Vzhůru do Texasu
Miroslav Rechcigl
Programova prace na mimoradne konferenci SVU o kulturnim dedictvi a budoucnosti Cechoamericanu je temer hotova. Jak jiz bylo drive oznameno, konference se kona v ramci historickych oslav 100. vyroci Slovanske Podporujici Jednoty Statu Texas (SPJST) v Beltonu ve state Texas ve dnech 12. a 13. cervence 1997 .
Program zacina v patek vecer 11. cervence recepci SPJST za pritomnosti noveho ceskeho velvyslance a jinych vyznamnych hosti. Konference sama zacina v sobotu o devate hodine rano v mistnosti Special Events Room v budove Bell County Exposition Center. Po slavnostnim zahajeni zacne program prvni sekci o etnicite a uchovani jazyka a kultury. Mezi ohlasenymi prednaskami jsou zajimave referaty of ceskych a moravskych pionyrech v dobe kolonialni Ameriky, o kulturnim dedictvi Cechoamericanu v prvnich letech osidlovani Texasu, o neuveritelnem renesancnim obdobi, jimz prochazi soucasny Texas, o historii Slovanske Podporujici Jednoty Statu Texas, o dokumentaci prichodu ceskych pristehovalcu do USA, o vyznamu genealogie pro historii, o hledani rodnych korenu v Ceske republice, o zachovani ceskeho lidoveho umeni v Americe, o snahach uchovani ceskych tradic v Nebrasce a v Iowe, o spolecenskem a kulturnim vyznamu prvnich ceskych tanecnich salu v Texasu, o uchovani cestiny v Americe , o texaske cestine atd.
Pote bude nasledovat zvlastni sekce o cesko-americkych centrech, archivech a knihovnach a jejich budoucnosti. Jedna cast sekce bude vylucne venovana vybranym strediskum ceskeho zivota v Texasu, t.j. Texaskemu kulturnimu a dedicskemu stredisku v La Grange, Ceskemu kulturnimu a spolecenskemu centru v Houstonu, permanentni vystave Ustavu pro kulturu Texanu, Ceskemu kulturnimu muzeu v okrese Burleson, Sokolskemu muzeu v Ennisu a Stolici ceskych studii na Texaske univerzite. Druha cast se bude skladat s panelove diskuse o ceskych knihovnach a archivech ve Spojenych statech a v Kanade. Mimo jine v ni budou zahrnuty prednasky o sbirce Tomase Capka v Library of Congress ve Washingtonu, DC, o knihovne Masarykova ustavu v Torontu, o archivu Cechu a Slovaku v zahranici na Chicagske univerzite, o nove knihovne a archivech v Ceskem a Slovenskem narodnim muzeu v Cedar Rapids v Iowe, o ceskych sbirkach na Univerzite v Nebrasce v Lincolnu, o americkych zdrojich na poli ceskoslovenske historie v obdobi 1938-48, o ctenarskych spolcich ve Spojenych statech, o slovanskych sbirkach v Newyorske verejne knihovne a o ceskoslovenskem etnickem muzeu, knihovne a archivech spravovanych spolecnosti CSA. Cast odpoledne je rezervovana pro projev ceskeho velvyslance Alexandra Vondry a jinych osobnosti verejneho zivota.
Nedelni program bude prave tak pestry jako program sobotni. Ustrednim nametem jsou vztahy mezi Spojenymi staty a Ceskou republikou. Prvni cast se bude zabyvat historickymi vztahy mezi obema zememi republikami na kulturnim poli, jakoz i v diplomacii, obzvlaste za doby Tomase Garrigua Masaryka a za exilove vlady Eduarda Benese. Budou zde dale prednasky porovnavajici mensinove otazky obou zemi. Zvlastni prednaska bude venovana problematice ceskeho a cesko-americkeho tisku. Druha cast nedelniho programu bude soustredena na hospodarske vztahy mezi Spojenymi staty a Ceskou republikou, od zasadnich otazek po osobni zkusenosti v poslednich letech hospodarske spoluprace mezi obema zememi. Konference bude mit otevreny format, coz umozni diskusi i na sirsi temata, t.j. i o slovenske problematice.
