyvolalo vlnu českých Romů, kteří se snaží přestěhovat se do Kanady.
Kéž by měla televize takovou moc. Myslím, že pohlédneme-li na problém více zblízka, uvědomíme si, že jde o daleko více než o prostý televizní film (který prý pan Čulík neviděl) a okamžitou reakci od Romů.
Neměli byste se tím, zabývat, analytikové sdělovacích prostředků?
Mimochodem, koho si pan Čulík zvolí, aby reguloval televizní stanici a odstranil z ní její nemotornost?
Jay Brodell, Denver
Jay Brodellová posléze ještě poslala tyto poznámky:
Je mou zkušeností, že jediný televizní pořad nemá příliš velký vliv, ale vím, že televize ve východní Evropě má větší moc než, například, ve Spojených státech.
Vzhledem k tomu, že jste s ČR ve styku, možná byste ten problém měl prozkoumat z komunikační perspektivy.
Bylo by velmi plodné prozkoumat osobní interakci mezi Romy. Víme, že lidé interpretují to, co jim říkají sdělovací prostředky, tak jak oni chtějí a nikoliv tak, jak byly informace prezentovány. Jaká byla síť romských osob, kudy se šířily informace o pořadu TV Nova o Romech v Kanadě? Bylo pravděpodobné, že některé osoby, někteří členové této sítě mohly mít osobní finanční prospěch z rozšiřování těchto informací?
Víme, že osobní informační sítě, zejména v bývalých autoritářských (anebo rozptýlených) skupinách, jsou velmi účinné. Příkladem může být osobní síť jejímž prostřednictvím se rozšířila v Rusku zpráva o smrti Vysockého. Vedlo to k tomu, že se před divadlem Na Tagance shromáždil na jeho pohřeb obrovský dav lidí, první takové neoficiální shromáždění or ruské revoluce v roce 1917. Povšimněte si také, co Inkeles píše o předávání meziosobních informací.
Zdá se mi, že v celé věci hraje určitou roli ještě něco jiného než jen to, co udělala televize Nova. Nevím ale co.
Jay Brodell
Od Tomáše Peciny:
Milá Jay,
nejsem analytik sdělovacích prostředků, ale žiju v Praze, v České republice, a proto je můj názor založen na zkušenosti z první ruky. Rád bych přinesl do této diskuse jiný pohled, odlišující se od akademického a teoretického rozboru této otázky.
Nejprve shrňme současnou situaci Romů v ČR. Mezi Romy a Čechy je neustálé napětí a ani jedna z obou komunit není zrovna nadšená, že musejí žít pohromadě. Existují obrovské rozdíli v životním stylu, ve způsobu bydlení, v přístupu ke vzdělání, k pracovním příležitostem, dokonce i v politické reprezentaci.
Domnívám se, že to je situace, která není zcela neznámá mnoha západním národům a společnostem. Barevní lidé v Americe, Palestinci v Izraeli, Turci v Německu, arabští přistěhovalci ve Francii, to jsou všechno příklady menšin, které žijí nebo žily, v podmínkách podobných podmínkám českých Romů.
Pro tento problém existuje lék, známý a už dlouho vyzkoušený. A je odpovědností Čechů, většinového obyvatelstva, vyřešit ten problém a poskytnout ten lék. Je to něco, co za nás nikdo neudělá a my to víme.
Otázka je: Ukázal pořad televize Nova, který vylíčil Kanadu v podstatě jako ráj pro romské přistěhovalce, skutečně řešení? Je hromadné vystěhovalectví do země, která je v současnosti daleko bohatší než Česká republika, realistickým řešením?
Nejnovější události ukazují, že tomu tak není: Kanada odmítá žádosti o uprchlický status ve velkém měřítku a romské rodiny jsou odesílány letadly zpět do Prahy. Problém musí být vyřešen uvnitř ČR, nikoliv v zahraničí.
To, co televize Nova učinila, těžko mohlo destabilizovat českou společnost. Ale pořad byl zjevně zaujatý a důsledek odvysílání pořadu nebyl nepředvídatelný. Chování televize Nova bylo neetické vůči jedné části její divácké obce, totiž vůči Romům, u nichž pořad vyvolal falešné naděje. Důsledkem je, že česká regulační rada (parlamentní výbor) by měl proti vedení TV Nova podniknout příslušné akce.