Ucastnici Konference budou mit prilezitost se zucastnit ruznych kulturnich a spolecenskych akci, ktere budou zahrnuty do dvoudennich oslav v arealu Expo Center. Soucasti pestreho programu bude: 1/ kapelni a orchestralni hudba kazde odpoledne a vecer; 2/ lidove zpevy a tance, 3/ vystava lidovych kroju, 4/ historicka predstaveni zobrazujici sto let historie a cinnosti SPJST, 5/ musejni a archivni vystavky, 6/ ukazky tradicni ceske kuchyne. Ucastnici budou mit tez moznost se blize seznamit s plany na nova ceska kulturni strediska v Texasu: v La Grange a v Houstonu. Ocekava se, ze se techto oslav zucastni na 10.- 20. tisic navstevniku.
Hotelove ubytovani pro cleny SVU je k disposici v blizkem meste Temple, TX. Pro ty, kteri budou cestovat letadlem, je nejprihodnejsi letet do Austinu, TX. Cestovni kancelar MEGATRAVEL v meste Temple nabizi specialni skupinove ceny letenek a najemnich aut pro cestu z Austinu do hotelu v Temple. Vice informaci o letenkach a ubytovani muzete obdrzet primo od Sherry Hollinger v agenture MEGATRAVEL. tel 1-800-725-1006, linka 251.
Konferencni poplatek cini pouze $20.00 pro cleny SVU a $25.00 pro necleny. Manzele / manzelky clenu a jejich deti neplati zadny poplatek. Ucastnici konference budou mit pristup ke vsem kulturnirn poradum zdarma. Pisemne prihlasky spolu s prislusnym poplatkem (sek ma byt vystaven na jmeno SVU) zaslete na adresu: Dr. Clinton Machann, Department of English, Texas A&M University, College Station, TX 77843-4227, popripade spolu s nazvem a se strucnym shrnutim Vasi prednasky, kdyz budete chtit byt aktivnim ucastnikem.
Prijedte v co nejvetsim poctu a privedte s sebou pratele. Je to historicka udalost, ktera bude nejen informativni, ale spolecensky a kulturne velice zajimava a plna zabavy a svatecni pohody.
Pripadne dotazy ci pripominky zaslete predsedovi SVU, Milovi Rechciglovi 1703 Mark Lane, Rockville. MD 20852, tel. / FAX 301-881-7222.
Miloslav Rechcígl byl editorem rozsáhlé dvousvazkové vědecké publikace (2x 1000 stran) Czechoslovakia Past and Present, kterou v roce 1968 vydalo v angličtině pod záštitou Československé společnosti věd a umění v Americe akademické nakladatelství Mouton v Haagu.
Československá společnost věd a umění sdružuje vědce českého a slovenského původu, žijící a působící v zahraničí. Do začátku devadesátých let vydávala mj. vynikající čtvrtletník Proměny. (JČ)
Pochod a festival gay hrdosti (Gay Pride) v Londyne - sobota 5. cervence
Benny Rees
Londýnský festival hrdosti homosexuálů navštívilo 300 000 lidí. Hrály na něm čelné světové rockové skupiny a vystupovali nejpopulárnější britští herci. Festivalu poslal pozdrav i nový šéf britských konzervativců William Hague
Minulou sobotu se v Londyne jiz po petadvacate konal pochod a festival gay hrdosti (Gay Pride), kterym si gayove a lesbicky pripominaji vzpouru vuci policejnimu nasili v newyorskem baru Stonewall Inn v cervenci 1969. Tato vzpoura se stala meznikem usili gay hnuti za obcanska prava.
Pochodu Londynem, ktery zacal v poledne od povestneho Speaker's Corner v Hyde Parku a vedl pres Piccadilly Circus, Trafalgar Square az na Parliament Square, se zucastnilo pres 80 tisic prislusniku gay, lesbickych, bisexualnich, transsexualnich a heterosexualnich komunit, rodin s detmi a zahranicnich navstevniku, aby demonstrovalo ruznorodost sexualnich orientaci, zivotnich stylu a kultur a vyslovilo se za plna obcanska prava gayu a lesbicek.
Akce byla zorganizovana sdruzenim Pride Trust a lobbystickou skupinou Stonewall, jez zahajila kampan Equality 2000, usilujici o plne zrovnopravneni gayu do roku 2000 - jak v oblasti trestniho prava, tak v oblasti prava rodinneho, socialniho ci imigracniho.
Od druhe hodiny odpoledne se v parku Clapham Common konal Pride festival - jeden z nejvetsich festivalu s volnym vstupem na svete. Jiz tradicne se krome trhu a stanku sponzoru, kteri letos podporili festival castkou priblizne 600 tisic americkych dolaru a mezi nimiz nechybely napr. letecka spolecnost United Airlines, knihkupectvi Waterstones, financni expert Ivan Massow, odborova centrala Unison, vyrobci mineralni vody Evian, alkoholickych napoju Finlandia Vodka popr. piva Holsten Pils a Budweiser, shromazdila spousta prilezitosti k zabave. 72 stanu (napr. s diskotekami, workshopy a seminari, ci s pecovatelskou sluzbou pro telesne postizene ucastniky) a stanku, 900 pojizdnych zachodku, a dve podia skytala svedectvi o tom, ze stejne jako loni ani letos organizatori festivalu neponechali nic nahode. Pres 400 akreditovanych novinaru a nekolik televiznich tymu se zucastnilo festivalu, aby o nem prineslo zpravodajstvi. Jak zaverem konstatoval hlavni organizator Teddy Witherington, festivalu se letos zucastnilo pres 300 tisic lidi. Velkym dilem k tomu prispelo i nadherne slunecne pocasi, ktere po nekolika chladnych a destivych tydnech dorazilo jakoby na objednavku.
Hlavni podium patrilo celnym bavicum-komikum (napr. Lily Savage) a hvezdam tzv. "soap operas" (popularnich televiznich serialu) EastEnders ci Coronation Street, stejne jako vystoupenim skupin a solistu, mezi nimiz nechybeli napr. OTT, Dannii Minogue, Sibyl, Gina G., Erasure, Holly Johnson (ex-Frankies Goes To Hollywood - jeho "Relax" patrilo k vrcholum celeho festivalu!) a Pet Shop Boys.
Kratce pred devatenactou hodinou byla na jeviste uvedena Angela Mason, reditelka lobbysticke skupiny Stonewall, ktera uvedla kampan Equality 2000 (Rovnost 2000), privitala zastupce gay zajmovych skupin uvnitr britskych politickych stran, stejne jako otevrene gay ministra labouristicke vlady.
Pote, co byly predneseny pozdravny projev predsedy liberalnich demokratu Paddyho Ashdowna, jiz tradicne podporujiciho uplne zrovnopravneni gayu, a letos poprve rovnez predsedy konzervativcu Williama Hagua, se za bourliveho potlesku dostavil k mikrofonu od roku 1984 (!) prvni otevrene gay poslanec Dolni snemovny britskeho parlamentu za Islington - South Finsbury a soucasny ministr pro narodni dedictvi Chris Smith.
Pan Smith vyjadril svoji radost, ze se mohl zucastnit festivalu, a prednesl osobni poselstvi premiera Tonyho Blaira: "Zdravim vas vsechny, preji uspesny Pride festival, a pripominam svuj zavazek, ze labouristicka vlada zavrsi zrovnopravneni gay a lesbickych komunit a prispeje tak svym dilem ke spravedlivejsi Britanii. Tento zavazek labouristicka vlada splni."
Kolem pul jedenacte byl festival zakoncen mohutnym ohnostrojem. Podle predbezneho vyjadreni organizatoru je rozpocet festivalu v plusu, takze se jiz dnes, pouhy den po Pride festivalu, ja i muj partner Glan tesime na pristi rok. Vetsi cast vytezku bude venovana organizacim podilejicim se na prevenci HIV infekce a AIDS, resp. poskytujicim pomoc lidem s AIDS. Mensi cast bude pak investovana do pripravy a propagace pristiho Pride pochodu a festivalu.
Benny Rees
http://www.arts.gla.ac.uk/Slavonic/staff/JanCulikHome.html