Bylo z toho pro nás poučení. Nicméně, nesouhlasím s požadavkem Jana Čulíka, aby byly vnucovány kvalitativní podmínky, vhodné pro veřejnoprávní televizi, soukromé televizní stanici. Vcelku by měla mít soukromá média právo formulovat vlastní politiku a pravidla chování a všeobecné závazné předpisy by se měly týkat jen velmi vážných případů (jakým je diskutovaný incident).
Tomáš Pecina, Praha, Česká republika
Z reakce Jana Čulíka
Mým východiskem je britská praxe, kde parlamentní regulační úřad (Independent Television Commission) zastává názor, že udělení terestrické komerční televizní licence je výsadou (protože existuje jen omezený počet terestrických televizních okruhů). V této oblasti plně nefungují tržní principy. Oplátkou za výsadu udělení televizní licence musí komerční televizní stanice dodržovat určité kvalitativní podmínky.
Tato zásada platí v Británii od padesátých let, bez ohledu na to, jaká vláda je u moci a nepovažuje se za kontroverzní.
Ti, kdo se chtějí blíže seznámit s těmito principy, mohou si napsat o podrobnosti na adresu:
Independent Television Commission
33 Foley Street
London W1P 7LB
Tel: +44 171 255 3000
FAX +44 171 306 7800
Když vycházím z předpisů veřejnoprávní BBC při své kritice TV Nova, dělám to proto, že mi připadá, že jiná praxe, než dodržování těchto předpisů, je prostě vůči divákovi neférová a neetická.
Co je na těchto předpisech kontroverzního. Mají snad mít právo komerční stanice porušovat tyto etické principy? A proč?
Cituji znovu z předpisů BBC:
Tvůrci programů musejí být v oblasti faktů co nejpečlivější. Soudy o informacích musejí být založeny na nejkvalitnějších odborných znalostech, které jsou k dispozici. Výběr informací musí být založen na širokém sortimentu myšlenek ve společnosti a na debatě o tom, co je významné a proč. Reportujeme-li určitý fakt nebo událost, naším cílem musí být hluboká analýza. Racionální skepse musí zkoumat předpoklady , rozšiřovat znalosti a pochopení a omezovat vládu nevědomosti.
BBC musí prokazovat sílu a poctivost ve svém úsilí vytvořit úplný, podrobný a texturovaný obraz skutečnosti.
JČ
Je třeba zlepšit přístup ke vzdělání pro Romy
(Tuto zprávu ČTK objevil v angličtně na servisu Central Europe Online Tomáš Pecina, jak uvádí na Fóru. Ptá se: "Proč tu agenturní zprávu necitoval žádný český deník?" JČ)
BRNO -- Vilém Buriánek, člen brněnské pobočky hlavní české opoziční strany ČSSD obvinil stát, že v podstatě blokuje přístup k vyššímu vzdělání pro Romy a navrhl, že by jednou z možností, jak vyřešit problémy Romů v ČR, mělo být umožnit jim přístup ke vzdělání.
Ve snaze zlepšit sociální postavení Romů v ČR, uvedl Buriánek, je zapotřebí vyhledávat u romských dětí talent a schopnosti, podporovat je ve vzdělávání a zjednodušit jejich přístup na školy druhého a třetího stupně.
"Čeština je pro romské děti cizí jazyk," uvedl Buriánek a vysvětlil, že proto ho nemohou zvládnout v první třídě základní školy, jsou posílány do zvláštních škol určených pro mentálně postižené děti, přestože nejsou o nic víc duševně postižení než jejich neromští spolužáci."
Uvedl, že je zapotřebí pro romské děti vytvořit přípravný ročník v základní škole před první třídou, aby se tyto děti mohly naučit česky a připravily se na požadavky školní docházky.
Vstupní zkoušky pro střední školy a univerzity by měly být pro romské uchazeče odlišné. Pro Romy by to bylo lehčí, ale je nutno si uvědomit, že v romských rodinách není tak velká motivace pro vzdělání jako v jiných rodinách.
Když byl dotázán, co s jinými studenty, kteří by v důsledku takového programu nebyli přijati, odpověděl, že plán je pozitivní diskriminací, která by zlepšila postavení Romů ve společnosti.
Pokračování bloku o CME a TV Nova v příštím vydání Britských listů.
Čulíkova stránka v Británii